Článek
Rekonstrukce zámku trvá od roku 2014. První etapa za 35 milionů korun zahrnovala vedle stavebních úprav depozitáře stálou expozici nebo výstavní a vzdělávací prostory.
Druhá etapa je rozdělena do více fází. V roce 2019 odborníci repasovali 108 oken obvodového pláště zámku. Loni v červnu začala další fáze oprav, v parku se renovovala chátrající zeď, která má novou omítku, cihlovou stříšku a systém odvlhčení. Stavbaři opravovali i oba vstupy do objektu, před hlavním vstupem je nové pískovcové schodiště s bočními nájezdy z žulových kostek. Investice si vyžádala téměř 11 milionů korun, financoval ji Zlínský kraj coby zřizovatel muzea.
„Odkrytí stávající dlažby odhalilo historický skvost nejspíše z 19. století v podobě zachovalé štětové dlažby z kamenných oblázků vyskládaných do mozaiky. Nález zdokumentoval náš archeolog Samuel Španihel a před opětovným překrytím jsme ji pečlivě zakonzervovali,“ uvedl ředitel muzea Tomáš Vitásek. Součástí opravy vstupů byly i restaurátorské práce na pískovcových sloupech podpírajících balkóny.
V zámecké věži je instalován zhášecí systém, který nepoužívá vodu, ale vodní mlhu. „Při požáru v zámecké věži mlha omezí plameny a umožní bezpečně evakuovat návštěvníky, než dorazí hasiči. Na druhou stranu v případě planého poplachu nedojde ke zbytečnému vytopení celé zámecké věže a poškození dalších historicky cenných částí zámku,“ uvedl ředitel.
Rekonstrukce zámku bude pokračovat. „V plánu je oprava vnější fasády, vybudování výtahu v atriu či rozsáhlá úprava zámeckého parku. Práce budou pokračovat podle toho, jak budeme úspěšní při získávání financí od zřizovatele nebo z dotačních zdrojů,“ uvedl Vitásek.