Článek
„Napišme další velkou kapitolu největšího příběhu, který kdy byl vyprávěn,“ vzkázala Kamala Harrisová v dosud nejdůležitějším projevu svého života.
Viceprezidentka Spojených států uzavřela ve čtvrtek večer amerického času sjezd Demokratické strany a formálně přijala nominaci do listopadových prezidentských voleb. Stala se tak vůbec první ženou tmavé barvy pleti a zároveň první osobou jihoasijského původu, která nominaci jedné ze dvou předních amerických stran získala.
„Kamkoliv jdu, vidím národ, který je připraven jít kupředu,“ řekla Harrisová, která má po otci předky z Jamajky a po matce zase z Indie. Ve svém projevu vyzvala národ k jednotnosti a zároveň se vymezila proti svému soupeři, bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi, jehož zvolení by podle ní pro USA bylo nebezpečným krokem zpátky.
„Jen si představte Donalda Trumpa bez jakýchkoli zábran, jak by využil obrovské prezidentské pravomoci Spojených států,“ uvedla.
Trumpovy roky ve funkci (2017–2021) označila Harrisová za období „chaosu a pohromy“. Připomněla jeho problémy se zákonem a obvinila ho z utrpení, které řada žena prožila po zavedení přísných protipotratových zákonů v některých státech.
Jak by Trump změnil vztah USA a Evropy
Bitvu o Bílý dům spolu s Američany sledují i politici a veřejnost v řadě dalších koutů planety. Vliv Spojených států je totiž důležitou přísadou globálního dění – od ruské války na Ukrajině až třeba po otázku, jak to dopadne s ambicemi Číny vůči Tchaj-wanu. Co se ví o pohledu Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa na zahraniční politiku? Přinášíme závěrečný díl série Americká jízda podcastu 5:59.
„Realistická a praktická“ prezidentka
Americká média píší, že Harrisová se v projevu prezentovala jako lídryně, která dokáže sjednotit všechny Američany na „nové cestě vpřed“, když vzkázala, že americký národ má „vzácnou, prchavou příležitost překonat hořkost, cynismus a rozdělující bitvy minulosti“.
Američanům slíbila, že coby prezidentka bude „realistická“, „praktická“ a bude používat „zdravý selský rozum“. Touto zmínkou se podle stanice CNN snažila vymezit proti kritice Donalda Trumpa, který ji vykresluje jako příliš liberální kandidátku.
Harrisové projev byl podle prvních hodnocení střízlivý. Viceprezidentka připomněla, jak v dosavadní funkci řešila zahraničněpolitické, ekonomické i migrační otázky. Tím se podle médií částečně distancovala od image „radostné bojovnice“, kterou si za své dosavadní vystupování vysloužila.
Americká viceprezidentka v projevu přislíbila, že bude ve spolupráci s NATO nadále podporovat napadenou Ukrajinu. Vyjádřila se také ke konfliktu mezi Izraelem a Hamásem, který rozděluje její stranu a kvůli svému postoji k němu by mohla přijít o stovky tisíc hlasů (psali jsme zde).
Podle deníku The New York Times se Harrisová rozhodla zvolit střední cestu, když slíbila, že zajistí, aby Izrael už nikdy nemusel čelit hrůze, kterou loni 7. října způsobilo vraždění „teroristické organizace zvané Hamás“. Vzápětí ovšem připomněla hrůzy, které se v Gaze v posledních měsících staly.
Kamala Harrisová a volby 2024
Poté, co se Joe Biden vzdal v červenci 2024 prezidentské kandidatury, podpořil Kamalu Harrisovou. K podpoře se přidali také Barack Obama, Michelle Obamová, Bill Clinton, Hillary Clintonová i někteří senátoři. Demokraté ji nakonec zvolili za oficiální kandidátku.
„Prezident Biden a já se snažíme ukončit tuto válku tak, aby Izrael byl v bezpečí, rukojmí byli propuštěni, utrpení v Gaze skončilo a palestinský lid mohl realizovat své právo na důstojnost, bezpečnost, svobodu a sebeurčení,“ řekla viceprezidentka.
Projev Harrisové následoval krátce po proslovu její sestry Mayi. Vyprávěla o své rodině, která ji inspirovala k tomu, aby se stala političkou. Popisovala vyrůstání v „krásné pracující čtvrti hasičů, zdravotních sester a stavebních dělníků“, které – jak několikrát zdůraznila – nebylo nikterak privilegované.
Připomněla také svou kariéru generální prokurátorky. K té ji, jak sama tvrdí, dovedlo to, když se jí kamarádka ze střední školy svěřila, že ji sexuálně napadl její nevlastní otec. A v tu chvíli si prý Harrisová uvědomila, že chce pomáhat lidem, jako je ona.
„Každý den jsem v soudní síni hrdě stála před soudcem a řekla čtyři slova: Kamala Harrisová, pro lidi,“ uvedla.
Podle agentury AP řeč Harrisové završila několik divokých týdnů v americké politice a velký obrat v Demokratické straně. Ten odstartovalo rozhodnutí prezidenta Joea Bidena vzdát se demokratické nominace pro listopadové prezidentské volby, ke kterému dospěl poté, co čelil vzrůstajícímu tlaku spolustraníků.
Aktualizace: Doplněny další výroky a hodnocení projevu Harrisové.