Článek
Přestože na finanční trhy mají dlouhodobě největší vliv politika americké centrální banky (Fed) a nálada investorů, prezidentské volby ve Spojených státech jsou významným okamžikem, který může krátkodobě podnítit výrazné pohyby a investiční příležitosti.
Výsledek voleb může ovlivnit burzovně obchodované fondy (ETF) zaměřené na sektory jako energetika, obrana, technologie nebo udržitelné investice. Každý z kandidátů přichází s odlišnými ekonomickými prioritami, které by mohly vyzdvihnout některé oblasti na výsluní zájmu investorů.
Poznámka pro čtenáře: U názvů jako SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF (XOP) a podobně jde o název burzovně obchodovaného fondu (ETF), který se zaměřuje na konkrétní sektor či oblast investic. V závorce je pak uveden burzovní ticker, tedy zkratka, pod kterou je ETF fond obchodován na burze.
Trump: energetika, obrana a deregulace
Pokud se do prezidentského křesla vrátí Donald Trump, jeho agenda bude pravděpodobně zaměřena na dosažení energetické nezávislosti, omezování regulací a zvýšení rozpočtu na obranu. Tato politika by přinesla příležitosti pro domácí sektory a firmy soustředící se na přírodní zdroje. Podle Charu Chanany, šéfky devizových strategií v Saxo Bank, by Trumpovy priority mohly podpořit několik klíčových oblastí:
- Energetika, ropa a zemní plyn: „Orientace na domácí energetiku může prospět fondům, jako je SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF (XOP), který investuje do firem hledajících ložiska ropy a zemního plynu na americkém území,“ uvádí Chanana v analýze. Rovněž Energy Select Sector SPDR Fund (XLE), který zahrnuje velké americké energetické společnosti, by mohl profitovat z deregulací a podpůrné politiky.
- Obrana, letectví a kosmonautika: „Vyšší výdaje na obranu by měly pozitivní dopad na fondy jako iShares U.S. Aerospace & Defense ETF (ITA) nebo SPDR S&P Aerospace & Defense ETF (XAR), které investují do vojenských dodavatelů a leteckých komponentů,“ říká Chanana. Tento sektor by mohl výrazně těžit z Trumpovy politiky zaměřené na posílení armádních kapacit.
- Finanční instituce: Chanana zmiňuje, že „deregulace bankovnictví a financí by mohla prospět fondům, jako je Financial Select Sector SPDR Fund (XLF) a SPDR S&P Regional Banking ETF (KRE), který zahrnuje regionální banky.“ Trumpova politika zaměřená na menší regulace by tak mohla podpořit růst amerických finančních institucí.
- Menší americké firmy: „Trumpův zájem o deregulaci a podporu domácího trhu může zvýhodnit akcie menších firem, což by podpořilo fondy jako iShares Russell 2000 ETF (IWM) nebo Vanguard Small-Cap Value ETF (VBR),“ vysvětluje Chanana.
- Zlato: Volatilita na politické scéně, kterou lze očekávat v případě Trumpova zvolení, by mohla zvýšit poptávku po zlatě jako bezpečné investici. SPDR Gold Shares (GLD) by proto mohlo být atraktivní volbou pro investory hledající zajištění před nejistotou.
Tomáš Cverna, analytik XTB, dodává, že Trumpovo vítězství by rovněž prospělo kryptoměnám. „Donald Trump je velkým podporovatelem kryptoměn. Domnívám se, že v případě jeho zvolení se bude dařit právě instrumentům obsahujícím kryptoměny, zejména pak bitcoin, ale i dalším rizikovým aktivům,“ říká Cverna pro SZ Byznys.
Paradox Tesly a Muska
Tesla je jedním z lídrů elektrické mobility a zelené energie, což z ní činí oblíbenou značku zejména mezi voliči demokratů. Podpora Kamaly Harrisové pro zelenou energetiku by tak měla být pro Teslu výhodou. Ovšem Elon Musk, generální ředitel Tesly, otevřeně podporuje Donalda Trumpa, což může mezi jejími zákazníky a investory vyvolat rozpor. „Musk, který je známý svou podporou Donalda Trumpa, by mohl získat výhodu v podobě příznivé regulace a legislativy pro samořízení, což je pro Teslu klíčové,“ vysvětluje Blaha z Patria Finance. Politická angažovanost Muska však může některé zákazníky odradit, protože velká část demokratických voličů se s Trumpovými postoji neztotožňuje.
Musk dále obdržel slib, že by se mohl stát šéfem oddělení zaměřeného na schvalování autonomních vozidel. „Paradoxem je, že většina jeho zákazníků jsou voliči demokratů, které by mohlo Muskovo zapojení do Trumpovy administrativy odradit od nákupu,“ dodává Blaha.
