Článek
Bylo to období, kdy měli na královopolské radnici v Brně pohodlnou většinu občanští a sociální demokraté. V letech 2006 až 2010 tam disponovali dvaceti ze třiceti zastupitelů. „V té době se ještě často přidělovaly městské byty určené k privatizaci. Až podezřele často se k nim dostávali zastupitelé nebo blízcí politiků,” uvedl současný místostarosta Králova Pole Daniel Valenta z TOP 09.
Piráti kandidující v komunálních volbách teď chtějí systém a přidělování zpětně prověřit. „Máme signály od občanů, že se tam děly nepravosti. Proto jsme na základě zákona 106 o svobodném přístupu k informacím požádali o zápisy,” sdělil lídr pirátské kandidátky v Králově Poli Marek Fišer.
Reportéři Seznamu mají k dispozici zápisy z rad a zdrojů obeznámených s poměry v ČSSD. Zmapovali více než deset případů, kdy za podezřelých okolností získali městský byt politici sociální demokracie nebo jejich blízcí. Často přitom v podobnou dobu vstoupili do partaje. V Králově Poli v polovině roku 2008 vznikala nová místní organizace.
Podle dobře informovaného zdroje si sociální demokraté i díky městským bytům pomáhali rozšířit členskou základnu. „Nová místní organizace vznikla v létě 2008 a hned zahájila masový nábor. Za půl roku tam vstoupilo až padesát lidí, dříve to byly jednotky ročně,” uvedl zdroj, jehož identitu redakce zná. Na jeho přání ji však nezveřejní.
Na podivné praktiky už dřív upozornil Daniel Valenta. Po komunálních volbách v roce 2010 nastoupil jako místostarosta a měl v gesci bytovou politiku. „Díval jsem se do zápisů, abych se podíval, jak se práce dělá. Okamžitě na mě začaly vyskakovat velmi křiklavé případy. Blízcí lidé politiků klidně dostali byt měsíc po žádosti,” uvedl Valenta.
Byt tak získala třeba bývalá volejbalistka Kateřina Božková, někdejší přítelkyně bývalého starosty Romana Vykoukala z ČSSD. Reportéři prostudovali další zápisy. Mezi šťastnými žadateli byli i tehdy noví nebo nastávající členové sociální demokracie.
Jak přidělování bytů funguje? Žadateli jsou na základě různých kritérií jako věk, rodinná situace a podobně uděleny body. Členové bytové komise však mohou přidávat speciální plusové body a přeskakovat tak jiné lidi v pořadníku. Radní v drtivé většině případů rozhodnutí bytové komise odhlasují. „Plusové body žadatelé dostávali za zvláštní záležitosti, třeba za sponzoring akcí v Králově Poli nebo za hraní volejbalu,” dodal Valenta.
Předsedou bytové komise byl tehdy Miloslav Humpolíček z ČSSD. „Nic o tom, co říkáte, nevím. Nemám teď u sebe ty zápisy. Nepamatuju si, co bylo před devíti, deseti lety,” řekl zastupitel.
O byt žádala třeba Kateřina Kosíková. Královopolští radní jí schválili přidělení bytu v březnu roku 2008, o devět měsíců později se stala členkou sociální demokracie. Jakoukoli souvislost odmítá. „O byt jsem měla požádáno asi sedm let. A zajímalo mě dění v městské části,” vysvětlila.
Jenže podobných případů bylo mnohem víc. Přitom městská část přidělovala několik desítek bytů ročně.
Za sociální demokraty má v městské části jako jednička kandidovat Jan Šrůtek. V inkriminovaném období získal jako zastupitel výměnou větší obecní byt. „Není nic špatného, když má někdo potřebu většího bytu. Přidělení městského bytu má pravidla. Neměl by nikdo být penalizován za to, že má někoho z příbuzných nebo známých v zastupitelstvu. Takto někoho lustrovat? Jestli někdo splňuje kritéria, byt má dostat a nebýt penalizovaný za příjmení,” sdělil Šrůtek.
Systém přidělování bytů na základě bodového hodnocení žadatelů funguje v Králově Poli dál. Také místostarosta Valenta letos vysvětloval, proč dostal byt jeho syn Jakub. „Tohle ovšem byla jiná situace. Zažádal si o jeden z nejdražších bytů v Králově Poli, kde je nájemné s náklady šestnáct tisíc měsíčně. Ostatní žadatelé nesplňovali příjmové podmínky, proto byt dostali. Je samozřejmě na diskuzi, jestli mají byty dostávat příbuzní politiků,” dodal Valenta.