Článek
Analýzu si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nejdůležitější volby v historii. Tak mnozí komentátoři označují letošní prezidentské klání v USA. Datum 5. listopadu 2024 ovlivní mnohé - od geopolitiky až po reprodukční práva.
Odpovědi na to, jakým směrem se Spojené státy vydají (minimálně) v dalších čtyřech letech, očekává nejen více než 330 milionů Američanů, ale celý svět. Kdy se však dočkáme první a nejdůležitější odpovědi, která ovlivní všechny další? Kdy budeme vědět, zda bude od ledna v Oválné pracovně úřadovat republikán Donald Trump, nebo demokratka Kamala Harrisová?
Záleží na dlouhé řadě faktorů.
Přestože počítání může být zdlouhavé i jinde, pozorovatelé budou s napětím sledovat zejména tzv. swing states - Arizonu, Georgii, Michigan, Nevadu, Pensylvánii, Severní Karolínu a Wisconsin. Jde o sedm klíčových států, kde není podle průzkumů vítěz jasný předem a které tak reálně o příštím americkém prezidentovi rozhodnou.
Do Sboru volitelů - ústavního tělesa, které nakonec prezidenta volí - vyšlou dohromady 93 volitelů. K vítězství potřebuje kandidát nadpoloviční většinu hlasů volitelů, tedy aspoň 270 z celkových 538.
Proč o výsledku rozhoduje jen několik států?
E pluribus unum, píše se na státním znaku Spojených států. V překladu z latiny to znamená „z mnoha jeden“. Při prezidentských volbách však klidně můžeme parafrázovat na „z několika málo jeden“.
O obsazení Bílého domu v listopadu rozhodnou voliči jen v sedmi klíčových státech. Ke kampani je tak potřeba přistupovat s tímto vědomím. Mnohem větší roli tak hrají lokální témata, s mítinky pak mohou pomoci i oblíbené regionální politické osobnosti.
Témata, která v klíčových státech rozhodnou:
Všechny průzkumy v klíčových státech předpokládají velmi těsný souboj. Spočítat hlasy a vyřknout finální verdikt - tedy kdo získá za dané státy tamní volitele - tak může trvat déle.
V první řadě je nutné uvést, že v USA neexistují žádná federální pravidla pro sčítání hlasů, a záleží vždy na legislativní úpravě daných států. Potenciálně může trvat i několik týdnů, než bude zveřejněno konečné oficiální sčítání.
Jasný vítěz prezidentských voleb však obvykle vyjde najevo během několika hodin, maximálně dnů po uzavření volebních místností.
Reportéři Seznam Zpráv v USA
Reportéři Seznam Zpráv vyrážejí přímo mezi voliče, kteří rozhodují v nejdůležitějších volbách planety. Zajímá nás, jak o výběru mezi demokratkou Kamalou Harrisovou a republikánem Donaldem Trumpem přemýšlejí lidé ve státech, které budou mít na výběr nového amerického prezidenta největší vliv, a jaké argumenty mají skupiny voličů, jejichž slovo bude ve volebních místnostech 5. listopadu nejdůležitější.
Nicméně 5. listopadu od 23. hodiny středoevropského času smějí zpravodajské organizace zveřejňovat exit polly pro jednotlivé státy. Podle analýzy deníku The Telegraph budou výsledky průzkumu v průběhu večera upravovány podle toho, jak budou k dispozici další informace z volebních místností po celých Spojených státech.
Vítěze mohou média vyhlásit až v ten moment, kdy budou sečteny všechny hlasy v daných státech.
Obvykle o výsledcích informují jako první zpravodajské agentury na základě svých výpočtů. Pomocí poměrně složité metodiky přepočítávají, kdy už prezidentský kandidát nemá šanci na zisk oněch vytoužených 270 hlasů ve Sboru volitelů. V tu chvíli vyhrává jeho soupeř.
Pro představu: agentuře Associated Press, která v USA vyhlašuje volby již více než 170 let, trvalo při minulých volbách déle než čtyři dny, než demokratického kandidáta Joea Bidena oficiálně vyhlásila za vítěze a příštího amerického prezidenta. Dalších 16 dní trvalo, než určila, že Biden je vítězem ve státě Georgie. Do té doby se o demokratickém politikovi psalo pouze jako o pravděpodobném vítězi na základě exit pollů a modelů.
