Článek
Po internetu kolují další dvě falešná videa s tematikou amerických prezidentských voleb. Podle amerických představitelů jsou pravděpodobně součástí Ruskem podporované kampaně, která se snaží výsledky úterních voleb ovlivnit. Informaci přinesl server CBS News na základě dvou zdrojů obeznámených s procesem. FBI videa označila za pokus o prosazení falešných tvrzení o bezpečnosti voleb.
FBI v sobotním prohlášení uvedla, že videa „nejsou autentická, nepocházejí od FBI a obsah, který zobrazují, je nepravdivý“. Jedno z videí nepravdivě tvrdí, že „FBI zadržela tři propojené skupiny, které se dopouštějí volebních podvodů, a druhé se týká prvního gentlemana Douga Emhoffa.“
reportáž seznam zpráv z usa
Kdo za videi stojí ale FBI neuvedla, a když ji oslovila stanice CBS News, odmítla se k nim blíže vyjádřit. Dodala ale, že obě videa, ve kterých autoři použili označení ministerstva spravedlnosti a samotné vyšetřující služby FBI, byla šířena v rámci „pokusů o oklamání veřejnosti nepravdivým obsahem o operacích FBI.“
Sobotní odhalení je připisováno na seznam falešných videí vyrobených a šířených Ruskem s cílem oklamat americké voliče. V posledních dnech americká vláda veřejně identifikovala čtyři pokusy.
Tajemník sátu Georgia Brad Raffensperger k ruským dezinformačním videím řadí i jedno s Haiťany, kteří tvrdí, že nelegálně hlasovali pro Harrisovou. „Je falešné a pravděpodobně dílem ruské trollí farmy,“ uvedl.
V pátečním společném prohlášení Úřadu ředitele národních zpravodajských služeb, FBI a Agentury pro kybernetickou bezpečnost uvedly, že zpravodajská komunita „vyhodnocuje, že video vyrobili ruští vlivoví aktéři.“ Stejné vyhodnocení se týká také falešného videa ve kterém někdo ničí poštou zaslané hlasovací lístky v pensylvánském okrese Bucks
Antibot4Navalny, tým anonymních dobrovolníků monitorujících ruské dezinformační snahy, uvedl, že videa citovaná FBI odpovídají nedávným záběrům zveřejněným ruskou dezinformační skupinou. Ta je známá tím, že se vydává za mediální organizace a americké vládní subjekty.
Za poslední týden měla podle výzkumníků skupina zveřejnit 47 vymyšlených videí. Jejich obsah byl zaměřen na viceprezidentku Kamalu Harrisovou, propagaci Trumpa nebo snahu narušit důvěru v integritu voleb a podkopat podporu Ukrajiny.