Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Cheatleová v pondělí vypovídala před jedním z výborů americké Sněmovny reprezentantů, kterému sdělila, že pokus o vraždu Trumpa byl za poslední desetiletí největším operačním selháním agentury, která se kromě jiného stará o bezpečnost amerického prezidenta a dalších významných osob.
Trumpa se 13. července pokusil zastřelit útočník, když současný republikánský kandidát do nadcházejících prezidentských voleb hovořil k příznivcům na mítinku v pensylvánském Butleru. Exprezident utrpěl jen mírné zranění ucha, střelec ale zabil jednoho z účastníků akce a další zranil.
Volby prezidenta USA 2024
V pořadí 60. volba prezidenta Spojených států vyvrcholila v úterý 5. listopadu 2024. Světem sledovaný duel ovládl Donald Trump. Svou demokratickou protikandidátku Kamalu Harris v počtu hlasů předběhl ve většině amerických států. Trump v úřadu 20. ledna 2025 vystřídá Joe Bidena.
Mohlo by vás zajímat: Kandidáti | Jak se volí prezident USA? | Historie prezidentů USA | Primárky | Demokrati | Republikáni | Nezávislí | Swing state
Cheatleová, která zastávala funkci ředitelky Tajné služby od srpna 2022, čelila sílícím výzvám k rezignaci a několika vyšetřováním. „Přijímám plnou odpovědnost za bezpečnostní selhání,“ uvedla dnes Cheatleová v e-mailu adresovaném zaměstnancům. „Ve světle posledních událostí jsem s těžkým srdcem učinila rozhodnutí odstoupit z funkce vaší ředitelky,“ dodala. Ještě v pondělí výzvy k rezignaci odmítla.
„Během své kariéry v Tajné službě obětavě a s nasazením života chránila náš národ. Zvláště jí děkujeme za to, že odpověděla na výzvu vést Tajnou službu v době naší vlády, a jsme vděční za její službu naší rodině,“ uvedl Biden v prohlášení k rezignaci Cheatleové.
Cheatleová rezignovala den poté, co vystoupila před výborem a čelila několikahodinové kritice jak od demokratů, tak od republikánů. Pokus o atentát na Trumpa označila za „nejvýznamnější operační selhání“ Tajné služby za poslední desetiletí a uvedla, že za bezpečnostní nedostatky nese plnou odpovědnost. Zákonodárce ale podle AP pobouřila tím, že neodpověděla na konkrétní otázky týkající se vyšetřování.
Pondělní slyšení je teprve prvním, které se bude v americkém Kongresu v souvislosti s atentátem konat. Ve středu se před dalším z výborů objeví šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson má také představit pracovní skupinu, která bude stát v čele vyšetřování ve Sněmovně reprezentantů. Zasednou v ní jak republikáni, tak demokraté.