Článek
Seznam Zprávy přinášejí průvodce americkou volební nocí a toho, jak by se mohla vyvíjet. Zaměřujeme se na klíčové oblasti, okresy, elektorát s ohledem na věk, pohlaví, sociální postavení, etnicitu a rasu, stejně tak jako na předchozí volební cykly a účast.
Už měsíce experti upozorňují na to, že volby rozhodne sedm takzvaných klíčových států. Ještě před tím, než se na ně v tomto textu podíváme, stojí za to zmínit šokující volební průzkum z Iowy. Tento malý agrární stát měl být jasně na straně republikána Donalda Trumpa.
Volby v USA 2024
V pořadí 60. volba prezidenta Spojených států amerických probíhá v úterý 5. listopadu 2024. Světem sledovaný duel se odehrává mezi Kamalou Harrisovou a Donaldem Trumpem. Jaký je systém volby prezidenta USA?
Aktuální dění sledujeme v online reportáži
Průzkum iowského listu Des Moines Register ale přisuzuje demokratické viceprezidentce Kamale Harrisové vedení o tři procentní body. Průzkum si získal velkou pozornost, protože ho vytvořila vysoce (oběma stranami) respektovaná Ann Selzerová a její firma. Možná se jedná o náhodu, většina dalších průzkumů má Trumpa ve vedení nejméně o 8 procentních bodů.
Demokraté si nicméně přejí, aby se jednalo o prozíravost této odbornice, která jako jedna z mála nepodcenila Trumpovu podporu v roce 2016 jako naprostá většina dalších společností veřejného mínění.
I na Iowu se tak v noci na středu bude upírat pozornost. Pokud se totiž Selzerová nemýlí, mohlo by to znamenat drtivé vítězství Kamaly Harrisové. Volební místnosti se v Iowě uzavřou až ve 3 hodiny ráno středoevropského času, tou dobou se už budou sčítat hlasy ve státech, kde se rozhodne.
Lednový rozhovor se Selzerovou, kde mluví i o tajemství svých přesných průzkumů:
Zde nabízíme přehled těchto „kolísavých“ států a co a kdo určí jejich směřování.
Nejprve se podívejme na trojici států označovaných za takzvanou Modrou zeď. Tradičně tu vítězí demokraté, Trump zde ale v roce 2016 porazil Hillary Clintonovou a díky tomu dokráčel do Bílého domu.
Je to kraj, kde žijí převážně lidé dělnických profesí s nízkým vzděláním. Silné tu jsou odborové organizace. Každopádně zde půjde zřejmě opět o boj (konzervativního) venkova s (liberálními) městy.
Rezavý pás
Šestkrát za sebou vyhráli v Michiganu, Pensylvánii a Wisconsinu demokraté. Oblasti se i proto říká Modrá zeď. Průzkumy tu těsné vedení přisuzovaly Kamale Harrisové. Pokud viceprezidentka v této trojce států historicky spjatých s tovární výrobou uspěje, stane se prezidentkou.
Iowa je proslulá tím, že je tam nejvíce takzvaných „točivých“ okresů, které volily Baracka Obamu a následně Donalda Trumpa. Wisconsin má z celých USA druhý nejvyšší počet takových okresů. Žije tu taky podobná skladba voličů jako v Iowě, tedy běloši ve venkovských oblastech bez univerzitního diplomu.
Harrisová musí nahnat vysoké skóre ve městě Milwaukee a stejnojmenném okrese. Ani tak ale nemusí ve Wisconsinu triumfovat. Hillary Clintonová v Milwaukee v roce 2016 získala 66 procent všech hlasů, přesto jí to nestačilo.
Trump totiž dominoval v okresech kolem Milwaukee, jako jsou například Waukesha, Ozaukee a Washington.
Za zmínku ještě stojí okres Brown, kde své domácí zápasy hraje populární tým amerického fotbalu Green Bay Packers. Trump tam v roce 2020 sice získal 52 procent hlasů, Biden ale vylepšil volební výsledek Hillary Clintonové o čtyři procentní body. To mu dost pomohlo ve chvíli, kde celý stát „bral“ o pouhých 21 tisích hlasů.
Demokraté budou s napětím sledovat, jak velká bude účast především ve městech Filadelfie, Pittsburgh a Harrisburg a v přilehlých okresech. U prvně jmenovaného města bude zajímavé pozorovat, jak odvolí tamní populačně silná afroamerická komunita.
Harrisová sice trhá rekordy u černošských žen, muži se od ní ale trochu odklánějí. Demokraté u Afroameričanů tradičně získávají kolem 90 procent, viceprezidentka ale těchto hodnot podle průzkumů nedosahuje.
A obě kampaně potom upřou své pohledy na dva okresy, kde je podpora obou kandidátů vyrovnaná. Jedná se o Erie a Northampton. Často se přitom stává, že vítěz v těchto okresech uhájí i celý stát.
Trump bude hledět i směrem k okresu Lackawanna, kde republikáni v poslední době sílí. Pikantní je, že do tohoto okresu patří město Scranton, kde se narodil současný prezident Joe Biden.
Nelze také opomenout hlasy Hispánců, kterých má být v Pensylvánii až 8 procent. U nich letos Trump, zdá se, boduje. Otázkou ale je, jak budou hlasovat Portoričani, kterých v Pensylvánii žije až 300 tisíc. Této komunity se dotkl volební mítink Trumpa v newyorské Madison Square Garden, kde jeden z řečníků přirovnal Portoriko k „plovoucímu ostrovu odpadků“.
