Hlavní obsah

Co bude dál s Trumpovými soudy: Může si prezident udělit milost?

Foto: lev radin, Shutterstock.com

Donald Trump u newyorského soudu, snímek ze začátku roku 2024.

Federální stíhání spadnou ze stolu, státní procesy se odloží a i v civilních sporech Donald Trump s prezidentstvím získá nové zbraně. Jak se budou republikánovy soudní spory vyvíjet poté, co byl zvolen příštím prezidentem USA?

Článek

Donald Trump měl v úterních volbách v sázce víc než své prezidentství –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ od výsledku hlasování se odvíjí i další pokračování jeho soudních sporů. Seznam Zprávy přinášejí přehled toho, jaký se dá v jednotlivých případech očekávat vývoj.

Úvodem je však nutné uvést, že jednoduché odpovědi poskytnout nelze – celá situace je bezprecedentní. Trump je prvním zvoleným prezidentem v historii Spojených států, který byl uznán vinným a zároveň čelí dalším komplikovaným soudním tahanicím. Trumpův návrat do Oválné pracovny má význam zejména pro jeho trestní procesy.

Volby v USA 2024

V pořadí 60. volba prezidenta Spojených států amerických proběhla v úterý 5. listopadu 2024. V pořadí 47. prezidentem Spojených států se stane Donald Trump, který ve světem sledovaném duelu porazil Kamalu Harrisovou. Sledujte průběžné výsledky voleb nebo se podívejte na speciální vysílání k volbám v USA, kde mluvili odborníci, novináři i politici.

Aktuální dění sledujeme v online reportáži

Ústava Spojených států nezná institut imunity, právníci tak vycházejí z judikatury Nejvyššího soudu USA. Ten se již několikrát vyslovil, že prezident v žádném případě nemůže být stíhán za činy spáchané v souvislosti s výkonem své funkce –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ naposledy na začátku letošního července přímo v souvislosti s Donaldem Trumpem.

„Prezident není nad zákonem. Podle našeho systému rozdělení pravomocí však prezident nemůže být stíhán za výkon svých základních ústavních pravomocí a má právo alespoň na presumptivní imunitu před stíháním za své úřední úkony,“ píše soud v rozsudku.

Trumpův tým advokátů se snaží rozsudek vykládat extenzivně a rozšířit dovozenou imunitu na všechny případy bývalého a budoucího prezidenta. Které to jsou a jaký vývoj v nich můžeme očekávat?

Případ platby za mlčení pornoherečce

Donald Trump byl pouhých několik dní po rozsudku Nejvyššího soudu odsouzen za 34 trestných činů v případu falšování obchodních záznamů s cílem zakrýt platbu za mlčení herečce z filmů pro dospělé Stormy Daniels z roku 2016. Rozsudek o výši trestu by měl být předběžně vynesen v úterý 26. listopadu, rovné tři týdny po volbách.

Soudce newyorského Nejvyššího soudu Juan Merchan řízení dvakrát odložil, aby dal Trumpovi a jeho právníkům více času na argumentaci, že červencové rozhodnutí Nejvyššího soudu o rozsahu prezidentské imunity by mělo vést ke zrušení rozsudku.

Advokáti požadovali, aby obvinění proti Trumpovi byla buď –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ideálně –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ stažena, nebo aby jim byl alespoň umožněn nový proces, v němž by byly vynechány důkazy, které podle nich neměly být ve světle rozhodnutí Nejvyššího soudu připuštěny. Merchan má o této žádosti rozhodnout do 12. listopadu. Podle stanice NBC se ovšem očekává, že Trumpovi advokáti se okamžitě odvolají, pokud rozhodne v neprospěch jejich klienta.

Přesto by k vynesení rozsudku mohlo dojít ještě tento měsíc. Podle profesora práva na Boston College Jeffreyho Cohena, který hovořil se stanicí ABC News, by však nové okolnosti mohly rozhodnutí soudce ovlivnit. Merchan by se mohl rozhodnout pro uložení mírnějšího trestu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ například jednodenní podmínky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nebo zvolit odklad trestu do doby, než Trump opustí úřad.

„Úřadující prezident by nebyl nucen být ve vězení, dokud vykonává svůj prezidentský úřad, a tak by si ho teoreticky mohl odpykat, až bude mimo úřad,“ dodal Cohen. Podle 22. dodatku americké ústavy může prezident odsloužit maximálně dvě funkční období. Republikán tak ve funkci bude maximálně do ledna 2029.

Do té doby je však nástup do vězení podle právníků oslovených americkými médii v podstatě nereálný. Stejně jako Trumpovi advokáti argumentují zejména tím, že ústava zakazuje omezovat prezidenta ve výkonu jeho úředních povinností.

