Článek
Česko trápí výrazný nárůst nákazy spalniček a odborníci řeší, co s tím. Jedním z návrhů je i zavést nové očkování pro dospělé. V Senátu kvůli problémům s očkováním probíhalo veřejné slyšení.
„Otázka spalniček nás teď trápí asi nejvíce… zatím je 366 případů, zítra budou nová čísla, evidujeme zhruba 50–60 nových případů. Je to závažné,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Ukazuje se, že řada čtyřicátníků dnes už není proti spalničkám imunní,“ dodal ministr.
Podle Vojtěcha není řešením očkovat znova všechny lidi, protože tolik vakcín není.
„Dle našich zkušeností více než jedna třetina lidí se zdokumentovanou vakcinací, ať už jednou, nebo dvěma dávkami vakcíny, nemá v současné době dostatečnou hladinu protilátek,“ uvedla v tiskové zprávě Aneta Medonosová z laboratoře Synlab. Proti spalničkám nejsou očkováni lidé narození před rokem 1969, do roku 1981 se očkovalo jen jednou dávkou. Imunní jsou jen ti, kdo nemoc prodělali.
Lidé si proto častěji nechávají protilátky vyšetřit. „Jedná se většinou o pacienty bez doporučení lékaře za přímou úhradu. V poslední době k nám ale přichází i řada pacientů, kterým vyšetření ochranných protilátek hradí zaměstnavatelé,“ sdělil odborný ředitel EUC Laboratoří Petr Podroužek. V laboratořích Synlabu bylo loni 302 takových vyšetření, letos už přes 2 200.
Naočkovat se nově musí do konce dubna také zaměstnanci nemocnic zřizovaných ministerstvem zdravotnictví. Například v Motole byla loni kvůli kontaktu personálu se spalničkami uzavřena lůžková část urgentního příjmu. Na protilátky bylo tehdy vyšetřeno přes 2 000 pražských zdravotníků, část byla znovu přeočkována. Další očkování zdravotníků nařídil ministr v únoru, tentokrát plošně bez testování protilátek.
Očkování dospělého proti spalničkám není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, pokud není povinné ze zákona. O potřebnosti očkování navíc může rozhodnout ošetřující lékař. V EUC Laboratořích stojí vyšetření protilátek asi 450 korun. Výsledky jsou podle laboratoře Synlab známé do druhého dne, v urgentních případech do dvou hodin.
Proti spalničkám se v Česku povinně očkuje, očkování je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávka se podává od 13. měsíce věku, druhá mezi pátým a šestým rokem. Takzvaná kolektivní imunita, kdy se nemoc nešíří v populaci, vzniká v případě spalniček při proočkování 95 procent populace dvěma dávkami vakcíny. Česko ji naposledy splnilo v roce 2014. Někteří lidé očkování odmítají a část rodičů ho odkládá do vyššího věku dítěte.