Hlavní obsah
Online

ONLINE: Trump vs. Ústava. Děti narozené v USA už nebudou automaticky občané země

Živé vysílání z inaugurace 47. amerického prezidenta Donalda Trumpa. Video: Seznam Zprávy

aktualizováno •

Americký prezident Donald Trump začal úřadovat. Během svého prvního dne ve funkci omilostnil výtržníky z útoku na Kapitol a podepsal řadu výnosů, kterými mimo jiné přitvrdil v migrační politice i ekonomice.

Článek

47. prezident Spojených států amerických

  • Donald Trump se do Bílého domu vrátil po čtyřleté pauze. Slib složil v pondělí před 18. hodinou SEČ. Jeho viceprezidentem bude J. D. Vance.
  • 47. prezidentem USA se republikánský politik stal poté, co loni v listopadu porazil ve volbách demokratickou kandidátku Kamalu Harrisovou.
  • Letošní inaugurace doznala několika změn, a to kvůli počasí. Například se kvůli mrazivému počasí nekonala venku před Kapitolem, ale uvnitř.
  • Trump během prvního dne podepsal řadu exekutivních příkazů. Mezi nimi stvrdil dříve avizované odstoupení Spojených států od Pařížské dohody o klimatu. Události po inauguraci shrnujeme zde.
  • Nový prezident rozdal také milosti asi 1500 osobám zapojeným do útoku na Kapitol před čtyřmi lety.

Představitel WHO: Odchod USA je hluboká rána

Americký prezident Donald Trump podepsal v pondělí příkaz k zahájení procesu vystoupení USA ze Světové zdravotnické organizace (WHO).

Podle ředitele Centra WHO pro globální zdraví Lawrence Gostina tento krok představuje riziko, že se ujme vedení Čína.

„Odstoupení USA je samo o sobě těžkou ranou nejen pro Světovou zdravotnickou organizaci a globální zdraví – a je to pro ně hluboká rána –, ale domnívám se, že je to ještě hlubší rána pro národní zájmy a národní bezpečnost USA,“ uvedl pro stanici BBC.

Trump tvrdí, že jeho rozhodnutí vychází z toho, že Čína získává ve Světové zdravotnické organizaci čím dál větší vliv. Podle Gostina ale mají USA „mnohem větší vliv“.

„Ironií je, že bychom tím mohli přenechat vedoucí postavení našim protivníkům, zejména Číně,“ řekl Gostin. „Kdykoli by se přijímala důležitá rozhodnutí, Spojené státy by se na ně dívaly zvenčí, dodal.

Osmnáct amerických států podalo žalobu v souvislosti s Trumpovým příkazem

Osmnáct demokraticky vedených států a dvě města žalují federální vládu za příkaz týkající se zrušení principu automatického občanství, které je dnes udělováno i dětem narozeným na území USA navzdory tomu, že jeden z dvojice rodičů není americkým občanem či je v zemi nelegálně.

Žaloba, kterou vedou Kalifornie, Massachusetts a New Jersey, argumentuje tím, že federální zákon a 14. dodatek ústavy udělují většině dětí narozených na území USA občanství, a žádá soud, aby zastavil platnost Trumpova exekutivního příkazu.

Ve svém včera podepsaném nařízení se Trump pokusil omezit právo na občanství pouze na děti, jejichž alespoň jeden z rodičů je občanem USA nebo má v USA legální trvalý pobyt.

Deník The New York Times už dříve upozornil, že rodné občanství je chráněno v zákonech, a tento exekutivní příkaz tak bude téměř jistě předmětem projednání u soudu.

Strůjci útoku na Kongres opustili po Trumpově milosti vězení

Dva vůdci amerických krajně pravicových skupin, kteří si odpykávali mnohaleté tresty za účast na násilném útoku na sídlo amerického Kongresu v lednu 2021, po milostech udělených novým prezidentem Donaldem Trumpem opustili vězení.

Na svobodu se dostal bývalý lídr organizace Proud Boys (Hrdí hoši) Enrique Tarrio a zakladatel skupiny Oath Keepers (Strážci přísahy) Stewart Rhodes.

Mexiko reaguje na Trumpovy kroky

Prezidentka Mexika Claudia Sheinbaumová v reakci na Trumpovy kroky prohlásila, že její země bude bránit svou suverenitu a podporovat Mexičany ve Spojených státech.

Americký prezident Donald Trump podepsal po svém pondělním nástupu k moci exekutivní příkazy a opatření, která by mohla mít dopad na miliony mexických přistěhovalců žijících ve Spojených státech.

Mexická prezidentka na úterní tiskové konferenci řekla, že příkazy, které Trump v pondělí podepsal, jsou velmi podobné těm z jeho prvního funkčního období. „Už jsme to zažili,“ vzkázala a zároveň poznamenala, že počet migrantů přicházejících na americko-mexickou hranici je mnohem nižší než tehdy.

