Článek
/Od našeho zvláštního zpravodaje v USA/
„Modlím se za to, aby vyhrál. Musíme být zase v bezpečí, potřebujeme lepší ekonomiku a ohlídat hranice,“ říká mi seniorka Debbie před sportovní halou v Milwaukee, největším městě amerického státu Wisconsin. Zhruba za dvě hodiny tu začne mítink republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa.
S manželem Danem přijela na Trumpovu akci z Chicaga, které leží v sousedním státě Illinois. Žijí v oblasti, kde dlouhodobě vyhrávají demokraté a nejblíž to mají na Trumpovu akci právě do Milwaukee.
„Nedáváme si ani Trumpovy volební cedule před dům, radši se tím doma sousedům nechlubíme,“ říká za smíchu bývalá zaměstnankyně univerzity Debbie.
Na svatbu by Trumpa nepozvali
Manželé mají Trumpa za upřímného politika, který odvedl skvělou práci. Ne se vším prý ale souhlasí. „No to Bože chraň. Na svou svatbu bych ho nepozval,“ říká Debbiin manžel Dan o vlastnostech exprezidenta a jeho slovníku. Oba odsuzují i útok na Kapitol z 6. ledna 2021. Trumpovi, který své příznivce podněcoval konspiračními teoriemi o zfalšovaných volbách, však odpovědnost nepřičítají.
„Občas plácá hlouposti, když mluví. Přeříkává se, ale pokud jde o politiku a Ameriku na prvním místě, je to ten pravý,“ vstupuje nám pak do řeči učitelka v důchodu Naomi a její manžel Paul. Jsou z předměstí Milwaukee a s Debbie a Danem se poznali teprve před chvílí v baru. Padli si do oka a rozhodli se vystát frontu na Trumpův mítink společně.
Všichni čtyři už mají odvoleno (některé státy umožňují předčasné nebo korespondenční hlasování) a za svým výběrem si stojí.
„Když byl Trump v Bílém domě, všechno bylo levnější a fungovalo lépe,“ tvrdí skalní republikánka Naomi. Když pak mluví o tom, že je odpůrkyně „vraždění dětí“, tedy možnosti umělého přerušení těhotenství, dojme se a má na krajíčku.
Naominu víru v Trumpa nenahlodá ani má otázka na všechny jeho soudní procesy. Vše je podle ní spojené se snahou odstranit exprezidenta z politiky.
Americké žluté vesty
Nakonec stojíme ve frontě na vstup do sportovní haly Fiserv Forum s dalšími tisícovkami lidí zhruba hodinu a půl. Z davu nápadně vystupují stovky lidí oblečených ve žlutých reflexních vestách. „Vzal jsem si ji kvůli tomu, že nás Biden nazval odpadem,“ vysvětluje mi svůj úbor další Trumpův volič Steve.
Jde o inspiraci Donaldem Trumpem, který se ve Wisconsinu objevil ve středu v reflexní vestě a k médiím promluvil z popelářského vozu.
O co jde s odpadky a vestami?
Kauzu odstartovalo nedávné Trumpovo vystoupení v newyorské Madison Square Garden, kde komik Tony Hinchcliffe označil Portoriko za „plující ostrov odpadků“.
Na to následně reagoval Biden, který odpad spojil s exprezidentovými příznivci. Z mluveného projevu ovšem nebylo jasné, zda řekl, že „jediný odpad, který vidí plavat, jsou jeho příznivci“, nebo „jediný odpad, který vidí plavat, je od jeho příznivce“. Přepis Bílého domu uvádí druhou variantu, která tak neodkazuje na desítky milionů Trumpových voličů, ale kritizuje výhradně Hinchcliffa.
Exprezidenta volí Steve prý hlavně kvůli jeho přístupu k migraci a rostoucím cenám potravin a pohonných hmot. Lidé v reflexních vestách jsou nakonec dost jasně vidět i v publiku sportovní haly a na téma navazují i první řečníci.
„Nejsme odpad. Jsme policisté, hasiči…,“ hřímá bývalý wisconsinský guvernér Tommy Thompson. Publikum začne bouřlivě skandovat „USA, USA!“ a poprvé se dostává do varu. Tisíce lidí mají kšiltovky s trumpovským heslem MAGA (Učinit Ameriku znovu skvělou) a transparenty na podporu, baví se, dělají mexickou vlnu nebo skandují. Je to prostě velká show přesně v americkém stylu.
