Hlavní obsah

Věrně po boku manžela, i když do jeho politiky Usha právě nezapadá

Foto: X/@JDVance

Manželé Vanceovi na snímku z předvolebního setkání v New Hampshire.

aktualizováno •

Představitelka akademické elity, zástupkyně progresivní advokátní kanceláře i oddaná manželka. Taková je žena budoucího viceprezidenta Spojených států J. D. Vance, která hrála nenápadnou, ale zásadní roli v jeho cestě k funkci.

Článek

„To, že jsme se já a J. D. vůbec mohli potkat, natož se do sebe zamilovat a vzít, je důkazem, že je tato země skvělá,“ řekla v červenci na sjezdu amerických republikánů budoucí druhá dáma Spojených států Usha Vanceová, tedy manželka zvoleného viceprezidenta J. D. Vance.

Navzdory tomu, že jde o ambiciózní ženu s nevídanou kariérou v advokacii, její projevy v průběhu kampaně vypadaly stejně – ani slovo o republikánství nebo budoucím prezidentu Donaldu Trumpovi, jen vyjádření o hluboké lásce k manželovi.

Osmatřicetiletá právnička indického původu představuje druh kulturní a ekonomické elity, proti níž současní republikáni často brojí. I její pozice ale dopomohla Vanceovi do Bílého domu.

Žádné komentáře k politice, jen podpora manžela

Vanceová se narodila rodině indických přistěhovalců a vyrostla v Kalifornii. Její otec je inženýr a a univerzitní učitel, matka je bioložka a prorektorka vysoké školy. Oba patří k semknuté komunitě amerických akademiků indického původu na předměstí San Diega. Rodina ji od dětství vedla k hinduismu.

S budoucím manželem se setkala při studiích na právnické fakultě na Yaleově univerzitě v roce 2013, kdy navštěvovali stejný debatní kroužek na téma „sociální úpadek v bílé Americe“, jak už dříve napsal deník The New York Times.

Kdo je J. D. Vance?

J. D. Vance má poměrně málo politických zkušeností a dříve byl tvrdým kritikem Donalda Trumpa.

Jedná se o stejné téma, ke kterému se pak Vance vrátil ve své autobiografii Hillbilly Elegy. Kniha popisuje jeho výchovu v chudé rodině a začátek vztahu s Ushou a stala se trhákem.

Pár se vzal v roce 2014 a má tři děti.

„Můj původ je velmi odlišný od původu JDho. Vyrůstala jsem v San Diegu, v komunitě střední třídy se dvěma milujícími rodiči, oběma přistěhovalci z Indie, a úžasnou sestrou,“ řekla Usha v červenci na sjezdu republikánů. Oproti tomu Vance - jak popisuje i ve své knize - pocházel z rozvrácené rodiny, otec odešel, matka byla alkoholička, vychovávala ho babička.

Projev na sjezdu byl jedním z mála veřejných vystoupení Ushy Vanceové během kampaně jejího manžela. Vždy mluvila zejména o jejich vztahu. Podobně apoliticky reagovala i na dotazy, jak se cítí ohledně jeho kandidatury.

„Nechci teď na našem životě nic měnit, ale věřím v JDho a opravdu ho miluji, takže uvidíme, co se s naším životem stane,“ řekla v rozhovoru pro stanici Fox News.

Také Vance svou ženu označoval za oporu, která ho vedla z neklidného dětství v ocelářském městě v Ohiu do světa financí, médií a politiky.

Roli milující ženy kandidáta pak udržovala celou dobu. Bránila ho i ve chvíli, kdy v letošní kampani přišla na přetřes jeho dřívější kritická slova na adresu bezdětných žen.

„Spojené státy řídí banda bezdětných kočičích dam, které jsou nešťastné ze svého života a z rozhodnutí, která učinily, a tak chtějí, aby byl nešťastný i zbytek země,“ prohlásil v roce 2021 tehdejší kandidát do Senátu J. D. Vance.

Foto: Twitter @JDVance1

J. D. Vance s Ushou Vanceovou.

Budoucí viceprezident útočil na tehdejší viceprezidentku a letošní demokratickou prezidentskou kandidátku Kamalu Harrisovou a v rozhovoru s moderátorem Tuckerem Carlsonem na Fox News rozšířil svou sérii misogynních a nenávistných výroků.

Poznámku pak Vanceová v rozhovoru pro stejnou stanici označila jen za vtípek, který by lidé neměli brát tak vážně. „Ve skutečnosti chtěl říct, že být rodičem v této zemi může být opravdu těžké. A někdy jsou naše politiky navrženy tak, že to ještě ztěžují,“ prohlásila.

Ona sama nicméně dříve byla registrovanou demokratkou, ještě v roce 2014 hlasovala v primárkách této strany. Za svých studií, které později rozšířila ještě o titul z Cambridge, se pohybovala v levicových i liberálních kruzích a až donedávna pracovala v jedné sanfranciské advokátní kanceláři, která se hrdě chlubí svou pověstí „radikálně progresivní“.

Obrat v postoji k Trumpovi

V roce 2022, kdy byl její manžel kandidátem do Senátu za Ohio, pak ovšem hlasovala v republikánských primárkách. Vedle toho působila také jako soudní úřednice u konzervativních soudců, včetně předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse a také Bretta Kavanaugha, když byl soudcem odvolacího soudu. Kavanaugha pak do Nejvyššího soudu nominoval právě Trump.

Vyjádřením na účet Donalda Trumpa se během kampaně vyhýbala. Dříve nicméně podle listu The Washington Post projevila odpor k útoku na Kapitol, který po Trumpově projevu podnikli jeho podporovatelé 6. ledna 2021, aby zpochybnili výsledek předchozích prezidentských voleb, ve kterých zvítězil Joe Biden.

Zázemí prestižních univerzit a zapojení do práce v nejvyšších patrech amerického státu nezapadá do politiky jejího manžela. Vance v roce 2021 pronesl projev s názvem „Univerzity jsou nepřítel“ a jen zřídkakdy si nechal ujít příležitost zkritizovat establishment, když vedl kampaň do Senátu v roce 2022, jak upozornil deník The New York Times.

Vanceova kampaň

Jedním z motivů kampaně před prezidentským kláním v USA byl také souboj o mladé mužské voliče. Ten s sebou nesl i debatu o pojetí mužství v roce 2024. Zatímco republikáni vytasili koncept hypermaskulinity, demokraté na muže zapomněli.

Vance také bagatelizoval útok na Kapitol a označil odsouzené účastníky za „politické vězně“. V kampani mluvil o tom, že chce stejně jako Trump zastavit imigraci, a opakovaně zmiňoval nutnost masových deportací ze Spojených států.

Přestože budoucí viceprezident pravidelně brojí proti „woke“ myšlenkám, ani on nebyl vždy věrný zastánce Trumpa. Naopak.

Během exprezidentovy kampaně v roce 2016 totiž Vance Trumpa ostře kritizoval a označil ho například za opioid mas, demagoga, který „vede bílou dělnickou třídu do velmi temných míst“, a v soukromí ho dokonce přirovnal k Hitlerovi.

Foto: Phil Mistry, Shutterstock.com

Donald Trump a J. D. Vance během kampaně 2024.

Sám se kdysi označil za „člověka, který by nikdy neměl nic s Trumpem“, a dodal, že ho nemá rád.

V červenci 2021 pak za republikány kandidoval do Senátu v Ohiu. Jeho vítězství v republikánských primárkách a všeobecných volbách byla široce připisována Trumpově podpoře a finanční podpoře konzervativního podnikatele Petera Thiela.

Vanceův přerod v zarytého podporovatele budoucího prezidenta tak vyvolal otázky, o jak vážně míněný zájem jde a nakolik v tom hraje roli jeho oportunismus. Podobné pochyby se objevují také u jeho manželky.

Doporučované