Trump v pondělí zahájil své funkční období sérií rozsáhlých imigračních opatření, včetně vyhlášení krizového stavu na jižní hranici.

Sheinbaumová hovořila také o kontroverzi, kterou Trump vyvolal snahou změnit název Mexického zálivu na Americký záliv. Vzkázala, že Mexiko i zbytek světa budou tuto oblast nadále uznávat jako Mexický záliv.

Rubio: Spojené státy čeká nová éra

Floridský senátor Marco Rubio složil přísahu jako nový ministr zahraničí Spojených států. V pondělí ho do funkce jednomyslně schválil Senát Kongresu USA.

Rubio vzkázal, že vše, co nová administrativa udělá, bude záviset na odpovědi na tři otázky: „Posílí nás to? Učiní nás to bezpečnějšími a učiní nás to více prosperujícími?“ „Pokud ne, nebudeme to dělat,“ odvětil.

Návrat Donalda Trumpa označuje za „transformační“ okamžik. Podle něj Spojené státy směřují k „nové éře“, která učiní svět bezpečnějším místem. Dodává, že Trump dal jasně najevo, že hlavní úlohou jeho zahraniční politiky bude zajistit mír.

Foto: Maxim Elramsisy, Shutterstock.com

Nový ministr zahraničí USA Marco Rubio.

Trump formálně spustil projekt pro zefektivnění státu

Americký prezident Donald Trump v jednom ze svých prvních kroků po návratu do Bílého domu formálně spustil tým vedený miliardářem Elonem Muskem, který má za cíl výrazné škrty ve státní správě a regulacích.

Původně měl projekt společně s Muskem vést někdejší prezidentský kandidát Vivek Ramaswamy, ten ale místo toho plánuje kandidovat na guvernéra státu Ohio, informují americká média.

Trump v pondělí podepsal dekret, který „zřizuje ministerstvo pro efektivitu vlády“, o skutečné ministerstvo se však nejedná. Zřejmě půjde spíše o síť činitelů a dobrovolníků, kteří budou spolupracovat s jednotlivými ministerstvy a Bílým domem. Opatření uvádí, že každé ministerstvo zřídí tým o nejméně čtyřech lidech, kteří budou mít na starosti zvýšení efektivity.

Agentura Reuters informovala, že iniciativa označovaná zkratkou DOGE se ihned stala terčem žalob, mimo jiné kvůli nejasnému právnímu statusu.

Příkaz proti uznávání občanství dětem migrantů narozeným v USA

Nový americký prezident Donald Trump vyzval americké úřady, aby napříště odmítaly automaticky uznávat děti narozené ve Spojených státech za americké občany, pokud aspoň jeden z rodičů není občanem USA nebo nemá v USA trvalý pobyt.

Nařízení, které Trump podepsal v noci na dnešek, mají úřady začít uplatňovat do 30 dnů. Trumpův výnos okamžitě napadly u soudu skupiny na ochranu lidských práv. Informovala o tom agentura Reuters. Exekutivní příkaz proti takzvanému právu na občanství je součástí rozsáhlého Trumpova tažení proti nelegální migraci.

Americká unie občanských práv (ACLU) a další lidskoprávní skupiny v žalobě podané u federálního soudu v New Hampshire tvrdí, že Trumpův příkaz porušuje právo každého, kdo se narodil ve Spojených státech, být považován za občana USA. To je zakotvené ve 14. dodatku americké ústavy už od roku 1868.

Trump formálně spustil projekt pro zefektivnění státu, Ramaswamy jej opouští

Americký prezident Donald Trump v jednom ze svých prvních kroků po návratu do Bílého domu formálně spustil tým vedený miliardářem Elonem Muskem, který má za cíl výrazné škrty ve státní správě a regulacích. Původně měl projekt společně s Muskem vést někdejší prezidentský kandidát Vivek Ramaswamy, ten ale místo toho plánuje kandidovat na guvernéra státu Ohio, informují americká média.

Trump v pondělí podepsal dekret, který „zřizuje ministerstvo pro efektivitu vlády“, o skutečné ministerstvo se však nejedná. Půjde spíše o síť činitelů, kteří budou spolupracovat s jednotlivými ministerstvy. Opatření uvádí, že každé ministerstvo zřídí tým o nejméně čtyřech lidech, kteří budou mít na starosti zvýšení efektivity.

První dva výtržníci z Kapitolu se po Trumpově milosti dostali z vězení

Andrew Valentin a Matthew Valentin – dva bratři odsouzení za účast na útoku na Kapitol – byli v pondělí večer propuštěni z vězení ve Washingtonu, jen několik hodin poté, co prezident Donald Trump udělil výtržníkům ze 6. ledna 2021 milost. Informoval o tom web CNN.