„Boj, boj, boj!“
Během Thompsonova projevu se hala zaplňuje skoro celá. Nakonec se z části odhrnuly i černé závěsy, které zakrývaly prázdné horní tribuny. Jenže po několika projevech zejména lokálních politiků začíná další dlouhé čekání a show vázne.
Nakonec je z toho dvouhodinová diskotéka plná popových a rockových songů a střílení trumpovských triček z děla do publika. Konečně, hudba končí! Na pódiu řeční dva republikánští senátoři. Pro publikum je to evidentní zklamání, protože s každou změnou hudby a světel se už očekává příchod Donalda Trumpa.
Senátor Eric Schmitt nakonec ostrými výroky na adresu Kamaly Harrisové a migrantů a slovy o rozhodném Trumpově boji dostane publikum znovu do varu. „Boj, boj, boj,“ skandují pak lidé se zaťatou pěstí Trumpovo heslo, které exprezident prohlásil bezprostředně při pokusu o atentát letos v červenci.
Pár dní po atentátu pak Trump přijal právě v Milwaukee ve Fiserv Fórum republikánskou prezidentskou nominaci.
Reportéři Seznam Zpráv v USA
Reportéři Seznam Zpráv vyrážejí přímo mezi voliče, kteří rozhodují v nejdůležitějších volbách planety. Zajímá nás, jak o výběru mezi demokratkou Kamalou Harrisovou a republikánem Donaldem Trumpem přemýšlejí lidé ve státech, které budou mít na výběr nového amerického prezidenta největší vliv, a jaké argumenty mají skupiny voličů, jejichž slovo bude ve volebních místnostech 5. listopadu nejdůležitější.
Schmitta střídá u mikrofonu Robert F. Kennedy, synovec exprezidenta Kennedyho. Letošní prezidentský kandidát v létě z voleb odstoupil a Trumpa podpořil.
„Na hlasovacím lístku uvidíte moje jméno. Ale já nechci váš hlas, chci, abyste hlasovali pro Donalda Trumpa. Je to jediná možnost, jak to napravit,“ vyzval Kennedy, známý odpůrce očkování a šiřitel konspiračních teorií o pandemii covidu-19.
Videospot plný Trumpových úspěchů, záběrů z atentátu a hesla „Nikdy vás nezklamu“ pak dává znát, že exprezident se už brzy objeví. A opravdu. Publikum vstává a prezidentského kandidáta vítá bouřlivý jásot. V celé hale je vřava a Trump nikam nespěchá, s davy umí pracovat velmi dobře.
„Kamala je nejhorší viceprezidentka v historii, má padáka!“ hřímá hned po svém epickém příchodu Donald Trump. Dav ho zcela bez nadsázky zbožňuje. Chvílemi ani není moc dobře slyšet, co vlastně říká, protože lidé spontánně skandují, tleskají a křičí.
Spojené státy Trump označuje za„okupovanou zemi“. „Ale listopad 2024 bude znamenat vysvobození,“ slibuje si od blížícího volebního superúterý. Na adresu své protikandidátky nešetří urážkami. „Je to člověk s velmi nízkým IQ,“ prohlašuje někdejší šéf Bílého domu o viceprezidentce Kamale Harrisové.
Přeskakuje přitom z tématu na téma a dlouhý, nesouvislý projev prokládá bonmoty, vychloubáním a útoky na kritiky a odpůrce včetně bývalé první dámy Michelle Obamové. Exprezident dál mluví hlavně o migraci, pracovních místech a záchraně ekonomiky. Slibuje také snižování daní.
Došlo i na kritická média, která Trump označil za lháře a ukázal na pódium s kamerami a akreditovanými novináři. Celá hala je pak na povel vybučela.
Problémový mikrofon a vzteklý exprezident
Trumpově one-man show ale nesvědčí špatné ozvučení. Exprezidentovi jde totiž jen obtížně rozumět a lidé na různých místech haly zhruba po půl hodině skandují „Spravte ten mikrofon!“.
