Článek
Kontroly se v té době odehrávaly z velké části na dálku, především po telefonu.
„Chroničtí pacienti kvůli obavám z nákazy nechodili na lékařské kontroly. Zároveň v době karantény snížili fyzickou aktivitu, zhoršil se jim jídelníček, a tím i krevní cukr. Od jara jsme zaznamenali výrazný vzestup poptávky od pacientů, popsal spoluzakladatel aplikace Vitadio Jan Šomvársky.
Ta coby slibný technologický projekt prošla vloni Laboratoří Nadace Vodafone. Pacientům prostřednictvím chytrých telefonů nabízí podporu v každodenním stravování i pohybu nebo možnost nutričního poradce v dosahu. Ten může pomoct s konkrétní skladbou jídelníčku, do aplikace je totiž možné vložit fotografie svého jídla.
Aktuálně Vitadio využívají stovky lidí s diabetem 2. typu a prediabetem. „Část těchto pacientů pochází z klinické studie, kterou provádíme ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc,“ doplnil Jan Šomvársky.
To, že lidí, kteří svou nemoc chtějí mít pod kontrolou některé z chytrých aplikací, přibývá, potvrzuje také farmaceutická firma Roche. Jejímu projektu mySugr přibývají noví uživatelé každý měsíc. „K letošnímu červenci má aplikace 3290 registrovaných uživatelů v Česku, celosvětově pak jde o 2 740 000 lidí, upřesnil pro Seznam Zprávy Jiří Pešina, ředitel komunikace Roche.
Podobných aplikací fungují po celém světě desítky a jejich popularita roste také s oblibou „chytrých“ zařízení, jako jsou náramky či hodinky.
Dopady pandemie budou znát za rok
Skutečné dopady pandemie na zdraví diabetiků zatím hodnotit nelze. Peter Girman, přednosta Kliniky diabetologie v pražském IKEM, k tomu říká, že chybějí přesná data.
„Epidemie, nebo spíš nouzový stav, trval zhruba tři měsíce. To znamená, že vynechali maximálně jednu pravidelnou kontrolu u lékaře, která v IKEM, ale pravděpodobně i u jiných poskytovatelů, byla nahrazena telefonickou konzultací. Současně byla dál dostupná hospitalizační péče pro pacienty, kteří ji potřebovali. Skutečný dopad epidemie na zdravotní stav pacientů s diabetem v ČR ukážou až statistiky, které budou hodnotit procento komplikací a mortalitu za celý rok,“ vysvětluje Girman.
„Nedomnívám se, že by pandemie covid-19 zásadně ovlivnila péči o diabetiky,“ řekl Seznam Zprávám šéf České diabetologické společnosti profesor Jan Škrha. „V tomto období jsme měli trvalý kontakt s našimi pacienty, ať už telefonicky, či e-maily, a pacient, který potřeboval návštěvu přímo, ji mohl bez obav uskutečnit.“
Podobné aplikace ale můžou diabetikům pomoci, míní. „Je důležité, aby byly garantovány odbornými pracovníky (lékaři, nutricionisty aj.), jak je uváděno, a pak mohou užitečně podpořit úsilí specializovaných ordinací.“
K lékařům totiž míří každým rokem stále více lidí, kteří slyší diagnózu cukrovka. Nemocí trpí už víc než milion Čechů. Odhady farmaceutických firem přitom mluví o tom, že za deset let by to mohlo být už 1,3 milionu lidí.