Navíc plánovaná výroba Tesly v nové továrně v Mexiku by mohla narazit na problémy, pokud Trump prosadí plánované clo na vozy vyráběné mimo USA.
Lukáš Raška, analytik Portu, pak upozorňuje, že Trumpův protekcionistický přístup by mohl mít i svá negativa, zejména pro mezinárodní obchod.
„Mohlo by dojít k opětovné celní válce se zbytkem světa, především s Čínou, ale i Evropou. Negativně ovlivněny by tak mohly být dodavatelské řetězce,“ říká Raška pro SZ Byznys. Globálně orientovaná ETF by tak mohla čelit problémům v důsledku vyššího protekcionismu.
Jakub Blaha z Patria Finance také zmiňuje, že „výhra Trumpa by pravděpodobně podpořila rozvoj fosilních paliv, což by mohlo prospět akciím společností jako ExxonMobil, Chevron a Occidental Petroleum.“ Na druhou stranu upozorňuje, že „společnosti spojené s obnovitelnými zdroji zaznamenaly lepší výkonnost svých akcií za Trumpovy vlády, zatímco akcie ropných společností si vedly lépe za Bidenovy vlády“.
Blaha dále dodává, že by z Trumpovy politiky mohl profitovat také zbrojní průmysl včetně české firmy Colt CZ. „Zbrojní průmysl, včetně firem jako Colt CZ, může těžit z očekávaného zvýšení obranných výdajů a podpory domácí produkce pod Trumpovou administrativou,“ vysvětluje Blaha.
Harrisová: Zelená energetika a podpora technologií
Na druhé straně, pokud se prezidentkou stane Kamala Harrisová, lze očekávat, že se zaměří na podporu obnovitelných zdrojů energie, globální spolupráci a technologický sektor. Její politika by se pravděpodobně promítla do udržitelných investic a posílení obchodních vztahů s Čínou a dalšími klíčovými zeměmi. Charu Chanana ze Saxo popisuje některé oblasti, které by z takového přístupu mohly profitovat:
- Obnovitelné zdroje energie: „Důraz na obnovitelné zdroje energie může prospět fondům jako iShares Global Clean Energy ETF (ICLN), který je zaměřený na solární, větrné a další ekologické energie, nebo Invesco Solar ETF (TAN), který se specializuje na solární energetiku,“ vysvětluje Chanana. Investoři by tak mohli využít růstu v sektoru zelené energie podporovaném administrativou Harrisové.
Jakub Blaha dodává, že „vítězství Harrisové by prospělo společnostem zaměřeným na obnovitelné zdroje energie, elektromobily a veřejné služby díky zvýšeným investicím do infrastruktury“. Demokratický přístup k čisté energii by podle Blahy měl pozitivní dopad na domácí výrobce elektrických vozidel, jako jsou Rivian a Lucid, a provozovatele nabíječek, jako je ChargePoint.
- Čína a čínské technologie: Pokud by Harrisová zlepšila vztahy s Čínou, „mohly by se zmírnit regulační tlaky na čínské technologické tituly“, říká Chanana. Z toho by mohl těžit například fond KraneShares CSI China Internet ETF (KWEB), zaměřený na významné čínské internetové firmy, a také iShares MSCI China ETF (MCHI), který nabízí širší diverzifikaci na čínském trhu.
- Asie, Mexiko a další rozvíjející se trhy: „Zlepšení obchodních vztahů mezi USA a zeměmi jako Asie nebo Mexiko by mohlo pomoci fondům jako iShares Asia 50 ETF (AIA), iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM) a Invesco Mexico ETF (EWW),“ uvádí Chanana. Tyto trhy by mohly těžit ze silnější spolupráce a zaměření na udržitelný ekonomický růst.
- Infrastruktura a technologie: Harrisová by podle Chanany „pravděpodobně podpořila infrastrukturní projekty a technologický sektor“, což by podpořilo fondy jako Global X U.S. Infrastructure Development ETF (PAVE) a Invesco QQQ ETF (QQQ), který investuje do velkých technologických firem zastoupených v indexu Nasdaq 100.
- Udržitelné dluhopisy: „V souladu s fiskální a ESG orientací Harrisové by mohly mít fondy jako iShares ESG Aware USD Corporate Bond ETF (SUSC) nebo VanEck Green Bond ETF (GRNB), které investují do ekologicky zaměřených projektů, velmi dobré vyhlídky,“ doplňuje Chanana.
Blaha rovněž zmiňuje, že Harrisová by se mohla snažit o zákaz čínského TikToku, což by v důsledku pomohlo domácím sociálním sítím. „To by mohlo pomoci platformám, jako je Meta či Snapchat,“ uzavírá Blaha.