Hlavní obsah

Zabarikádovaný stranický šéf a ostré výroky. Macron vyvolal chaos v opozici

Foto: Profimedia.cz

Odvolaný šéf opozičních Republikánů Éric Ciotti v pařížském sídle strany den poté, co se tam zabarikádoval před stranickými kolegy.

Necelé tři týdny před předčasnými volbami to ve Francii vře. Šéf pravicových Republikánů se pokouší zabránit svému odvolání tím, že se zamkl v sídle strany. Vůdce další strany vyhodil čtyři z pěti nově zvolených europoslanců.

Článek

Když francouzský prezident Emmanuel Macron po neúspěchu své strany v evropských volbách oznámil předčasné volby parlamentní, jakoby hodil do politické scény odjištěný granát. Levice a střed okamžitě začaly jednat o volební koalici, aby zabránily převzetí moci krajní pravicí, snahy o volební aliance se ale objevily i na pravici.

Šéf pravicových Republikánů Éric Ciotti v úterý šokoval prohlášením, že se dohodl na volební spolupráci s lepenovci. To ale velká část umírněné partaje Charlese de Gaulla, Jacquese Chiraka nebo Nicolase Sarkozyho nepřijala a vlivný ministr vnitra Gérald Darmanin to dokonce přirovnal k „podepsání Mnichovské dohody“.

Chirac zemřel podruhé

„Jacques Chirac dnes zemřel podruhé a Éric Ciotti právě zavraždil republikánskou pravici,“ prohlásil předsedkyně dolní komory parlamentu Yaël Braun-Pivetová z Macronovy strany Obnova. Někteří vlivní Republikáni včetně šéfa Senátu Géralda Larchera rovnou vyzvali Ciottiho k demisi.

Náchylnost šéfa Republikánů ke krajní pravici se projevila už před jeho zvolením do čela strany. V poslední prezidentské kampani řekl, že než podpořit Macrona, raději by ve druhém kole dal hlas vůdci krajně pravicové strany Znovudobytí Ériku Zemmourovi.

Jak informoval deník Le Monde, Ciotti se na spojenectví s lepenovským Národním sdružením dohodl nejdříve s miliardářem a mediálním magnátem Vincentem Bollorém, který vlastní například silně doprava orientovaný televizní kanál CNews.

Macronův evropský debakl

Strana prezidenta Emmanuela Macrona v neděli ve volbách do Evropského parlamentu podle očekávání drtivě prohrála s krajně pravicovým Národním sdružením. Šéf Elysejského paláce reagoval rychlým vyhlášením předčasných voleb. První kolo je plánované na 30. června, druhé na 7. července.

Další vývoj už trochu připomíná frašku. Ciotti vyhnal všechny zaměstnance z pařížského stranického sídla pod záminkou, že jim po údajných výhrůžkách hrozí nebezpečí. Sám se v budově zamkl, čímž chtěl zabránit tomu, aby se v ní sešlo předsednictvo strany a odvolalo ho.

Nakonec se ale nejspíš našly náhradní klíče, straníci pronikli dovnitř a Ciottiho éra skončila. Politik se nicméně hodlá soudit a své odvolání považuje za protiprávní.

„Když se zabarikáduje v sídle strany a neví, že její sekretář má druhé klíče, je to celkem znepokojivá zpráva o jeho schopnosti zvládat bezpečnostní problémy Francouzů,“ okomentovala to vtipně dlouholetá republikánská politička Florence Portelliová.

Nově zvolení europoslanci dostali vyhazov

Podobně dramatické chvíle zažívá i krajně pravicové Znovudobytí. Nově zvolená europoslankyně a neteř Marine Le Penové Marion Maréchalová oznámila, že se dohodla s Národním sdružením své tety na volební spolupráci, aby si obě nacionalistické strany nekonkurovaly.

To ale rozzuřilo šéfa strany Zemmoura, který hned ve středu večer reagoval vyloučením Maréchalové ze své partaje. Kvůli jednání s lepenovci ji označil za „mistryni světa ve zradě“.

„Jsem znechucený i zraněný,“ citovala ho televize BFM. „Aktivisté za ní šli, dali za ni peníze a po 48 hodinách je opustila jako psy, jako staré ponožky,“ prohlásil. Kromě jedničky kandidátky v evropských volbách vyloučil ze strany celkem čtyři z pěti zvolených europoslanců.

Ideologické spory a nechuť ke straně Marine Le Penové vysvětloval v nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy starosta města Orange Yann Bompard. Krajně pravicový politik Le Penovou považuje za levicovou političku a vyčítá jí, že přijala multikulturní podobu Francie.

Výhrady ostatně zazněly i od Le Penové, která po volbách dala jasně najevo, že se Zemmourem, který byl opakovaně odsouzen za šíření náboženské nenávisti, nechce mít nic společného, podobně jako s Alternativou pro Německo (AfD).

Lepenovci míří k vítězství, Macron odrazuje

Výzvy prezidenta Macrona k vytvoření široké předvolební koalice s cílem porazit krajní pravici se nicméně minuly účinkem. Levicové strany se sice spojily do Lidové fronty, Macronova partaj ale zůstala stranou, stejně jako výše zmínění Republikáni.

I přes vytvoření široké levicové koalice ale průzkum společnosti Elabe favorizuje Národní sdružení vedené dvojicí Jordan Bardella a Marine Le Penová. Ti by podle posledního průzkumu získali 31 procent hlasů, levicová koalice 28 procent a Macronova Obnova jen 18.

S Macronem už nechtějí být na volebních plakátech ani někteří členové jeho strany: „Na mých předvolebních plakátech Macronovu tvář neuvidíte, to vám mohu říct,“ řekl nejmenovaný koaliční poslanec. Další z vládních politiků rovněž pod podmínkou anonymity řekl, že „Elysejský palác nepochopil ‚protiprezidentskou‘ náladu ve Francii.“

„Pokud se prezident postaví dopředu, je to obrovské riziko,“ potvrdil to serveru Politico i Mathieu Gallard, výzkumný analytik společnosti Ipsos. „Jisté je, že pokud se zapojí, zmobilizuje lidi proti sobě.“

Doporučované