Hlavní obsah

Pár dní do prezidentských voleb: Trump smazal mírný náskok Harrisové

Foto: Seznam Zprávy

Kamala Harrisová a Donald Trump.

Tazatelé veřejných průzkumů se chovají stádně, říká k finiši prezidentské kampaně známý datový analytik Nate Silver. Podle něj se tito experti bojí, že by se opět spletli, a proto se snaží jeden od druhého příliš nelišit.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Remíza. Tak lze snad nejlépe necelý týden před americkými prezidentskými volbami hodnotit průzkumy veřejného mínění.

Demokratka Kamala Harrisová sice stále vede v celonárodním měření, její zhruba tříprocentní náskok, který nad republikánem Donaldem Trumpem držela od půlky srpna, se teď ale ztenčil na pouhé procento.

Velmi těsný je i souboj v sedmičce takzvaných swing states, kde se nakonec rozhodne. Prezidentské volby jsou nepřímé, o vítězi rozhodují takzvané volitelské hlasy, jimiž jednotlivé státy disponují.

Prezidentem se tak stává ten z kandidátů, který dosáhne 270 a více těchto hlasů.

Největší pozornost je upřena na „modrou zeď“, kterou tvoří státy takzvaného rezavého pásu u Velkých jezer. Jedná se o trojici Wisconsin, Michigan a Pensylvánie. Většinou tu dominují demokraté, od roku 1996 tu prohráli jen jednou, a to v roce 2016, kdy nečekaně triumfoval právě Donald Trump.

Rezavý pás

Šestkrát za sebou vyhráli v Michiganu, Pensylvánii a Wisconsinu demokraté. Pak se zjevil Donald Trump. Na volitele z důležitých států tzv. rezavého pásu má zálusk i letos. Jaká témata tam o volbách mohou rozhodnout?

Nervózní demokraté

Pokud by tam Kamala Harrisová dokázala vyhrát, stala by se prezidentkou a nemusela by čekat na výsledek ostatních „kolísavých států“. V rezavém pásu ale nad Trumpem vede nanejvýš o procento, přičemž situace v Pensylvánii je často označována za patovou.

Datový analytik a profesionální hráč pokeru Nate Silver, který mimo jiné proslul tím, že v roce 2012 správně odhadl výsledky ve všech 50 státech Unie, má v současnosti dokonce Trumpa ve vedení, byť jen o 0,6 procenta.

Silver nedávno znervózněl řadu demokratických voličů, když pro list The New York Times napsal, že mu jeho instinkt říká, že volby nakonec vyhraje Trump. Dodal ale, že jeho „tušení“ by nemělo být veřejností vnímáno jako prohlášení založené na jistých vědeckých datech. „Nevěřte instinktu jiných lidí. Ani tomu mému,“ napsal také.

Přesto pravděpodobnost Trumpova vítězství má Silver nyní na svém webu Silver Bulletin na 55 procentech.

Analytik nicméně upozorňuje na opatrný přístup expertů veřejného mínění vzhledem k jejich zcela špatným odhadům z let 2016 a 2020. Silver jejich chování pouhý týden před volbami označuje za „stádní“. „Lidé (tazatelé veřejných výzkumů) se spíše kloní k vzájemnému konsenzu. Nechtějí být výjimkou,“ řekl pro stanici CNBC.

Portál 538, který Nate Silver pomohl založit, než odtud odešel a vybudoval datovou firmu Silver Bulletin, rovněž věří o něco víc Trumpovi. Ze stovky modelů potenciálních výsledků je republikán označován za vítěze v 52 případech.

Silver ale k poměru 52 : 48 pro Trumpa říká, že pokud skutečné výsledky dopadnou přesně naopak, tedy se stejnými procenty ve prospěch Harrisové, bude takový odhad v komunitě datových analytiků považován za téměř dokonalý.

Ke stejným závěrům dochází i hlavní datový analytik The New York Times Nate Cohn – prezidentské klání považuje za zcela vyrovnané. Na stránce listu, kde průběžně odhady upravuje tak, že zprůměruje veškeré průzkumy daného dne, napsal následující: „Žádný z kandidátů nemá v sedmi (kolísavých) státech, které nejspíše rozhodnou o prezidentství, žádný podstatný náskok.“

Ekonomika – Trumpova síla

Další z prominentních analytiků, Steve Kornacki z televize MSNBC, má rovněž oba rivaly v odstupu pouhého procenta. Nedávno zopakoval, že by Harrisová při vítězství v trojici států u Velkých jezer dosáhla přesně 270 volitelských hlasů. Na stejnou hranici se ale může snadno dostat i Donald Trump.

Kornacki upozorňuje, že se tak stane, pokud exprezident urve vítězství v Georgii a Severní Karolíně a podaří se mu na svou stranu dostat Pensylvánii. I on v poslední době sleduje, že se průzkumy kloní spíše k Trumpovi. Voliči podle něj i dalších odborníků exprezidenta stále preferují, pokud dojde na ekonomiku a imigraci. Dvě nejčastější témata trápící americký elektorát.

I když současné trendy v průzkumech a sázkařské firmy na celkové vítězství favorizují právě republikánského kandidáta, existuje stále řada uznávaných expertů, kteří tipují Harrisovou.

Tak se například vyjádřil historik Allan Lichtman, který správně uhodl vítěze devíti z posledních deseti prezidentských voleb a v USA si vysloužil přezdívku „Nostradamus prezidentských klání“.

Lichtman už od 5. září prorokuje, že se 47. prezidentem USA stane Kamala Harrisová. A i když přiznal, že je velmi nervózní, svou předpověď nehodlá měnit.

Doporučované