Zaznamená to i viditelně vykolejený Trump, jenž mikrofon vyndá z držáku. „Strašně mě to štve. Stojím tady a musím řvát. Jsem vzteklý. Chcete vidět, jak v zákulisí vymlátím z lidí duši?“ prohlašuje republikán.
„Strašně mě to rozčiluje. Jsem tady nahoře na podiu a vřu vzteky. Jsem rozzuřený. Dřu se s tím pitomým mikrofonem. Oddělávám si levou ruku, teď si oddělávám i pravou ruku a taky si ničím hlasivky, protože to jsou prostě pitomci,“ zlobil se exprezident na dodavatele ozvučení.
„Udělejme dohodu. Předstírejte, že slyšíte perfektně, a já se vrátím a udělám další mítink,“ navrhnul stoupencům. V projevu pak pokračoval ještě zhruba hodinu. S posluchači pracoval i díky sérii přisprostlých vtípků na účet kritiků. U lidí to vyvolává hlasitý smích.
Těžké váhy ve Wisconsinu
De před mítinkem Truma a Harrisové přijel viceprezidentku do Milwaukee podpořit exprezident Bill Clinton. Akce se konala v černošském kulturním centru. Reportáž Seznam Zpráv z místa si přečtěte zde:
Zesměšňoval i téma klimatických změn. Trump se několikrát vrací i k Afghánistánu a zmíní také Vladimira Putina. „Kdybych byl v té době prezident já, nikdy by Ukrajinu nenapadl,“ říká o únoru 2022 a ruské agresi.
Ovace vyvolá Trumpův slib, že hned po nástupu do úřadu zatočí s nelegální migrací. „Zahájím největší deportační program v historii země,“ avizuje pro případ výhry. Slibuje i zavedení trestu smrti pro migranty, kteří připraví o život amerického občana, za což sklidí bouřlivý potlesk.
Nerozhodný a důležitý Wisconsin
Páteční mítink v Milwaukee byl poslední návštěvou Wisconsinu v Trumpově programu. Wisconsin je jedním z „battleground states“ čili států extrémně důležitých pro konečný výsledek voleb. Poslední průzkumy naznačují mírný náskok Harrisové nad Trumpem, dlouhodobě se ale předpokládá těsný souboj.
O tom, kdo nakonec vyhraje důležitých deset wisconsinských volitelů, může rozhodnout pár tisíc hlasů. „Jste velmi složitý stát,“ přiznal v pátek i sám Trump. „Ale i tak vás miluju,“ dodal v Milwaukee.
V Milwaukee měla v pátek ve stejný čas jako Trump mítink i Kamala Harrisová. O den dřív ji tu byl podpořit exprezident Bill Clinton a do města ještě opakovaně zamíří i Barack Obama.
Ve Wisconsinu vyhrál v roce 2016 Trump, ale před čtyřmi lety ho tu o 20 tisíc hlasů porazil Joe Biden. Podle politologa Philipa Rocca z Marquette University v Milwaukee, se kterým Seznam Zprávy hovořily, může být letos rozdíl mezi Trumpem a Harrisovou menší než jeden procentní bod.
A vliv na tak těsný výsledek může mít i závěr kampaně. „Ve Wisconsinu má volební kampaň vliv. Ukázalo se to v roce 2016, kdy tu demokratům v týdnech před volbami chyběla kampaň, Hillary Clintonová sem nepřijela. Volby nakonec těsně vyhrál Donald Trump. Pokud si kandidáti myslí, že ve swing states mají něco jisté, je to ten největší prohřešek,“ uzavírá Rocco.
Proč o výsledku rozhoduje jen několik států?
E pluribus unum, píše se na státním znaku Spojených států. V překladu z latiny to znamená „z mnoha jeden“. Při prezidentských volbách však klidně můžeme parafrázovat na „z několika málo jeden“.
O obsazení Bílého domu v listopadu rozhodnou voliči jen v sedmi klíčových státech. Ke kampani je tak potřeba přistupovat s tímto vědomím. Mnohem větší roli tak hrají lokální témata, s mítinky pak mohou pomoci i oblíbené regionální politické osobnosti.
Témata, která v klíčových státech rozhodnou: