Hlavní obsah

Trumpův postoj k obraně Evropy je naprosto fér, říká Fialův poradce

Foto: Shutterstock.com

Donalda Trumpa se premiérův poradce Tomáš Pojar podle svých slov nikdy nebál.

Tomáš Pojar je poradce pro národní bezpečnost premiéra Petra Fialy. Donald Trump podle něj není nepředvídatelný. Pojar je rád, že ve volbách vyhrál přesvědčivě. „Bude to silný americký prezident,“ míní.

Článek

/Od zvláštního zpravodaje SZ v Bělehradě/

Tomáš Pojar, poradce premiéra Petra Fialy, z Donalda Trumpa coby prezidenta USA obavy nemá. „Zahraniční politika během jeho prvního období byla povedená,“ řekl Seznam Zprávám v Srbsku, kam šéfa kabinetu doprovázel.

Dodal, že by se neobával ani toho, že Trump bude mít vedle sebe nezkušené lidi, kteří mu budou našeptávat pouze to, s čím sám souhlasí. „Uvidíme. Já bych moc nečetl levicová světová média, která dominují a kde jsou tyto analýzy už názorovým postojem,“ sdělil Seznam Zprávám.

Na Blízkém východě byl Trump úspěšný

Nepředvídatelnost je nejčastější slovo ve spojení s Donaldem Trumpem. Jak se na to připravit?

Připravit se na to tak, že máte vědět, co chcete, a dělat to, co je pro vás to nejlepší. Donald Trump na jednu stranu v určitých svých krocích byl možná nepředvídatelný, ale celkově ve své politice zase tak nepředvídatelný není.

Říká jasně, jakou chce mít Ameriku, jakou by ta Amerika měla hrát roli ve světě a v bezpečnosti. Říká, že prostě nebude bránit někoho, kdo se sám nechce bránit. Já si myslím, že celkově Donald Trump jako transakční prezident je ve skutečnosti předvídatelný. Rozhodně se s ním dá pracovat. Nevím, jaké bude tohle jeho období, ale minulé období, co se týká zahraniční politiky, tam se nedá říct, že to byla neúspěšná americká zahraniční politika. První období Donalda Trumpa z pohledu zahraniční politiky, a to jak v Evropě, tak zejména na Blízkém východě, bylo úspěšné. Doufám, že na to naváže a najdeme společnou řeč.

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Tomáš Pojar: Jsem rád, že byl výsledek jasný, že nejsou volby zpochybňované, že to je silný mandát.

Často je zmiňováno, že v prvním období byl obklopen profesionály, dlouholetými politiky, experty. Nyní je obklopen méně zkušenými lidmi, kteří mu říkají, co chce slyšet. Nebude v tomto změna?

Uvidíme. Já bych moc nečetl levicová světová média, která dominují a kde jsou tyto analýzy už názorovým postojem. Uvidíme, kdo bude kolem Donalda Trumpa. Naprostá většina lidí musí být schválena Senátem. A to Senátem, kde nestačí jen hlasy republikánů, ale musí tam být částečná dohoda s demokraty.

Nemyslím si, že to budou nezkušení lidé, možná tam budou někteří noví, ale budou tam i lidé, které známe z minulého volebního období. Anebo zkrátka z Republikánské strany. Nedávno bylo několik republikánů, kteří se věnují zahraniční politice, v Praze a já jsem přesvědčen o tom, že naprostá většina z nich se někde v administrativě uchytí.

Takže vyčkejme, pozorně to sledujme, buďme s nimi v kontaktu. Pokud sami nebudeme chtít být černými pasažéry, ale budeme dělat všechno pro to, abychom dosáhli svých cílů a ochránili své zájmy, tak to možné bude.

Musíme vést v Evropě racionální debatu o konkurenceschopnosti, racionální debatu o obranyschopnosti, a pokud ji vést budeme a budou následovat činy, myslím si, že si uchováme svoji prosperitu, bezpečí a svobodu.

Když jste zmiňoval ony republikány v Praze, svědčí to o tom, že americko-české vztahy nijak neutrpí?

My přesně nevíme, kdo v administrativě bude. Ale máme dlouhodobé vztahy jak s demokraty, tak s republikány. Je to zcela správně, protože na Američanech je, koho si zvolí, a my poté pracujeme s protějšky. O víkendu jsem si psal s Jakem Sullivanem, současným národním bezpečnostním poradcem, a dnes s Robertem O’Brienem, možná budoucím poradcem. Ale jakou pozici bude mít, to uvidíme. Než se celý aparát v Americe ustaví, ještě uběhne mnoho a mnoho měsíců.

Jsem ovšem rád, že byl výsledek jasný, že nejsou volby zpochybňované, že to je silný mandát a že bude mít Kongres na své straně, takže bude moct vládnout. Myslím, že to bude respektovaný, možná někdy obávaný americký prezident. Ale bude to silný americký prezident a myslím, že svobodný svět potřebuje silného amerického prezidenta se silným mandátem. A tady je naděje, že skutečně silným prezidentem bude.

Strach z Trumpa jsem nikdy neměl

Jste rád, že vyhrál Trump?

