Hlavní obsah

Úzkost mezi demokraty. Doufají, že se nebude opakovat rok 2016

Foto: Shutterstock.com

Volby jsou podle průzkumů vyrovnané, což mnohé demokraty přivádí do stavů úzkosti. Na snímku billboard na newyorském Times Square.

„Nenechám si kvůli Trumpovi zničit psychické zdraví,“ říká v New Yorku demokratka Charlie. Těsně před volbami dávají demokraté najevo velkou úzkost a strach.

Článek

Ze své volební cesty si odnesl jednu převládající emoci: Ti, kteří fandí Kamale Harrisové, cítí velkou úzkost a strach z případného vítězství Donalda Trumpa.

Jerry Lindauer v posledních dnech vyrazil na cestu malým autobusem do předměstí okolo města Filadelfie, kde žije.

Do okresů považovaných za klíčové pro celý stát Pensylvánie se vydal na takzvaný canvassing – obcházel jednotlivé domy, klepal na dveře a snažil se jejich nájemce či majitele přesvědčit, aby v nadcházejících volbách podpořili Kamalu Harrisovou. V posledních týdnech se tento 76letý muž zúčastnil desítek takových akcí.

Je přesvědčen, že Trump by jako prezident „dokončil svůj projekt destrukce americké demokracie“. Po Trumpově nástupu k moci začal Jerry trpět posttraumatickým stresovým syndromem. Při zmínce jména bývalého prezidenta pociťuje úzkosti a extrémní stres.

„A nejsem sám. Snad každý druhý demokrat cítí strach z toho, že by to Trump nakonec příští týden celé vyhrál.“

Foto: archiv Jerryho Lindauera, Seznam Zprávy

Jerry Lindauer už absolvoval jako dobrovolník desítky cest za voliči. Přesvědčuje je o podpoře Harrisové.

Stejnou zkušenost mám z nedávného setkání s přáteli v New Yorku. Čtveřice demokratů při brunchi na Manhattanu rychle svou konverzaci stočila k Trumpovi.

„Slyšeli jste, co o něm řekl Kelly?“ ptala se Charlie, jež udávala tón debaty. Ostatní přikývli. Věděli snad o všem, co Trump v posledních dnech řekl, a energicky se zapojili do diskuze.

„A nevyslovil to žádný liberál, ale takový konzervativec, jako je Kelly,“ přizvukovala Lisa a celá skupinka hlasitě zamručela. Rozebírali prohlášení bývalého exprezidentova tajemníka, generála Johna F. Kellyho, který o Trumpovi řekl, že „splňuje definici fašisty“.

Reportéři Seznam Zpráv v USA

Foto: Seznam Zprávy

.

Reportéři Seznam Zpráv vyrážejí přímo mezi voliče, kteří rozhodují v nejdůležitějších volbách planety. Zajímá nás, jak o výběru mezi demokratkou Kamalou Harrisovou a republikánem Donaldem Trumpem přemýšlejí lidé ve státech, které budou mít na výběr nového amerického prezidenta největší vliv, a jaké argumenty mají skupiny voličů, jejichž slovo bude ve volebních místnostech 5. listopadu nejdůležitější.

Čtveřice v posledních týdnech napsala stovky dopisů, které rozesílá vytipovaným demokratickým voličům, u nichž panuje obava, že by k volbám nešli. Charlie měla v tašce balíček desítek takových psaní, jež ono odpoledne plánovala odeslat do Ohia.

Na dopisy přilepila poštovní známku s portrétem dnes už zesnulého kongresmana Johna Lewise, ikony boje Afroameričanů za rovnoprávnost ze 60. let minulého století. Lewis patřil do kruhu nejbližších spolupracovníků Martina Luthera Kinga. „Aby si tihle lidé uvědomili, že by nám Trump mohl volební právo vzít,“ vysvětlila mi.

Dopisy pro váhající demokraty

Její přítel Trevor, podsaditý muž se strništěm vousů, si mezitím u stolu vzal slovo a připomněl další podle něj zcela skandální Trumpovy výroky. „Tuhle jsem se díval na jeho projev a vlastně vůbec nechápu, o čem to mlel,“ ulevil si.

