Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Od zvláštního zpravodaje Seznam Zpráv v Bělehradě – Premiér Petr Fiala (ODS) nechce příliš předjímat, jaké bude nové světové uspořádání po vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách. Ve středu při návštěvě Srbska opakoval, že chce hodnotit činy, ne slova.
K ukrajinskému konfliktu se ale vyjádřil jasně: mír musí respektovat Ukrajina a Rusku nesmíme ustupovat.
„Nechci, abychom došli k situaci, která by do budoucna zakládala nebezpečí dalších agresivních kroků Ruska,“ řekl Fiala v rozhovoru pro Seznam Zprávy při své středeční návštěvě Srbska.
Jaké budou Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa?
Uvidíme na základě kroků zvoleného prezidenta Trumpa a jeho administrativy. Platí, co říkám opakovaně: Evropa musí, musí se začít více starat o svou bezpečnost, více starat o svou prosperitu, aby byla konkurenceschopná. K tomu dodávám, co možná ne všichni mí kolegové říkají: ne proti USA, ale proto, abychom mohli euroatlantickou vazbu a spolupráci se Spojenými státy dál rozvíjet.
Prostě musíme být úspěšnější hospodářsky, ekonomicky, v inovacích a pokud jde o obranu, tak se více podílet na společné obraně v rámci NATO. Ano, můžeme očekávat změny v americké politice. Ale to, že Evropa se musí víc starat o svoji prosperitu a svoji bezpečnost, to by přinesl jakýkoli výsledek amerických voleb.
Jaká témata bude s novou americkou administrativou Česko prosazovat?
My chceme dál rozvíjet výborné česko-americké vztahy. Myslím, že spolupráce Spojených států a Evropy je v zájmu západního světa a je to klíč k tomu, abychom měli světový řád založený na pravidlech, jaká si přejeme, a jaký je pro Česko výhodný. Máme se Spojenými státy tradičně velmi dobré vztahy. Chtěl bych připomenout to, co se u nás málo ví, i české firmy jsou úspěšné na americkém trhu. Vytvořit tam americká místa, investice.
Je v našem zájmu, aby vztahy mezi Evropou a Spojenými státy i v rámci obchodní oblasti byly co nejotevřenější. Pro Českou republiku je to zájem se všemi státy, protože jsme otevřená exportní ekonomika a potřebujeme mít co nejotevřenější prostředí pro náš byznys.
Neobáváte se celní války se Spojenými státy?
Musíme hledat všechny způsoby, jak nastavit se Spojenými státy do budoucna dobrou spolupráci. Vyžaduje to stálý dialog a vyžaduje to, aby Evropa dostatečně stála na svých nohách a aby byla zajímavá. Abychom byli silní ekonomicky, v inovacích, abychom prostě stavěli na tom, co Evropu dělalo v minulosti zajímavou. Teď se díváme na to, že firmy z Evropy odcházejí, nejsme konkurenceschopní, nedokážeme čelit rozvíjejícím se asijským ekonomikám, ale ani Spojeným státům. Zaostáváme v inovacích.
Je nejvyšší čas, abychom si přestali stěžovat, kdo kde co dělá a začali přemýšlet nad tím, jak si sami nepodvazovat vlastní rozvoj a sílu. Pak můžeme mít rovnoprávné a výhodné vztahy s kýmkoli. Některá opatření, která Spojené státy dělaly v minulých letech, i když nebyla namířená proti Evropě, tak měla pro náš byznys a obchod důsledky. Evropská unie jako celek musí nastavit co nejlepší podmínky a vztahy.
Donald Trump v kampani zmiňoval cla na čínské automobilky i na Evropskou unii. Jaký to bude mít dopad pro Česko?
Cla jsou vždycky pro exportně orientovanou ekonomiku, jako je česká, problém. Musíme vidět, že otevřené globalizační prostředí ne všude dobře funguje, a na to reagovat. V našem zájmu je mít co nejotevřenější ekonomický prostor i se Spojenými státy a k tomu musí směřovat kroky naší diplomacie a k tomu musíme tlačit i Evropskou unii. To nás posílí i v konkurenci se silnými asijskými ekonomikami. Není to jen Čína, která je ale dominantní.
Čína představuje, a to je novinka, i pro nejvyspělejší ekonomiky, i pro Spojené státy konkurenci v takových oblastech, jako jsou technologické inovace. To dřív nebylo. Jsou to výzvy, ke kterým se musíme postavit. Ne proti Spojeným státům, ale spolu.
Co znamená výsledek pro NATO a její bezpečnostní politiku. Není to budíček?
Ten budíček zvoní už dlouho. Budíček nemusí být výsledek amerických voleb, ale musí to být bezpečnostní situace. To, co se děje v Evropě, válka na Ukrajině, co se děje na Blízkém východě v bezprostředním sousedstvím Evropy, agresivní politika některých států, Irán, Severní Korea. Je nezbytné více se podílet na obraně v rámci NATO. Domácí úkol je jasný, my ho plníme, minimálně dvě procenta HDP na obranu. To je začátek. Musíme se starat, abychom modernizovali armády.
Pro Evropu ještě jedno téma. Vidíte, jaké téma boj s nelegální migrací hrálo roli v amerických volbách. To taky souvisí s bezpečností a musíme to dělat a musíme v tom být razantnější, efektivnější. Česko to prosazuje a iniciuje, aby Evropa byla lepší v boji s nelegální migrací.
Bude mír po výhře Donalda Trumpa spravedlivý pro Ukrajinu?
Jsem přesvědčen, že dlouhodobý trvalý mír může přinést jenom takové řešení, které je přijatelné pro Ukrajinu. Když mluvíme o dlouhodobém, trvalém míru, tak to musí být takový mír, který odpovídá spravedlivému mezinárodnímu řádu. Nechci, abychom došli k situaci, která by do budoucna zakládala nebezpečí dalších agresivních kroků Ruska. Viděli jsme v minulosti, že ústupky ze strany Západu ve smyslu chceme mír, chceme klid a Rusko si něco vezme a přestane, jako byla anexe Krymu, tak prostě nefungují.
Pokud máme dospět k míru a to si přeji, přejeme si to všichni, tak to musí být mír, který dává jasné garance Ukrajině a se kterým Ukrajina naplno souhlasí. Jenom k takovému míru máme směřovat. Jinak budeme mít něco, čemu se dá říkat mír, ale skutečný mír to nebude.
Věříte, že Trump vyřeší válku na Ukrajině za jeden den?
Dosáhnout míru v takovém konfliktu úplně jednoduché není. Stačí ale, aby se Rusko stáhlo z Ukrajiny a přestalo se svou agresivní politikou a může být mír ze dne na den. Ale jestli se toho dá dosáhnout, při tom, jak se chová Vladimir Putin, to si už tak jist nejsem.
V každém případě, Donald Trump sliboval, že po svém zvolení, ještě, než se stane prezidentem, tak začne dělat kroky k řešení situace. Budu komentovat, až ty kroky budou. Nemám ve zvyku komentovat úmysly. Všichni si přejeme, aby v Evropě nebyla válka, Česko pro to dělá hodně, pomáháme Ukrajině tak, aby ruská agresivní politika neuspěla.
Budete usilovat o osobní setkání s Donaldem Trumpem?
Byl jsem ve Spojených státech v letošním roce, setkal jsem se s americkým prezidentem, uvidím, jaké budou další možnosti setkání s novým americkým prezidentem.