Hlavní obsah

Okamura, Přísaha, Motoristé. „Malé české Trumpy“ může dění v USA nakopnout

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura vidí v Trumpově zvolení naději.

České populistické strany mají k názorům čerstvě zvoleného amerického prezidenta blízko. Shodují se hlavně v pohledu na migraci, Ukrajinu či Green Deal. Trumpova cesta k vítězství tak pro ně může být do jisté míry inspirací.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Vítězství Donalda Trumpa udělalo očividně radost českým populistům. „Velký návrat a nadějná zpráva pro nás i pro svět. Amerika si zvolila člověka, který slibuje návrat USA k ekonomické prosperitě a vyšší vnitřní bezpečnosti,“ komentoval výsledek voleb například předseda SPD Tomio Okamura.

Podobně jako on gratulují Trumpovi i předsedové Motoristů sobě nebo Přísahy. „Za mě velká gratulace, protože volby byly vyhrocené a byl to, dá se říct, možná až neočekávaný výsledek. Původně jsem si myslel, že to vyhraje s menším rozdílem,“ komentuje předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta.

„Výhra nad propagandou falešných ideologií“

Že mají předsedové zmíněných uskupení k Trumpovi v některých ohledech blízko, pak potvrzuje i politolog Aleš Michal, který působí v Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Například s Motoristy se podle něj Trump shoduje v přístupu k Zelené dohodě.

To ostatně dokládá i Petr Macinka, předseda Motoristů sobě, který o eliminaci zelené politiky mluví už delší dobu. „Ta je protlačována do společnosti navzdory vůli občanů, bezprecedentně ničí průmysl a tím i životní úroveň stovek milionů lidí,“ dodává Macinka.

Že je Trumpovi nakloněn, pak dokazuje i připomínkou, že už v roce 2017 byl na jeho inauguraci. Trumpovo zvolení obecně označuje jako „vítězství zdravého rozumu nad propagandou falešných ideologií“, kterou podle něj představovala demokratka Kamala Harrisová.

„Pro USA, a nejen pro ně, je dobře, že byl poražen pomýlený svět zelených woke celebrit, agresivní svět Black Lives Matter, zvrácený svět stovek „moderních“ pohlaví, neudržitelný svět bezhlavého zadlužování, ale i nebezpečný svět sporného globálního intervencionismu,“ dodává Macinka, jehož názor sdílí i Okamura.

„Minulé čtyři roky Bidenovy vlády byly obdobím, kdy se zvýšilo riziko celosvětového konfliktu. Doufám, že se probere i Evropa a ukončí ekonomické nesmysly, jako je Green Deal, a migrační krizi,“ říká předseda hnutí SPD.

Šlachta vypichuje Trumpovu odvahu

Úspěch staronového prezidenta tak může být pro SPD, Přísahu a Motoristy povzbuzením. „Trumpovo vítězství bude pro tyto strany působit jako argument, že to jde. Že je Amerika silnou zemí, která se z jejich pohledu umí vypořádat s klíčovými výzvami,“ míní Michal.

Právě na Trumpovu „vyřídilku“ a impulzivní přístup k řešení problémů naráží i Šlachta, podle kterého je republikán odvážným politikem. „Když se podívám, jak naši evropští politici neřeší a odkládají problémy, myslím si, že u Donalda Trumpa to tak rozhodně nebude,“ dodává.

Šlachta zároveň zmiňuje, že je mu republikánský politik blízký i tím, že řeší podobné věci jako jeho hnutí. „Témata, která během kampaně zvedal, řeší i Přísaha. Jde zejména o migraci, kde jsme hodně razantní,“ říká Šlachta.

Názorovou shodu ohledně migrace pozoruje i Michal, podle kterého by se čeští politici mohli v přístupu k prezentaci tohoto tématu inspirovat. „Varovné by pak bylo, kdyby do svých programů integrovali i kritický přístup k potratové politice. Důraz na tato témata v takové podobě, jako s nimi pracují republikáni v USA, však vnímám v Česku jako prozatím spíše nepravděpodobný,“ podotýká politolog.

Nadšení z Trumpa nemusí trvat dlouho

Hnutí Tomia Okamury by pak podle Michala mohl potěšit Trumpův přístup k válce na Ukrajině. „Trump deklaruje, že chce mír, kterého chce dosáhnout jednáním s Putinem. Tomu bude určitě SPD tleskat, zásadní ale bude nejen zahájení této iniciativy, ale i hmatatelné výsledky,“ upozorňuje politolog.

Zároveň ale upozorňuje, že ne ve všem by se tato uskupení s Trumpem shodla. Zmiňuje například financování obrany, což je hlavní bod, který Trump ve vztahu k Evropě v předvolební kampani zmiňoval. „Od těchto stran nečekám, že budou samy iniciovat navýšení evropských výdajů na obranu,“ nastiňuje politolog.

I když se populisté z vítězství Donalda Trumpa radují, jejich nadšení nemusí trvat příliš dlouho. Politolog totiž připomíná, že rétorika čerstvě zvoleného prezidenta se ne vždy shoduje s jeho reálným jednáním.

„Z minulosti víme, že je prezident Trump velmi nevyzpytatelný, a když ho nedokážou přečíst ani jeho vlastní spolupracovníci, často to nezvládne ani česká radikální pravice,“ zdůrazňuje.

I tak ale může být vítězství republikánského kandidáta povzbuzením a dalším argumentem do debat, které budou chtít zmíněná uskupení v budoucnosti vést.

Doporučované