Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čína na pondělní inauguraci nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa vysílá viceprezidenta Chan Čenga. Je to vůbec poprvé, co se jeden z nejvyšších představitelů Komunistické strany Číny zúčastní inaugurace prezidenta Spojených států, píše americký deník The Washington Post.
Trump v rozporu s tradicí, která velí, že se na slavnostní shromáždění před Kapitolem nezvou státníci ze zahraničí, pozval hned několik lídrů. Účast potvrdili například argentinský premiér Javier Milei nebo italská premiérka Giorgia Meloniová, kteří jsou novému šéfovi Bílého domu ideologicky blízcí.
Do Pekingu putovala pozvánka pro prezidenta Si Ťin-pchinga, který ale místo sebe vyšle právě Chan Čenga. Z pohledu protokolu je účast tak vysokého hodnostáře bezprecedentní, obvykle se účastní jen velvyslanci.
Podle odborníka na mezinárodní vztahy z univerzity Fudan v Šanghaji Wu Sin-pa chce Čína „opětovat respekt, který Donald Trump projevil pozváním Si Ťin-pchinga“. Chan patří mezi 24 nejvyšších představitelů čínské komunistické strany.
„Doufáme, že viceprezident Chan odstartuje dobré vztahy s Trumpovou administrativou,“ poznamenal pro americký deník Wu.
Trump si do vedoucích funkcí své nové vlády vybral řadu zastánců tvrdé politiky vůči Číně, patří k nim například nominant na funkci ministra zahraničí Marco Rubio. Nový prezident tak dal najevo, že hodlá vůči Pekingu zaujmout razantní přístup.
Trump také mluví o zavedení nových cel na dovoz z Číny, a to ve výši až 60 procent. Peking dal v reakci najevo, že dokáže export klíčového zboží do USA, zároveň však naznačil ochotu domluvit se brzy na kompromisu.
Čínský přístup k Trumpovi byl vstřícný již během jeho prvního funkčního období. Si Ťin-pching Trumpa osobně přivítal v Pekingu s velkými poctami včetně prohlídky Zakázaného města. Nezabránil tím však zavádění dovozních tarifů a omezením vývozu technologií.
Během vlády Joea Bidena Si nikdy nepřijel na státní návštěvu Spojených států, do USA dorazil pouze v rámci asijsko-pacifického summitu, kdy se s Bidenem setkali v San Franciscu. Biden do Pekingu nikdy nejel.
Svůj pozitivnější přístup Si Ťin-pching naznačil již gratulací Donaldu Trumpovi k volebnímu vítězství. Ve zprávě mimo jiné uvedl, že by obě země měly „najít způsob, jak spolu v nové éře vycházet, aby byly přínosem jak samy pro sebe, tak i pro zbytek světa“.