Trumpův tým před prvním dnem ve funkci prezidenta představil nejvyšším zákonodárcům soubor takzvaných exekutivních příkazů, které jsou právně závazné.
Jde o mocenský nástroj prezidenta, obdobu dekretu, který je v podstatě alternativou, kterým se hlava státu může vyhnout zdlouhavému legislativnímu procesu. Má totiž sílu zákona, ale nevyžaduje schválení Kongresem. V praxi jde o nařízení, které říká složkám federální vlády, jak mají přistupovat k některým otázkám a které předpisy a jak uplatňovat.
Exekutivní příkazy nicméně nelze použít k vytvoření nových zákonů a musí mít oporu v Ústavě. Proto je může přezkoumat Nejvyšší soud, který může nařízení označit za neplatná. Také Kongres může přijmout zákon, kterým se opatření zruší. Ten ale může prezident zase vetovat.
Trumpovou výhodou je, že má na své straně jak Kongres, kde mají republikáni většinu ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu, tak i Nejvyšší soud, kde od Trumpova předchozího mandátu převažují konzervativní soudci.
Trump hodlá opatření uplatnit v oblasti imigrace, energetiky nebo fungování federální vlády, aby mohl jednodušeji plnit desítky politických slibů. Během prvního dne ve funkci by měl proto podle svých slov vydat „téměř 100“ exekutivních příkazů, píše CNN. Velká část z nich by měla zrušit, případně zvrátit, příkazy zavedené Bidenovou administrativou.