Hlavní obsah

U Trumpa doma hlasují o tématu, na kterém Harrisová založila kampaň

Filip Harzer
reportér
Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Ředitelka floridské pobočky lidskoprávní organizace ACLU Bacardi Jacksonová.

Souběžně s volbou prezidenta rozhodují voliči na Floridě i v několika referendech. Kromě legalizace marihuany se mohou vyjádřit k návrhu na garanci práva na umělé přerušení těhotenství.

Článek

/Od našeho zvláštního zpravodaje ve Spojených státech/

„Sluneční stát“ na jihu USA dlouho patřil k těm, kde se podpora prezidentských kandidátů přelévala od demokratů k republikánům a naopak. Změnil to rok 2016, kdy se Florida s výhrou Donalda Trumpa přesunula z kategorie kolísavého státu k „červenému“.

Výhra Trumpa, a tím pádem i 30 hlasů ve sboru volitelů důležitých v americkém systému nepřímé prezidentské volby, se v exprezidentově domovském státě očekává i letos. Nezmění to zřejmě ani fakt, že se současně s prezidentskými volbami koná ještě jedno zásadní hlasování – referendum o právu na umělé přerušení těhotenství.

Volby v USA 2024

V pořadí 60. volba prezidenta Spojených států amerických probíhá v úterý 5. listopadu 2024. Světem sledovaný duel se odehrává mezi Kamalou HarrisovouDonaldem Trumpem. Jaký je systém volby prezidenta USA?

Aktuální dění sledujeme v online reportáži

Jde o občanskou reakci na zpřísnění potratových zákonů, ke kterému došlo na Floridě letos na jaře. Nově je interrupce přípustná jen do 6. týdnu těhotenství.

Zpřísnění umožnil verdikt amerického Nejvyššího soudu, který v roce 2022 zrušil federální právo na potrat a který demokraté dávají do souvislosti s tím, že Trump jmenoval konzervativní členy soudu. Téma interrupcí od té doby pomáhá demokratům mobilizovat zejména ženské voličky, pro Kamalu Harrisovou jde o zásadní téma kampaně. Kladla na něj důraz ještě v době, kdy byla „pouze“ kandidátkou na viceprezidentku.

„Zákaz potratů od šestého týdne je ve skutečnosti téměř úplný zákaz. Ženy totiž často ani nestihnou zjistit, že jsou těhotné, než tento krátký časový rámec vyprší,“ říká výkonná ředitelka floridské pobočky lidskoprávní organizace ACLU Bacardi Jacksonová.

Referendum o čtvrtém dodatku

Floridský zákon počítá s výjimkami pro případ ohrožení života nebo zdraví matky a pro případy znásilnění nebo incestu. Žena ovšem musí takové okolnosti prokázat a umělý potrat lze provést jen do 15. týdne.

V případě, že lékaři provedou interrupci nelegálně, vystavují se hrozbě vysoké pokuty nebo ztráty lékařské licence.

Na stejném volebním lístku, na kterém jsou jména prezidentských kandidátů, vybírají tentokrát voliči i to, zda souhlasí s návrhem čtvrtého dodatku floridské ústavy.

Ten má právo přerušení těhotenství rozšířit. Konkrétně jde o to, aby v budoucnu žádný floridský zákon nemohl „zakázat, penalizovat, omezit nebo zdržet potrat předtím, než plod může přežít mimo tělo matky“.

Odpůrci návrhu tvrdí, že je zákon příliš vágní a umožní potraty až do porodu. Podle ředitelky ACLU Bacardi Jacksonové je to ale nesmysl.

„Takové potraty se na Floridě prakticky nedějí. Ve třetím trimestru došlo za poslední čtyři roky jen k pár případům, a to kvůli fatálním vývojovým abnormalitám plodu,“ říká. Právě ACLU je součástí občanské iniciativy Floriďané za ochranu občanských svobod, která shromáždila 1,2 milionu podpisů pod iniciativou referenda.

Podle Jacksonové je formulace „schopnost přežití plodu“ naprosto srozumitelná. „Pojem životaschopnosti plodu byl součástí právního pořádku už 50 let. Každý ví, co to znamená,“ dodává. Floridské zákony podle ředitelky ACLU navíc jasně stanovují, že interrupci může provádět jen certifikovaný lékař, a referendum takovou praxi nijak nemění.

Aby návrh prošel, musí ho podpořit alespoň 60 procent voličů.

Seznam Zprávy v neděli na Floridě oslovily voličky Donalda Trumpa i Kamaly Harrisové. Obě svůj hlas odevzdaly v rámci předčasného hlasování, které je jednou z vícero možností, jak projevit svou vůli.

Čeká nás „nekonečné“ sčítání?

Korespondenční hlasy, přepočítávání + souběžné další volby a referenda. Sčítání hlasů v USA nabízí až příliš mnoho míst, kde se „to“ může zaseknout. A je živnou půdou pro konspirace.

Pro voličku demokratické kandidátky bylo důvodem hlasu pro Harrisovou právě i právo na umělé přerušení těhotenství. „Jsem žena, ženská práva jsou důležitá, hlasovala jsem pro Kamalu Harrisovou,“ říká mi před volební místností ve West Palm Beach mladá Afroameričanka Corissa.

O několik kilometrů dál se ve městě Boca Raton předčasně volilo ve veřejné knihovně, která architekturou připomíná nedalekou rezidenci exprezidenta Donalda Trumpa v Mar-a-Lago. A právě Trumpa volila Američanka filipínského původu, kterou Seznam Zprávy oslovily. Své jméno prozradit nechtěla, ale podělila se alespoň o důvody své volby.

„Rozhodla jsem se na základě ekonomiky, národní bezpečnosti a zkušeností kandidáta,“ říká zhruba čtyřicetiletá žena. „Biden neudělal pro Filipínce nic. Pokud Čína zaútočí na Filipíny, Trump by se postaral, aby to pro ni mělo důsledky,“ přidává další důvody volby.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Knihovna ve floridském městě Boca Raton slouží jako místo pro předčasnou volbu. Hlasovalo se i v několika referendech

Hlasovala i v referendu o interrupcích a čtvrtý dodatek u ní dostal zelenou. „Jsem pro právo na potrat,“ říká k tomu stroze volička republikánů. Floridský republikánský guvernér Ron DeSantis přitom proti referendu ostře vystupuje.

Politik stojí za zákazem interrupcí od šestého týdne těhotenství a pokoušel se u soudu prosadit to, aby otázka o interrupcích nebyla na volebním lístku pro prezidentské volby. Z floridských veřejných peněz se také platily televizní reklamy za miliony dolarů, které byly namířené proti návrhu na čtvrtý dodatek a také třetí dodatek, jenž by znamenal legalizaci marihuany.

O podobných dodatcích týkajících se práva na umělé přerušení těhotenství se kromě Floridy hlasuje i v dalších devíti státech.

Doporučované