Článek
Přes jeden a půl milionu dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca měl Jihoafrické republice posloužit k naočkování místních zdravotníků a rizikových osob. Vše ale změnila studie, podle které vakcína poskytuje proti jihoafrické variantě viru jen „minimální“ ochranu. JAR tak v neděli zastavila očkování touto vakcínou. Jako možná náhrada se pro zemi jeví vakcína od společnosti Johnson & Johnson, uvádí BBC.
O situaci má Jihoafrická republika jednat se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). „S některými zeměmi už jednáme o možném prodeji vakcíny,“ řekl na středeční tiskové konferenci jihoafrický ministr zdravotnictví Zweli Mkhize. Ve hře by podle BBC měla být také výměna za jiný druh vakcíny se zemí, kde není jihoafrická mutace rozšířená. „Naši vědci budou nadále pokračovat ve zkoumání vakcíny AstraZeneca používané v Jižní Africe a na základě jejich doporučení bude vakcína vyměněna před datem expirace,“ dodal ministr. Ke spojení s WHO mělo podle ministra dojít krátce po skončení tiskové konference.
Studii ohledně účinnosti vakcíny od AstraZenecy provedli vědci z University of Witwatersrand v Jižní Africe ve spolupráci se svými britskými kolegy z Oxfordské univerzity. Studie, která stále ještě nebyla publikovaná ani recenzovaná, se účastnilo na dva tisíce mladých zdravých jedinců, jejichž průměrný věk podle BBC činil 31 let.
Podle výsledků vakcína nabízí při nákaze jihoafrickou mutací covidu-19 a mírném nebo středně těžkém průběhu pouze „minimální ochranu“, a to i v nejméně ohrožené skupině obyvatelstva. Výzkum ale nijak nezahrnul starší osoby v rizikovém věku ani osoby s těžkým průběhem onemocnění. Právě vakcínou od AstraZeneca měla země naočkovat v nejbližších týdnech 100 000 starších pracovníků ve zdravotnictví.
Jihoafrická varianta covidu-19 by podle posledních zjištění měla být výrazně nakažlivější než dosud rozšířená podoba onemocnění. Zatím ale neexistují důkazy o tom, že by tato mutace způsobovala těžší průběh onemocnění. Stejně jako u „původního kmene“ nemoci jsou nejvíce ohroženou skupinou obyvatelstva senioři a vážně nemocní pacienti.
Podle jihoafrických vědců je tato mutace aktuálně zodpovědná za 90 procent nově nakažených obyvatel země. Celkem se v Jihoafrické republice od počátku pandemie nakazilo téměř 1,5 milionu lidí, z nichž 46 869 zemřelo. Jihoafrická republika je tak na základě těchto statistik nejhůře zasaženým státem afrického kontinentu. Takzvaná jihoafrická mutace se objevila v dalších nejméně dvaceti zemích světa včetně Rakouska, Norska nebo Velké Británie. Právě Rakousko ve středu oznámilo, že jen v Tyrolsku eviduje 430 potvrzených nebo podezřelých případů nákazy touto mutací, z toho 139 nadále aktivních. Ve spolkové zemi by tak mělo proběhnout hromadné testování, uvádí stanice ORF.
Troublesome—the alarming outbreak of #B1351 variant in Tyrol state of Austria 🇦🇹 is growing. Now 430 confirmed and suspected cases of the variant from 🇿🇦—at least 139 are active cases. 🇦🇹 announced mass testing of everyone in Tyrol. #B1351TyrolSub #COVID19https://t.co/T7Et9Me3r3
— Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) February 10, 2021
Jihoafrická vláda tak aktuálně podle BBC jedná o ceně vakcíny Johnson & Johnson, kterou vyvíjí belgická farmaceutická společnost Janssen. Vakcína dosud nebyla v Jihoafrické republice schválena k použití, první milion z celkem devíti milionů dávek by měl ale do země dorazit příští týden. V první vlně vakcinace chce místní ministr zdravotnictví naočkovat půl milionu zdravotníků.
Vláda podle ministra Mkhizeho jedná také se společností Pfizer, která by měla očkovací látky do země doručit dříve, než se původně předpokládalo. Ve spojení má být vláda také s výrobci ruské vakcíny Sputnik V, čínského Sinovacu a americké Moderny, uvedl ministr zdravotnictví.