Článek
Firmu s téměř stošedesátiletou historií koronavirus absolutně paralyzoval. Už v březnu musela propustit 50 zaměstnanců ze zhruba tří stovek a vyhasly dvě ze tří sklářských pecí.
Zhasnout pec? Většinou se tím poškodí
„Jednu pec jsme uhasili už v únoru, neměli jsme naplněnou výrobu, poklesla poptávka a nemohli jsme si dovolit udržet ji v chodu. V březnu jsme pak uhasili i druhou pec,“ říká Zapletalová.
Vyhaslá sklářská pec přitom není žádná maličkost. „Když se uhasí, většinou dojde k poškození a je potřeba generální oprava,“ vysvětluje Zapletalová s tím, že další nájezd pak trvá několik týdnů. „Doufáme, že časem alespoň jednu z nich budeme moci oživit, ale v nejbližší době s tím nepočítáme,“ dodává.
Pokles poptávky a problémy kolem nákazy firma pocítila už začátkem roku. „To, co se děje kolem pandemie, cítíme už od ledna. Naším důležitým trhem jsou Asie a Čína. Tam se už v lednu rušily objednávky a prezentační akce,“ dodává Zapletalová.
Deset a půl milionu na platy - stát dal milion a půl
Pro Moser představuje zavřená továrna měsíční náklady v řádech milionů. Firma se proto zaregistrovala do programu Antivirus. „Jeden a půl milionu z toho programu jsme získali. Děkuji, že alespoň takové opatření vláda dělá. I když musím říct, že je to docela malá část vzhledem k tomu, že v březnu jsme i s odvody zaplatili deset a půl milionu a zpátky dostaneme milion a půl,“ říká Zapletalová.
Teď plánuje, jak vrátit zaměstnance zpět do provozu. Vyjednává kvůli tomu se zástupci bezpečnosti práce i s hygienou a snaží se získat výjimku pro svůj provoz.
„My pevně věříme, že bude možné se k výrobě vrátit 11. května. Musím ale říci, že není možné obnovit výrobu a dodržet všechny současně požadované normy a zásady ochrany zdraví. Tradiční výroba skla znamená, že sklo je foukané na sklářské píšťale a ta se předává mezi tři členy sklářské party. A samozřejmě při tom nemohou mít roušku. Tu píšťalu jedna parta sdílí a tam jsou porušena všechna pravidla, která jsou teď vyžadována. Bez toho, abychom dostali výjimku, bychom tu výrobu nemohli zahájit. Žádná sklárna, která vyrábí ručně…“ říká Zapletalová s tím, že řešením by podle ní mohlo být vybavit sklářské píšťaly stříbrným náústkem.
Počet prodejen klesne, ubyde zdobení
Už teď je navíc jasné, že se podnikání firmy změní. V Česku už Moser nebude cílit na turisty a omezí i počet prodejen.
„Zdá se, že některé už znovu neotevřeme, nebude to dávat smysl. S tím, že víme, že turistický ruch bude nulový, musíme spoustu věcí změnit,“ říká Zapletalová s tím, že v českých obchodech tak bude jiné zboží než dosud. Vkus českého zákazníka se totiž od vkusu turisty liší.
„Češi jsou hodně zaměření na praktičnost. Nejpopulárnější jsou moderní a jednoduché designy. Bude tam méně zlata, méně rytiny, méně opulence a více krásných tvarů a barev,“ říká Zapletalová.
Současné výluky ve sklárně firma využila k tomu, aby se připravovala na další období. Naplánovaný má tak už rok 2022 a novinky, se kterými chce postupně přijít. Třeba nový způsob zlacení.
Firma teď věří, že jako první se obnoví trhy v Asii. „Jisté oživení vidíme na Tchaj-wanu,“ říká Zapletalová s tím, že čínský trh ale zatím, i přes zprávy, že nákazu už překonal, stojí.