Bratři, kteří byli minulý týden odsouzeni ke dvěma a půl roku vězení, vyšli v pondělí večer z Ústřední vazební věznice ve Washingtonu, uvedl Paul Ingrassia, který se novinářům představil jako spojka Trumpova Bílého domu s ministerstvem spravedlnosti.

Nový prezident po uvedení do úřadu podepsal sérii dekretů, kterými mimo jiné omilostnil přibližně 1500 lidí obviněných z útoku na Kapitol.

Lipavský se těší na spolupráci s Rubiem mj. při boji proti nové ose zla

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se těší na spolupráci s novým šéfem americké diplomacie Marcem Rubiem při upevňování vzájemných vztahů a při boji proti nové ose zla. Napsal to dnes na síti X. Od Rubia očekává také pevný postoj vůči autoritářským vlivům.

Floridského senátora Rubia v pondělí jednomyslně do funkce schválil Senát Kongresu USA. Politik, označovaný za jestřába v přístupu k Číně, Íránu či Kubě, se díky podpoře zákonodárců obou stran stal prvním potvrzeným členem rodící se vlády prezidenta Donalda Trumpa.

AFP: Trump příliš nevěří, že příměří v Pásmu Gazy vydrží

Americký prezident Donald Trump příliš nevěří, že vydrží příměří v Pásmu Gazy, které začalo platit v neděli. Podle agentury AFP to řekl v pondělí novinářům.

„Tohle není naše válka, to je jejich válka,“ řekl v pondělí Trump. Na dotaz, zda budou Izrael a palestinské teroristické hnutí Hamás dodržovat příměří a budou pokračovat v jednání o míru, také řekl: „Nejsem si jistý.“ Věří prý ale, že Hamás je v této válce už oslaben.

Trump se také vyjádřil k rozsáhlé destrukci Pásma Gazy, kterou způsobilo masivní izraelské bombardování během války, kterou začal Hamás útokem na Izrael 7. října 2023.

„Díval jsem se na obrázky z Gazy. Je to jak po obrovské demolici,“ řekl Trump podle AFP. Dodal, že Gaza by mohla být „fantasticky“ zrekonstruována, kdyby jednání o pokračování příměří byla úspěšná. „Je to fenomenální lokace u moře – nejlepší počasí. Krásně věci by se tam s tím mohly dělat,“ dodal prezident.

Trump chce maximalizovat těžbu ropy a plynu

Nový americký prezident Donald Trump chce maximalizovat těžbu ropy a plynu ve Spojených státech, zrušil jejich regulace a vyhlásil stav energetické nouze. Zároveň zrušil nařízení svého předchůdce Joea Bidena, že do roku 2030 má být polovina prodaných vozů v USA elektrická. Informují o tom tiskové agentury.

Odložený zákaz TikToku

Nový americký prezident Donald Trump po svém uvedení do úřadu podepsal příkaz, kterým se odkládá zákaz populární aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok.

Trump chystá odvolání více než tisíce vládních úředníků jmenovaných Bidenem

Trump odvolal čtyři vysoké vládní úředníky jmenované jeho předchůdcem, včetně slavného kuchaře Josého Andrése nebo bývalého nejvyššího generála Marka Milleyho. Chystá prý odvolání více než tisíce dalších, oznámil na své síti Truth Social podle agentury Reuters.

Trump uvedl, že „aktivně pracuje na identifikaci a odstranění“ více než tisícovky Bidenových nominantů, kteří „nejsou v souladu s vizí Make America Great Again“.

Aplikace pro migranty

Americký prezident Donald Trump pokračuje v podepisování exekutivních opatření. Jedním takovým okamžitě ukončil fungování mobilní aplikace usnadňující legální vstup migrantů do Spojených států.

To zanechalo mnoho lidí čekajících na mexicko-americké hranici v šoku a s pocitem porážky, píše CNN. Luis, venezuelský migrant, který posledních devět měsíců žil v mexickém pohraničním městě Ciudad Juárez, řekl, že se „snažil dělat věci správně“, než se dozvěděl, že jeho schůzka naplánovaná na pondělí prostřednictvím aplikace CBP One byla náhle zrušena.

Podle CNN představitelé ministerstva vnitřní bezpečnosti v minulosti uváděli, že aplikace „pomáhá snižovat počet migrantů překračujících hranice tím, že poskytuje řádný způsob, jak se do Spojených států dostat“.

Trump na inauguračním bále slibuje nejsilnější armádu na světě

Spojené státy opět budou mít nejsilnější armádu, jakou kdy svět viděl, prohlásil americký prezident Donald Trump na plese vrchního velitele, prvním ze tří inauguračních bálů.