Trump vs. Harrisová
Sčítání začne v deseti vlnách
Sčítání začne po uzavření volebních místností, ke kterému dojde hned v deseti vlnách. Zatímco v některých obvodech v Indianě a Kentucky se místnosti zavřou už o půlnoci z úterý na středu středoevropského času, na Aleutských ostrovech na Aljašce se tak stane až ve středu v sedm ráno našeho času.
Ze sedmi klíčových států pak komise zahájí sčítání nejdříve v Georgii, a sice v jednu hodinu ráno středoevropského času. Naopak v Nevadě až o tři hodiny později.
Potud probíhá vše poměrně jednoduše, dál ale nastává prostor pro zdržení.
Velké volební místnosti a další volby
Prvním faktorem, který sčítání protahuje, je velikost volebních místností. Zatímco v České republice jsme zvyklí na velmi hustou síť, ve Spojených státech je jich podstatně méně a odevzdaných hlasů na jednu místnost je tedy výrazně více. Nijak neobvyklé nejsou ani snímky dlouhých front voličů čekajících na možnost odevzdat svůj hlas.
Počet volebních místností navíc dlouhodobě klesá a počet lístků, které musí volební komisaři sečíst v každé místnosti, úměrně tomu roste.
V některých státech navíc komisaři budou mít práci i s dalšími volbami, které paralelně proběhnou - sněmovními, senátními, guvernérskými, státními referendy a dalšími.
Ukázkovým příkladem je Arizona, která do Sboru volitelů vyšle 11 členů. Některé okresy mají dokonce čtyřstránkové hlasovací lístky.
Seznam Zprávy pro ilustraci vybraly volební lístek jednoho z obvodů v okrese Maricopa. Podle okresního úřadu se koná 265 volebních klání, včetně volby 144 volených úředníků (kam se řadí i prezidentské klání), 45 soudců a 76 otázek do lidového hlasování. Návod pro voliče vydaný státním tajemníkem Adrianem Fontesem má jen těžko uvěřitelných 356 stran.
Sečíst všechny odpovědi na volebních lístcích potrvá delší dobu. Volební úředníci varují, že letos může trvat až 13 dní, než budou všechny hlasovací lístky v Maricopě sečteny. Pokud tedy budou výsledky ve zbytku státu velmi těsné, může celý svět čekat na sčítání v jediném okrese.
Složité nakládání s korespondenčními hlasy
Od posledních voleb se volební zákony velké části států proměnily. Podepsala se na nich pandemie covidu-19, která lidem před čtyřmi lety ztěžovala přístup k volbám. Právě kvůli pandemii a rovněž kvůli dlouhým frontám (viz výše) zavedla většina států možnost hlasovat prostřednictvím pošty a také předčasné odevzdání hlasovacích lístků.
I tyto lístky však v některých státech proces sčítání nepříjemně zdržují. Dobře to lze ukázat na největším, a tedy nejdůležitějším ze sedmičky klíčových států, na Pensylvánii.
V některých státech lze hlasovací lístky zaslané poštou ověřit předem a poté je v den voleb rychle sečíst, často prostřednictvím automatizovaných systémů. Pensylvánské zákony však zakazují jakékoli zpracování hlasů až do samotného dne voleb. Když tedy po uzavření volebních místností začne sčítání hlasů, nejsou ještě všechny tyto předčasně odevzdané obálky ani ověřeny.
Vzhledem k celkovému objemu korespondenčních hlasů ve státě - v průběžných volbách v roce 2022 tvořily téměř čtvrtinu všech hlasů - a různě dlouhé době, kterou 67 pensylvánských okresů potřebuje ke sčítání těchto hlasů, může určení vítěze ve vysoce konkurenčním souboji trvat několik dní. Tak tomu bylo i v prezidentských volbách v roce 2020.
11 vítězů a poražených
Živná půda pro konspirační teorie
Protože poštou tradičně hlasuje více demokratů než republikánů, budou první výsledky - založené na osobním hlasování v den voleb - pravděpodobně ukazovat, že Trump vede. Jeho náskok se bude patrně zmenšovat, jak začnou nabíhat sečtené korespondenční hlasy.
Tento vzorec se v roce 2020 stal živnou půdou pro dezinformace a pro tvrzení Donalda Trumpa o podvodech a „ukradených“ volbách, která republikán lživě šíří dodnes.