Já jsem v první řadě rád, že to má jasný výsledek, jsem rád, že má silný mandát, takže bude moci vládnout. Sám o sobě jsem nikdy žádný strach z Donalda Trumpa neměl. Realisticky jsem čekal na to, koho si Američané zvolí, a bude mojí snahou pracovat s těmi, kteří tam jsou. S novou administrativou vést dialog o našich pozicích a s ohledem na naše zájmy.

Vždy jsem říkal, že volba není černobílá, že jsou z českého pohledu plusy a minusy u jedněch i druhých kandidátů. Dokážu najít plusy i u Donalda Trumpa. Snažím se na věc dívat pozitivně, hledat to společné a na tom stavět naši budoucnost.

Plusy převažovaly u Donalda Trumpa, nebo u Kamaly Harrisové z pohledu českých zájmů?

Nelze to jednoznačně říct. Donald Trump nebude omezovat těžbu ropyplynu, což povede spíše k poklesu cen. Z tohoto pohledu je Donald Trump pro nás rozhodně lepší variantou. Když se podíváte na cla a možné obchodní války, tak tam to tak není. Ne že by to u Kamaly Harrisové a demokratů nehrozilo, ale u Trumpa to je pravděpodobnější scénář.

Jak v oblasti bezpečnosti, v oblasti ekonomiky, tak v oblasti zahraniční politiky každá administrativa by měla trochu jiný přístup. Musíme to analyzovat a vědět, co nás může ovlivnit negativně. Ale dívat se zároveň na to, co může být pozitivní. Snažím se vždy stavět na pozitivních věcech a hledat společnou řeč s novou administrativu.

Už nemůžeme být černí pasažéři

Poradce Donalda Trumpa Robert O’Brien řekl, že by východoevropští vojáci mohli na Ukrajině po uzavření příměří hlídat linii kontaktu. Je takový plán na stole?

Žádný plán na stole není. Roberta O’Briena dobře znám. Zrovna dnes jsem mu psal a gratuloval k vítězství. Uvidíme, s čím nový americký prezident přijde, až se ujme úřadu. Podle toho se budeme bavit i o tom, co je v zájmu České republiky a co máme dělat.

Co řekl O’Brien?

Robert O’Brien na konci října v televizi Fox News uvedl, že počítá se zmrazením konfliktu na Ukrajině na současných liniích bojů.

„Můžeme poskytnout Ukrajině bezpečnostní záruky. Třeba tam rozmístit východoevropské vojáky, aby pomáhali udržet mírovou dohodu po jejím uzavření,“ řekl.

O’Brien je vlivnou postavou a kandidátem na post ministra zahraničí či poradce pro národní bezpečnost.

Donald Trump se vyjadřoval v tom smyslu, že by Spojené státy mohly vystoupit z NATO. Je to reálné?

Donald Trump hlavně nechce, aby Američané platili za evropskou bezpečnost, když Evropané neplatí dostatečně za svoji bezpečnost. A to si myslím, že je zcela férový přístup. Mimochodem, moc se v tom neliší od svých demokratických protějšků.

Takže v první řadě dbejme o vlastní bezpečnost, investujme do vlastní obrany, a když to budeme dělat, bude daleko lepší dohoda o společné obraně se Spojenými státy. Když nebudeme dostatečně investovat do vlastní obrany, nemůžeme chtít po Američanech, aby to dělali za nás, aby nám dávali garance.

Myslím, že to je zcela férový, zcela krystalický postoj. Donald Trump to říká otevřeněji než Barack Obama nebo Joe Biden, ale ve skutečnosti to z pochopitelných důvodů ve Spojených státech říkají všichni. V Evropě bychom skutečně neměli být černými pasažéry, protože pokud budeme chtít být nadále černými pasažéry, dopadne to s námi špatně.

Foto: Profimedia.cz

Donald Trump přesvědčivě vyhrál, průzkumům navzdory.

Znamená vítězství Donalda Trumpa větší nejistotu a nebezpečí pro Evropu?

Pokud bude Evropa dostatečně dbát o svoji konkurenceschopnost, o svoji bezpečnost a obranu, rozhodně to něco takového neznamená. Je na nás, co uděláme, jak se zachováme. Určitá nejistota v určitém směru je, ale nebezpečím bych to nenazýval.

Analytici říkají, že nepředvídatelnost hraje spíš do karet Rusku než Ukrajině kvůli kapacitám, plánování. Může vést zvolení Donalda Trumpa k tomu, že Ukrajina začne více prohrávat?

Nevím. Uvidíme.

Netušíte.

A kdo tuší? Ani Donald Trump netuší. Prostě uvidíme, jak to bude, jaká bude politika Donalda Trumpa. Uvidíme, co bude dělat Vladimir Putin a co budou dělat ostatní. Zachoval bych chladnou hlavu. Dělal bych to, co máme dělat pro to, aby Rusko neokupovalo celou Ukrajinu a nestálo na hranicích se Slovenskem. Myslím, že ani Donald Trump nechce, aby Rusko stálo na hranicích se Slovenskem. Jsem v tomhle optimistou.

Doporučované