Případ zasahování do federálních voleb

Kauza, ve které je Trump obviněn ze spiknutí s cílem podvést Spojené státy tím, že se nezákonně pokusil zvrátit výsledky voleb v roce 2020, se měla původně dostat k soudu na začátku letošního roku. Na několik měsíců však byl přerušen kvůli výše zmíněnému řízení u Nejvyššího soudu.

Patnáct měsíců poté, co Trump obvinění z uskutečnění „zločinného plánu“ odmítnul, stanovila přidělená soudkyně Tanya Chutkanová harmonogram případu, přičemž termíny pro podání klíčových dokumentů jsou stanoveny až na 19. prosince letošního roku.

Zvláštní právní zástupce Jack Smith –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jehož odvolání Trump mimochodem slíbil „během dvou vteřin, pokud bude zvolen“ –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tak bude mít na případ opravdu jen velmi málo času. Po inauguraci totiž bude případ ve světle rozhodnutí Nejvyššího soudu podle názoru většiny právníků shozen ze stolu.

Případ utajovaných dokumentů

Ze stejných důvodů zřejmě stejně skončí i proces v případu, v němž je exprezident obviněný z těžkého zločinu souvisejícího s jeho údajným nesprávným zacházením s utajovanými dokumenty po jeho prezidentství.

Případ zasahování do voleb v Georgii

Rozsáhlá kauza obvinění Trumpa a více než desítky dalších osob z nezákonného spiknutí s cílem zvrátit výsledky voleb v roce 2020 v Georgii je pozastavena až do prosince, kdy odvolací soud zváží, zda budou mít okresní prokurátorka Fulton County Fani Willisová a její úřad možnost v případu pokračovat.

I pokud by Willisová nebyla vyloučená, Trumpovo vítězství znamená výrazné zdržení. Na soudním slyšení v prosinci loňského roku se soudce Scott McAfee zeptal Trumpova advokáta Steva Sadowa, kdy by jeho klient mohl stanout před soudem, pokud bude zvolen.

„Odpověď na to zní,“ začal Sadow, „že podle mého názoru na základě doložky o nadřazenosti a jeho povinností prezidenta Spojených států by se tento proces vůbec nekonal, dokud by neopustil svůj mandát.“

Právníci oslovení americkými médii se na tomto scénáři vesměs shodují. Kauza tak bude velmi pravděpodobně odložena až do konce Trumpova prezidentství. Pokud se tak stane v lednu 2029, Trumpovi bude při obnovení případu 82 let.

Civilní procesy

Trumpova civilní soudní řízení se týkají například jeho pomluv, občanskoprávního podvodu nebo odškodného pro policisty, kteří se zranili během zásahu při útoku na Kapitol 6. ledna 2021, který Trump podle jejich mínění podnítil. Podle práva je jeho druhé prezidentství nijak neovlivní.

Přesto si právníci myslí, že úřad dá Trumpovi nové možnosti, jak soudní procesy dále natahovat. „Když jste prezident, máte v toulci mnohem více šípů,“ prohlásil právní analytik NBC News Chuck Rosenberg.

Nevyřízená Trumpova odvolání proti občanskoprávním rozsudkům v součtu dosahují hodnoty ve výši více než půl miliardy dolarů. Největší z těchto rozsudků, vynesený v případu občanskoprávního podvodu u soudu státu New York, znamená 478 milionů dolarů (více než 11 miliard korun) a před odvoláním rostl o více než 111 000 dolarů denně.

Může Trump sám sebe omilostnit?

Ústava dává prezidentovi širokou pravomoc udělovat milost za federální zločiny, s výjimkou případů impeachmentu. Mimochodem tomu Trump čelil hned dvakrát –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jako první prezident USA v dějinách.

Prezident ovšem nemůže omilostnit pachatele trestných činů na státní úrovni. To znamená, že sám sobě nemůže udělit milost za 34 bodů obžaloby, v nichž byl shledán vinným v červenci. Pokud by mu soudce Merchan skutečně uložil trest, omilostnit by jej podle zákona mohla pouze guvernérka státu New York. Minimálně do roku 2026 je jí demokratka Kathy Hochulová.

Trump svou prezidentskou pravomoc pravděpodobně využije pro omilostnění svých podporovatelů, kteří 6. ledna 2021 zaútočili na Kapitol. „Ach, rozhodně, chtěl bych. Pokud jsou nevinní, omilostnil bych je,“ řekl Trump letos v srpnu. „Byli odsouzeni velmi tvrdým systémem.“

Doporučované