„Je tu jen jeden cíl: porážet nepřátele Ameriky. Nenecháme se porazit, nenecháme se ponížit. Chceme jen vítězit, vítězit a vítězit,“ řekl Trump. Během projevu slíbil, že země bude mít vlastní systém protivzdušné obrany Iron Dome.

Staronový prezident podle serveru BBC News přislíbil, že jeho vláda učiní americkou armádu tak silnou, že ji vůbec nebude muset použít.

Během bálu se Trump prostřednictvím videohovoru spojil s americkými vojáky sloužícími v Jižní Koreji. „Ahoj všichni, jak se máte? Jak se má Kim Čong-un?“ zažertoval a vtip vyvolal smích v publiku.

Trump: Putin ničí svou zemi tím, že odmítá přistoupit na mír s Ukrajinou

Americký prezident před nástupem do funkce mluvil o tom, že jedním z jeho hlavních cílů v zahraniční politice bude vyřešení míru na Ukrajině. Po své inauguraci tak vyzval ruského diktátora Vladimira Putina k dohodě, která by ukončila téměř tři roky trvající válku proti Ukrajině.

Požadavky obou stran se nicméně zásadně liší a najít mezi nimi průnik prozatím nelze. Moskva navíc nyní nemá na dohodě ani přílišný zájem, protože si udržuje dobrou pozici na frontě.

„(Ukrajinský prezident Volodymyr) Zelenskyj se chce dohodnout. Nevím, zda to chce i Putin, možná nikoliv. Ale myslím, že ničí Rusko tím, že nenachází urovnání (konfliktu),“ řekl Trump, podle kterého by Putin měl být „velmi potěšen ukončením této války“. Rusko totiž podle Trumpa „směřuje k velkým problémům“, jak svědčí stav ruské ekonomiky a míra inflace v zemi.

Trumpova slova po návratu do Oválné pracovny Bílého domu, kde podepsal desítky exekutivních příkazů, AFP označila za první jasný pokus staronového prezidenta vyvinout tlak na Kreml.

Americký záliv

Donald Trump hned první den v úřadu podepsal příkaz k přejmenování Mexického zálivu na Americký. O plánované změně hovořil už začátkem tohoto měsíce v projevu o clech.

„Změníme název Mexického zálivu na Americký záliv. Takové krásné a vhodné jméno,“ prohlásil americký prezident dříve.

Floridský guvernér Ron DeSantis už předtím v duchu Trumpova prohlášení o přejmenování Mexického zálivu začal v oficiální komunikaci používat nový výraz Americký záliv. Název se objevil ve varování před chladným počasím. Upozornila na to CNN.

Trump přejmenoval také nejvyšší horu Severní Ameriky zpět na Mount McKinley. Nyní má indiánský název Denali, který jí vrátil v roce 2015 tehdejší americký prezident Barack Obama.

Zrušení sankcí pro osadníky na Západním břehu Jordánu

Trump jako jeden ze svých prvních činů ve funkci prezidenta zrušil 78 exekutivních opatření Bidenovy administrativy.

Mezi ně patří i Bidenův exekutivní příkaz podepsaný 1. února loňského roku, podle něhož má americká vláda pravomoc sankcionovat všechny cizí státní příslušníky, kteří se pokusí zaútočit na Palestince na Západním břehu Jordánu, zastrašovat je nebo se zmocnit jejich majetku.

Původní Bidenův exekutivní příkaz varoval před „vysokou úrovní extremistického osadnického násilí“ na Západním břehu, které dosáhlo „neúnosné úrovně“.

Milosti útočníkům na Kapitol

Prezident Trump v Oválné pracovně podepsal i to, co sám označil za „plné milosti“ pro přibližně 1500 lidí, kteří se 6. ledna 2021 zúčastnili útoku na Kapitol. Uvedl také, že podepsal zmírnění trestů pro 14 členů krajně pravicových skupin Oath Keepers a Proud Boys.

Omilostnění splnilo Trumpův slib, že se postará o osvobození svých příznivců, kteří se mu před čtyřmi lety snažili pomoci zvrátit jeho porážku ve volbách, napsala agentura AP.

Dav Trumpových příznivců 6. ledna 2021 vtrhl do Kapitolu, sídla Kongresu USA, v době, kdy se zde zákonodárci sešli, aby potvrdili Bidenovo vítězství v prezidentských volbách v listopadu 2020.

Jedním z osvobozených je i bývalý vůdce krajně pravicové skupiny Proud Boys Enrique Tarrio. Televizi CBS News to řekl Tarriův právník. Jeho klienta soud poslal na 22 let za mříže za zorganizování spiknutí, jehož cílem bylo zabránit pokojnému předání moci.

Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com

Útok na Kapitol, Washington, USA.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy