Hlavní obsah

Pod přísnou kontrolou. Nahlédněte do americké továrny na demokracii

Filip Harzer
reportér

Záběry práce ve sčítacích centrech v okresech Palm Beach a Miami-Dade na Floridě. Na záběrech se sčítají korespondenční hlasy.Video: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Pro voliče zvyklého na hlasování v Česku působí americký systém extrémně složitě. Volby dávají voličům řadu možností, jak hlas odevzdat a zaručují transparentnost a občanský dohled. Přesto čelí nařčení z falšování. Podívejte se.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

/Od našeho zvláštního zpravodaje v USA/

„Volební den je pro mě jako Super Bowl,“ přirovnává Wendy Sartory-Linková volební úterý k finálovému zápasu ligy amerického fotbalu. Energická volená úřednice má na povel sčítací volební centrum okresu Palm Beach na východním pobřeží Floridy. A nejde o málo hlasů, voličů je tu okolo 900 tisíc.

Budova sčítacího centra se ještě blýská novotou, otevřela se totiž teprve letos v dubnu. Platí tu velmi přísná bezpečnostní opatření. Návštěvníci se musí zaregistrovat, vyfotit a bez dozoru komisařů se nesmí po budově ani hnout. Každé dveře se dají otevřít jen na 15 sekund, už o vteřinu později se rozezní alarm. Vše kontroluje kamerový systém.

Důvodem zvýšených bezpečnostních opatření jsou i obavy z násilí od lidí, kteří by se mohli pokusit zpochybnit legitimitu celého volebního procesu. Někteří volební úředníci tak prošli kurzem deeskalačních taktik, aby dokázali uklidnit rozvášněné protestující. Někde jsou vybaveni neprůstřelnými skly a ocelovými dveřmi.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Wendy Sartory-Linková.

Do sčítacího centra v Palm Beach míří všechny korespondenční hlasy, tedy hlasovací lístky v obálkách odeslané poštou nebo odevzdané osobně, hlasy voličů, kteří odvolili předčasně ještě před volebním úterým a pak i ty hlasy, které lidé odevzdají právě až 5. listopadu.

V centru pozornosti je obrovská hala, které vévodí velká americká vlajka a také celá řada sčítacích přístrojů. V neděli dopoledne je obsluhovala zhruba dvacítka lidí. Během volebního úterý, kdy hlasování ve Spojených státech končí, tu bude víc než 200 lidí a ve volebních místnostech na 5000 komisařů.

V další hale je jiný typ třídicích a sčítacích přístrojů a tisíce uskladněných obálek s hlasy. Podobně to vypadá ve všech 67 floridských okresech.

Jak vlastně Američané volí?

  • Hlasování poštou: Volič musí o korespondenční volbu požádat a úřady ověřují jeho identitu. Hlasovací lístek přijde zhruba měsíc před volebním dnem do místa bydliště a volič ho zpět posílá v obálce vyplněný poštou nebo odevzdává do speciálních schránek. Ve sčítacích centrech se pak obálky postupně otevírají a lístky strojově zpracovávají. Průběžné výsledky hlasování známé nejsou, čísla se zveřejní až po 5. listopadu.
  • Předčasné hlasování: V řadě států, včetně Floridy, mohou voliči hlasovat ve volbách ještě před 5. listopadem, lidé se tak vyhnou možným frontám ve volební den. Hlasy se odevzdávají v libovolné volební místnosti, je jich ovšem řádové méně než ve volební den. Ve West Palm Beach nabízí sčítací centrum i možnost rezervace konkrétního časového okna.
  • Hlasování v den voleb: Předem registrovaní voliči volí 5. listopadu v přiřazené volební místnosti. Konkrétně na Floridě se hlasuje od 7:00 do 19:00 místního času.

Místa, kde novináři mohou ve sčítacím centru pořizovat záběry, jsou vymezena striktně. Na záběrech nesmí být žádná obálka s korespondenčním hlasem, na které by bylo vidět jméno voliče nebo jeho podpis.

„Jde nám o každý hlas“

Zdánlivě jednoduchý proces, kterým má být sečtení volebních hlasů, má ale spoustu kliček a kontrolních mechanismů. Wendy Sartory-Linková je trpělivě vysvětluje skupině zahraničních novinářů zhruba hodinu. Volební pravidla se navíc liší stát od státu.

Sartory-Linková působí precizně a je jasné, že jí na objasnění celého procesu mimořádně záleží. Detailně popisuje, jak se zasílají obálky pro korespondenční volbu, jak se ověřuje identita a jak se kontroluje shoda podpisů, když se hlasy vrací poštou. Ukazuje, jak se obálky otevírají, skenují a v případě pochybností vyhodnocují.

„Jde nám o každý hlas, vůle voliče je pro nás to nejdůležitější, takže pokud se nám vrátí hlasovací lístek politý třeba ranní kávou, sčítací stroje na to při jeho digitálním otisku upozorní a dá se stranou. Vyhodnocuje ho pak komise, ve které zasedá i soudkyně,“ líčí šéfka sčítacího centra ve West Palm Beach.

+6

Za zásadní prvek má v celém procesu transparentnost. „Kdykoliv děláme něco, co spadá pod volební přezkum, musí to být veřejně přístupné. Každý, kdo chce, se může přijít podívat – vždycky to děláme veřejně,“ říká Wendy Sartory-Linková.