Charlie s povzdechem dodala nejistě: „Já si slíbila, že nedovolím, aby Trump zničil moje psychické zdraví.“

Opět všichni přikývli včetně Steva. Bidenovi a Harrisové nemůže odpustit válku v Pásmu Gazy, přesto demokratku podpoří. Rozpravu předtím, než číšník přinesl jídlo, ukončila Lisa. „Jsem vážně nervózní. Nate Silver v dnešních Timesech napsal, že mu jeho instinkt říká, že to Trump vyhraje,“ řekla tato drobná žena s živými gesty.

Měla na mysli uznávaného datového experta, který založil analytický portál o průzkumech s názvem 538. U stolu tentokrát zavládlo ticho. Čtveřice se pustila beze slova do jídla.

Foto: Eduard Freisler, Seznam Zprávy

Demokraté během letošních voleb mluví o obraně demokracie a svobody. Na snímku volební setkání Kamaly Harrisové s voliči ve městě Erie v Pensylvánii.

O tom, že Donald Trump u mnoha demokratů vyvolává pocity beznaděje a strachu, ví své přední americká psychiatrička Maggie Alegría z bostonské Massachusetts General Hospital, která rovněž přednáší na Harvardu.

Specializací lékařky je psychické zdraví lidí žijících v chudých poměrech. Létá tak po celé zemi a má šanci se potkávat s celou řadou demokratických voličů.

„Ti, kteří žijí v konzervativních státech, mi říkají, že se v případě zvolení Trumpa snad odstěhují. Zaslechla jsem i zmínky o emigraci z USA,“ přibližuje mi ve své kanceláři na dohled nemocnice. Zmíním se jí o nedávném setkání s liberálními přáteli v New Yorku a voličích, jakým je Jerry Lindauer z Filadelfie.

„Někteří moji kolegové mají ve svých ordinacích lidi trpící panickou hrůzou z toho, že by Trump mohl být opět prezidentem. Vnímají to jako vítězství zla,“ dodává doktorka Alegría.

„Je nás prostě víc“

Jiní voliči Kamaly Harrisové si žádné stresy nepřipouštějí. Jsou přesvědčeni, že Amerika Trumpa nakonec odmítne, i přes fakt, že průzkumy veřejného mínění naznačují, že boj o Bílý dům je nyní prakticky vyrovnaný.

„Je nás prostě víc, a pokud bude účast vysoká, Trump nemá šanci. A lidé půjdou volit, hlavně ženy,“ říká mi v New Yorku demokrat Ryan George. Živí se jako herec a barman. Jeho domovským státem, kde už odevzdal svůj hlasovací lístek, je Florida.

Foto: Eduard Freisler, Seznam Zprávy

Demokrat Ryan George je přesvědčen, že se Donald Trump prezidentem nestane.

Ryan věří, že mnozí demokratičtí voliči svou volbu Harrisové tají. Do této skupiny počítá i některé umírněné republikány.

„Kdybych žil v sousedství, kde visí vlajky s Trumpem, taky bych si asi na trávník nedal ceduli s Harrisovou. Nikdy nevíš, jestli se kolem nepotlouká nějaká Trumpova domobrana nebo jiní jeho šílení stoupenci,“ podotýká tento 37letý muž.

Strach jako motivátor

Demokraty přitom označuje za tradičně úzkostlivou skupinu voličů. „Nakonec je ale možná dobře, že mezi námi demokraty panuje strach. Snad jsme se poučili a nebude se opakovat rok 2016,“ dodává s odkazem na tehdejší prezidentskou volbu, která přinesla překvapivé vítězství Trumpa nad tehdy jasnou favoritkou, demokratkou Hillary Clintonovou. Tu tehdy řada demokratů odmítla podpořit.

Jerry Lindauer souhlasí. I on má za to, že je tento strach tou nejlepší motivací k volební účasti.

Z terénu přináší pro demokraty povzbudivou informaci. Zjistil, že Harrisovou bude zřejmě volit velký počet bělošských žen, které žijí na předměstích. Tato skupina voličů je obecně považována za tu rozhodující vzhledem k tomu, že Harrisová dominuje ve městech a Trump na venkově.

Doporučované