Článek
Seriál o konzervativní jízdě političky Phyllis Schlafly a dlouhé boje o ženskou rovnoprávnost, film o tom, jak se Trump stával Trumpem, dystopie o fotografce z občanskou válkou zdevastované Ameriky. Ale také adaptace knihy čerstvě zvoleného viceprezidenta J. D. Vance, která pomáhá rozkrýt, jak těžké je vyrůstat v americkém zapadákově.
Podívejte se, které filmy, seriály i dokumenty doporučují členové zahraniční redakce Seznam Zpráv nebo kulturní publicisté.
Mrs. America
Doporučuje Dominika Kubištová, editorka podcastu 5:59.
Příběh, který se odehrál před více než půlstoletím, a přesto jsou jeho střípky stále aktuální pro současnou (nejen) americkou společnost. Seriál Mrs. America zachycuje desetiletí boje za ratifikaci dodatku ústavy zajišťujícího ženám rovnoprávnost s muži, které ve Spojených státech probíhalo v 70. a 80. letech minulého století. Přestože tento spor už je – doufejme – dávno u konce, pracuje s tématy, která mohou být i dnes ženám a mužům v Americe (i ve zbytku světa) blízká: intenzivní politický boj, kulturní války, nepochopení dvou znesvářených stran. To vše okořeněné o skvělý výkon Cate Blanchett, která se ujala role konzervativní, katolické političky Phyllis Schlafly. I díky jejímu výkonu se seriál může stát pro obě názorové strany naváděcím můstkem k pochopení, že platné argumenty mohou zaznívat z jakéhokoli názorového spektra a že nejúčinnější zbraní kulturních válek je naslouchání.
The Wire, Město patří nám a dokumenty o opioidové krizi
Doporučuje Táňa Zabloudilová, kulturní publicistka.
Neznám lepší popkulturní materiál k pochopení americké politiky, než je seriál považovaný za ten možná nejlepší v celé historii a rozhodně jeden z těch, které odstartovaly období zlatého věku televize – The Wire. Pět dlouhých sezon showrunnerů Davida Simona, který býval novinářem v Baltimore Sun, a Eda Burnse, někdejšího baltimorského policisty a následně učitele, vypráví analyticky, vtipně i dojemně příběhy více než dvou desítek postav napsaných podle skutečných obyvatel tohoto východoamerického města. Díky jejich podobnosti s reálnými lidmi se autorům daří ukazovat fungování zdejší policie, školství, médií i politických kruhů.
Každá sezona je o pokusu propletené baltimorské problémy vyřešit pomocí reformy jedné z oblastí. Všechny tyto utopie o fungujících školách, pro komunitu pracujících policistech a politicích ale tvrdě naráží na nefunkčnost institucí usilujících pouze o vlastní zachování. The Wire přitom umožňuje různá čtení, svůj výklad si v něm najdou jak voliči demokratů, tak republikánů. Množství významových vrstev, hlubokého povědomí o lidské psychologii, sociologii a politice, ale také třeba humor a možnost napojení na komplexní postavy pak mohou ocenit i ti, kteří by vůbec nevolili. The Wire je velký americký román umožňující pochopit dnešní Spojené státy americké, a to i přesto, že je už přes dvě dekády starý.
Navázat pak můžete podobně kvalitní a novější minisérií Město patří nám od stejných autorů, která se úžeji věnuje tématu války proti drogám. Doplnit se dá sledováním množství nedávných titulů kvalitně uchopujících téma opioidové krize - dokumentární seriály The Trade či Crime of the Century, ale i hrané seriály Dopesick a Painkiller.
Politický organismus
Doporučuje Anna Hrdinová, zahraniční redaktorka Seznam Zpráv.
Spojené státy po vraždě George Floyda a nadějný afroamerický politik Brandon Scott, který chce z rozbouřeného Baltimoru vytvořit prostor pro všechny. Dokument Politický organismus skrze každodenní žití i zákulisí politiky odkrývá stále tepající a hluboce zakořeněný rasismus, který má bohužel prostor i v letošní kampani.
Ukazuje také mnohem systematičtěji, jak společnosti nejen rasová, ale například i genderová nenávist ve výsledku ubližují. Někdy nadějné, někdy bezvýchodné pocity při sledování snímku ve mně zanechávají to, že ať dopadnou volby jakkoliv, problémy uvnitř společnosti potřebují větší péči.