Veřejnost může sčítání sledovat ze speciální místnosti a detailně vidí i na přezkum volebních lístků. Skleněné průhledy umožňují pohled i přímo do haly se sčítacími stroji. V Palm Beach používají oba hlavní typy: ES&S a také Dominion, který v roce 2020 zpochybňovali právníci Donalda Trumpa.

Volební brigáda zasahuje

Velkých protestů během sčítání, tak jako se to stalo na některých místech USA před čtyřmi lety, se šéfka celého centra nebojí. Mluví ale o přípravě na všechny možnosti.

„Někteří voliči stále strojovému sčítání nevěří, setkáváme se s tím. Nejde ale o velké počty, řekla bych, že jsou to pořád ti samí lidé. Denně nám sem chodí ta stejná desítka,“ říká Sartory-Linková. Mezi jejich požadavky je i ten na výlučně ruční sčítání hlasů a hlasování pouze osobně ve volební den čili bez předčasné a korespondenční volby.

Právě takovou představu má i Eduardo Vidal, místopředseda organizace Volební brigáda, se kterým den před volebním úterým společně obědváme v kubánské restauraci v Miami nedaleko hotelu a golfového hřiště vlastněného exprezidentem Donaldem Trumpem.

Právník Vidal se prezentuje jako uvědomělý občan, který chrání volby a dbá o jejich integritu. Tvrdí, že v roce 2020 došlo k velkým volebním podvodům s korespondenčními hlasy a že ve skutečnosti vyhrál Donald Trump. Prezident Joe Biden prý tím pádem není legitimní šéf Bílého domu.

„Na několika místech se stalo to, že se vzaly předem vytištěné lístky ve prospěch jednoho kandidáta a už po volbách se prohnaly sčítacím strojem. Pokud se totiž neoznámí výsledky ještě v den voleb, je to podle nás důkaz falšování,“ tvrdí.

To, že o volebních stížnostech rozhodují soudy, a že se žádné rozsáhlé volební machinace nepotvrdily, Eduardo Vidal neakceptuje. Justice jednotlivých států totiž podle něj podléhá místním politikům a není nezávislá.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Eduardo Vidal.

Své pochybnosti o férovosti voleb dlouhodobě opakuje exprezident Donald Trump. Jeho verze o „ukradených“ volbách byla hlavním motivem útoku jeho příznivců na Kapitol v lednu 2021. A Trump tuhle rétoriku neopouští ani teď, soustředí se přitom hlavně na Pensylvánii.

Podle pozorovatelů si tím připravuje půdu pro další neuznání výsledku voleb v případě své prohry a snaze výsledek zvrátit – zejména, pokud budou rozdíly mezi ním a Kamalou Harrisovou v klíčových státech těsné.

Exprezident dokonce tvrdí, že Harrisová bez podvádění nemůže vyhrát. Konspirační teorie o spiknutí a ukradených volbách šíří i majitel sítě X Elon Musk, jenž Trumpa otevřeně podporuje.

Tvrzení vyvrací volební úředník

Ve volební brigádě v okrese Miami-Dade se angažuje zhruba dvacítka dobrovolníků, jde hlavně o republikány, respektive teď už bývalé. Vidal vysvětluje, že ze strany odešli, protože se republikánům jejich nápady na zrušení předčasného hlasování a korespondenční volby nezamlouvaly.

Vidal si stěžuje na vícero prvků systému. Tvrdí, že umožňuje volit každému, kdo například na Floridě získá řidičský průkaz. „Nemáme národní občanské průkazy, stačí řidičský, takže každý cizinec, třeba Rus nebo Číňan, který získá v USA řidičské oprávnění, může jít volit a ovlivnit výsledek,“ tvrdí mimo jiné Eduardo Vidal.

„Není to možné, volič musí mít americké občanství, ověřujeme to. Vše podléhá kontrole. Takovému člověku by krom jiného hrozila deportace,“ vyvrací Vidalovo tvrzení zástupce šéfa volebního centra okresu Miami-Dade Roberto Rodríguez. Ve funkci je už osm let.

Volební brigádu Rodríguez dobře zná, středisko prý její pozorovatelé navštěvují často. „Skeptici se najdou vždycky a to nejlepší, co se dá udělat, je pozvat je, aby viděli, jak tu pracujeme,“ říká volební úředník.

„Brigáda sem skutečně dochází, a já jsem rád, že to dělají,“ popisuje své emoce den před volbami Rodríguez. „Chci, aby viděli celý proces od začátku do konce a aby mu důvěřovali zas o něco víc,“ doplňuje a podle floridského hesla o transparentnosti pouští zahraniční novináře do další haly, kde se třídí a sčítají statisíce volebních lístků.

Volby v USA 2024

V pořadí 60. volba prezidenta Spojených států amerických proběhla v úterý 5. listopadu 2024. V pořadí 47. prezidentem Spojených států se stane Donald Trump, který ve světem sledovaném duelu porazil Kamalu Harrisovou, v úřadu 20. ledna 2025 vystřídá Joea Bidena. Podívejte se na výsledky voleb nebo co říká premiér Fiala ke zvolení Trumpa.

Mohlo by vás zajímat:

Doporučované