Článek
Britský list The Guardian upozornil na dramatickou proměnu, kterou doznal žebříček bestsellerů americké společnosti Amazon.
Už na druhou příčku se vyšplhal - a o čtyři sta míst nahoru poskočil - Příběh služebnice kanadské spisovatelky Margaret Atwoodové. Román je zasazený do říše Gileád, klerofašistického totalitního režimu, ve kterém se z plodných žen staly otrokyně určené k rození dětí. Výrazný nárůst v prodeji zaznamenal i druhý díl „z Gileádu“, který v Česku vyšel pod názvem Svědectví.
Atwoodová před americkými prezidentskými volbami vyjádřila na sociálních sítích podporu demokratické kandidátce Kamale Harrisové a opakovaně upozorňovala na ohrožení reprodukčních práv žen v USA. „Zoufalství teď není možnost. Nikomu nepomůže,“ napsala v příspěvku na X po zveřejnění výsledků.
V žebříčku bestsellerů v posledních dnech postoupila o stovky míst - a obsadila osmou příčku - kniha historika Timothyho Snydera O tyranii: 20 lekcí z 20. století. Jeden ze současných předních intelektuálů v ní popisuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou ničím nepředstavitelným.
Polepšily si i světové dystopické klasiky jako Orwellovo 1984 či Bradburyho 451 stupňů Fahrenheita.
O více než 30 tisíc procent pak narostl prodej knize Democracy in Retrograde od Sami Sageové a Emily Amickové popisující, jak může i běžný občan přispět k záchraně demokracie.
Soubor feministických esejí Muži mi vysvětlují věci od Rebeccy Solnitové se v žebříčku vyšvihl o 40 tisíc míst. Autorka pro deník The Guardian okomentovala výsledek voleb následovně: „Byla chyba myslet si, že na tom nejsme s rasismem a misogynií tak špatně, ať už se to týkalo toho, kdo byl ochoten volit mimořádně kvalifikovanou černošku, nebo toho, kdo byl ochoten volit odsouzeného násilníka a usvědčeného zločince, který obdivuje Hitlera.“
Poté, co Trump ve volbách získal výraznou podporu od latinskoamerických voličů, se začala více prodávat také kniha Defectors od Paoli Ramosové, která popisuje právě nárůst krajně pravicových nálad mezi touto komunitou.
I republikánským knihám se ale daří, což dokazují paměti Melania manželky znovuzvoleného prezidenta Melanie Trumpové, které si na žebříčku bestsellerů udržely první místo.
Oproti tomu memoár Harrisové The Truths We Hold se i po posunu o 2 tisíce míst drží až na 345 příčce. Velký zájem je také o knihu Americká elegie od budoucího viceprezidenta J. D. Vance, ve které vypráví o dospívání v chudobě na venkově. Dočkala se i filmového zpracování na Netflixu.
Výsledek voleb ovlivnil také třeba počet stažení některých aplikací. Například meditační aplikace Calm podle jejího mluvčího v noci po volbách poskočila v obchodě Apple App Store o 100 míst.