Dokumenty Adama Curtise
Doporučuje Martin Šrajer, filmový publicista.
Britský filmař Adam Curtis vytvořil pro BBC řadu střihových socio-politických dokumentů, v nichž s velkým důvtipem, ironií a citem pro neotřelou hudební dramaturgii poodhaluje podstatu různých komplexních fenoménů moderní doby. Od vzestupu individualismu a neokonzervatismu přes válku na Blízkém východě až po naši podřízenost technologiím. Opakovaně přitom polemizuje s vítězoslavnými příběhy, skrze které se Spojené státy prezentují světu.
Jeho filmy a série, jako The Power of Nightmare, HyperNormalisation nebo Can’t Get You Out of My Head, volně dostupné na YouTube, podnětně mapují, jak poválečný americký optimismus vystřídala v 70. letech paranoia a nedůvěra v elity, vedoucí později ke společenské a politické dezintegraci a hromadnému příklonu ke konspiračním teoriím. Ačkoli se zatím nevěnoval přímo Donaldu Trumpovi, jeho tvorba je skvělá k pochopení toho, proč jsou dnes lidé Trumpova typu vnímáni jako zvěstovatelé pravdy, kterou liberálové dlouho odmítali slyšet.
Občanská válka
Doporučuje Eduard Freisler, zahraniční redaktor Seznam Zpráv.
Cestou z USA, kde jsem v říjnu pár týdnů pokrýval prezidentské volby, jsem v letadle zhlédl film Občanská válka. Snímek britského režiséra a scenáristy Alexe Garlanda pojednává o příběhu americké válečné reportérky. Ta snímky brutálního násilí mezi několika válčícími povstaleckými skupinami pořizuje ve své rodné zemi.
Utopie? Doufám, že ano. Během své reportážní cesty jsem totiž potkal několik příznivců Donalda Trumpa, kteří se nezdráhali mluvit o ozbrojeném povstání, pokud by dnešní volby vyhráli demokraté. Tito trumpovci totiž takové vítězství považují za podvod a možná by se znovu vydali k americkému Kapitolu.
Americká elegie
Doporučuje Michael Durčák, komentátor.
Osobně bych doporučil podívat se na Americkou elegii (Hillbilly Elegy), protože tenhle film vychází z autobiografie J. D. Vance, který popisuje svůj vlastní život v drsném prostředí Appalačského pohoří. Přes příběh své rodiny ukazuje, jak těžké je vyrůstat v zapadákově, kde se lidé potýkají s chudobou, nedostatkem šancí a rodinnými problémy. Díky tomu můžete lépe pochopit, proč tolik Američanů z těchto míst cítí, že jsou přehlíženi nebo zrazeni. Není to pohodové koukání, ale pomáhá to vidět současnou Ameriku pohledem těch, kdo často zůstávají na okraji.
The Apprentice: Příběh Trumpa
Doporučuje Matěj Schneider, autor podcastu Redneck.
Přijít s neokoukaným úhlem pohledu na dost možná mediálně nejexponovanější osobu uplynulé dekády není lehký úkol, tvůrcům snímku The Apprentice se to ale povedlo. Íránský režisér Ali Abbasi začíná Trumpa sledovat na přelomu 60. a 70. let jako mladého a trochu zmateného muže, který pomáhá svému otci spravovat nemovitosti. Přibližně 25letého Donalda se snaží psychologizovat relativně vstřícně. Monstrum na hranici karikatury se z něj ve filmu stane později. U sledování The Apprentice je důležité nezapomínat na to, že stále sledujete hraný film a že tvůrcům jde především o svěží a zábavné zachycení Trumpova psychologického oblouku. Díky hereckým výkonům Sebastiana Stana a Jeremyho Stronga si film nepochybně užijete.
Nové sčítání hlasů
Doporučuje Filip Harzer, zahraniční redaktor Seznam Zpráv.
Volební výsledky teď vypadají velmi jasně, přesto doporučuji ke zhlédnutí film s Kevinem Spaceym nazvaný Recount – česky trochu toporně Nové sčítání hlasů. Snímek režiséra Jaye Roache vypráví o právních tahanicích, které probíhaly po amerických prezidentských volbách z roku 2000. Tehdy proti sobě stáli Al Gore a George Bush a vítězství mělo rozhodnout pár stovek hlasovacích lístků. Recount ukazuje křehkost, ale i složitost a robustnost amerického volebního procesu.