Bývalý prezident nadto minulou středu prohlásil, že v Pensylvánii už došlo k volebnímu podvodu při registraci voličů. „V Pensylvánii se podvádí a nechávají se chytit, a to ve velkém měřítku, které bylo dosud zřídkakdy zaznamenáno,“ napsal Trump na sociální síť Truth. Deník The Washington Post k tomu poznamenal, že Trump si pouze připravuje půdu pro případné další tvrzení o „krádeži“ voleb.
Podle úředníků jsou volby bezpečné. Nový pensylvánský zákon ve snaze předejít konspiračním teoriím o letošních volbách vyžaduje, aby většina okrsků o půlnoci volební noci (v pět hodin další den středoevropského času) oznámila, kolik korespondenčních hlasů zbývá spočítat.
Co by mohl přinést Trumpův návrat?
Pokud se Donald Trump opět dostane do Bílého domu, může prosazovat velké změny nejen doma. Seznam Zprávy přinášejí přehled zemí, které mají důvod k obavám.
Pozdně doručené hlasy poštou
Tento postup zavedly nové volební zákony ve většině států, v Nevadě by však ani tohle řešení nepomohlo. Stát na jihozápadě USA totiž ani nebude mít 5. listopadu všechny hlasy k dispozici. Úředníci v Las Vegas a okolí přijímají i pozdě doručené korespondenční hlasovací lístky. Pokud lístky s poštovním razítkem do 5. listopadu dorazí do čtyř dnů, komise je musí započítat.
Tyto pozdně doručené hlasovací lístky historicky zvýhodňují demokraty, takže po dni voleb by mohlo dojít k posunu ve prospěch Harrisové.
Nevada je jediné z klíčových bojišť, které má pro pozdě doručené hlasy takto benevolentní legislativní úpravu.
Podobná ustanovení má ještě Georgie, kde se však až tři dny po volbách budou přijímat pouze hlasovací lístky od zahraničních voličů a vojáků. Opět jen pokud budou odeslány s poštovním razítkem do 5. listopadu.
Takových hlasovacích lístků bylo před letošními volbami podle agentury Reuters vyžádáno více než 21 tisíc, takže extrémně těsné volby nemusí být rozhodnuty, dokud nebudou sečteny také tyto hlasy.
Pro úplnost: Joe Biden před čtyřmi lety ve státě na břehu Atlantského oceánu vyhrál o pouhých 12 tisíc hlasů.
Přepočítávání hlasů
Georgie byla právě z tohoto důvodu v roce 2020 svědkem náročných soudních sporů. To ukazuje na další možné zdržení, které může oficiální vyhlášení výsledků odsunout.
Státy mají různě dlouhou dobu na vlastní kontrolu výsledků. Ve většině států je také možné požádat o přepočítání hlasů, v některých k němu dojde za splnění určitých podmínek automaticky.
Stát | Automatický přepočet | Přepočet na žádost kandidáta* |
---|---|---|
Arizona | pokud je kandidát poražen o méně než 0,5 procentního bodu | zákony neumožňují |
Georgie | není zaveden | pokud je rozdíl mezi kandidáty menší nebo roven 0,5 procentního bodu |
Michigan | pokud je rozdíl mezi kandidáty méně než 2000 hlasů | nutnost tvrzení, že kandidát byl poškozen podvodem nebo chybou při sčítání; náklady neúspěchu nese žadatel |
Nevada | není zaveden | ano; náklady neúspěchu nese žadatel |
Pensylvánie | pokud je kandidát poražen o méně než 0,5 procentního bodu | zákony neumožňují |
Severní Karolína | není zaveden | pokud je rozdíl mezi hlasy pro žadatele a vítězného kandidáta menší nebo roven 10 000 hlasů nebo 0,5 % odevzdaných hlasů, podle toho, která hodnota je menší |
Wisconsin | není zaveden | pokud zaostává za vedoucím kandidátem o nejvýše 1 % z celkového počtu hlasů |
* některé státy umožňují rovněž přepočet na žádost skupiny voličů |
zdroj: ballotpedia.org.
Nakonec musí státní exekutiva do určitého data vydat takzvané osvědčení o výsledku hlasování, v němž je uveden oficiální, konečný součet hlasů.
Letos je tento termín stanoven na 11. prosince. Vítězství zvoleného prezidenta pak v lednu oficiálně potvrdí Kongres.