Podobně jako v Pensylvánii bude kampaň Kamaly Harrisové doufat ve velkou volební účast ve městech, konkrétně v Detroitu a přilehlém okresu Wayne. Právě zde mohou demokraté získat vůbec nejvíc hlasů z celého státu.
K Detroitu přiléhá i okres Macomb, kde žijí takzvaní Reaganovi demokrati. Ve volebních letech 1980 a 1984 se zde vzbouřili demokratičtí voliči a houfně hlasovali pro republikána Ronalda Reagana. Podobný úspěch tu pro konzervativce přitom zaznamenal zase až Donald Trump. Vrátí se tito demokraté „domů“?
A pak se uvidí, kolik Harrisová ztratila u zdejší poměrně silně zastoupené muslimské komunity, která čítá 270 tisíc lidí. V roce 2020 u nich přitom jednoznačně uspěl Joe Biden. Dnes ho ale američtí muslimové tvrdě kritizují za jeho politiku vůči Gaze. A Harrisová je stále jeho viceprezidentkou.
Průzkum Rady pro americko-muslimské vztahy (CAIR) naznačuje, že by nejvíce hlasů v této komunitě mohla letos získat Jill Steinová ze strany Zelených, která jinak celostátně vykazuje jen procento podpory.
Slunečný pás
Takzvaný Slunečný pás tvoří Severní Karolína, Georgie, Arizona a Nevada. O něco lépe si zde vede Donald Trump, ostatně až na Nevadu se tradičně jedná o konzervativní bašty. Joe Biden ale v roce 2020 zvítězil v Georgii a Arizoně. Tato oblast je zajímá i proto, že populačně roste a rasově se diverzifikuje. I proto se tyto státy politicky vyrovnávají.
První ze států takzvaného slunečního pásu. Jedná se o tradičně konzervativní stát, který má společně s Texasem nejvíce venkovských okresů, kde je silný Donald Trump.
Do Severní Karolíny se ale v poslední době za prací v technologických a finančních firmách přestěhovala řada mladých, špičkově vzdělaných a sekulárních Američanů, kteří většinou volí demokraty. Ti našli práci v takzvaném Research Triangle mezi městy Raleigh, Durham a Chapel Hill. Svou základnu tady mají stovky firem.
Na severovýchod od města Raleigh žije početná komunita Afroameričanů. Znovu se bude sledovat, jak velká bude jejich účast, a to například v okrese Bertie, kde žije z tamní celkové populace přes 60 procent černochů.
Dalším dobrým indikátorem, ke komu se Severní Karolína přikloní, je okres Nash. Zdejší obyvatelé tu za sebou volili Baracka Obamu, Donalda Trumpa a Joea Bidena.
Pokud je pro demokraty ve Wisconsinu klíčové Milwaukee, ve státě Georgie to je Atlanta a přilehlé okresy Cobb, Gwinnett a Henry. Tyto okresy se v poslední době politicky posunuly doleva. Všechny tři přitom ještě v roce 2012 podpořily republikána Mitta Romneyho.
Může za to demografická změna státu. Od roku 2020 zde počet bělochů klesl o 1 procento, zatímco počet černochů vzrostl o 13, Hispánců o 32 a Asiatů dokonce o 53 procent.
Součástí Georgie je ale i pět okresů, které volily Baracka Obamu, aby následně podpořily Donalda Trumpa v roce 2016 i 2020. Jedná se o okresy Bakter, Dooly, Peach, Quitman a Twiggs. I tady bude důležité sledovat rozdíl, jaký bude dělit oba kandidáty.
A podobně jako v Severní Karolíně bude případný úspěch či neúspěch Harrisové zaviset na afroamerických voličích.
Stát, kde mají silné zastoupení, až 33 procent celkového elektorátu, latinos. To by mělo nahrávat viceprezidentce, která ale zažívá erozi podpory v této části elektorátu. Podobně jako u Afroameričanů totiž ztrácí i u hispánských mužů. Pokud se tento trend potvrdí, Arizonu by měl vyhrát Donald Trump. Ostatně z celkové sedmičky kolísavých států si zde, alespoň podle průzkumů, vedl nejlépe.
Klíčovým okresem je tu Maricopa, kde je soustředěno na 60 procent všech voličů. Patří sem města jako Phoenix a Scottsdale. Maricopa byla navíc jedním z pouhých deseti okresů v sedmi „swing states“, které přešly od Trumpa k Bidenovi.
Je nutné dodat, že voliči v Arizoně budou rovněž jako jediní z celé Unie hlasovat v referendu o tom, zdali mají lokální úřady mít větší pravomoci na jižní hranici s Mexikem. Konkrétně zdali budou moci vyslýchat, zatknout, vsadit do vazby a nakonec i odsoudit lidi podezřelé z nelegálního překročení hranice.
Tématu imigrace přitom vévodí Donald Trump, který by tak mohl v Arizoně získat rozhodující voliče.
Podobně jako Arizona má i Nevada svou populačně dominantní oblast, kterou je okres Clark. Ten čítá na 69 procent všech voličů a leží tam i město Las Vegas. Druhým populačně silným je okres Wahoe s městem Reno. Oba tyto okresy jsou stěžejní pro úspěch demokratů - v Clarku demokraté určitě vyhrají, důležité je o kolik. Dalších 15 okresů v Nevadě patří jednoznačně Donaldu Trumpovi.
Voliči v Nevadě budou v úterý rozhodovat i o tom, zdali má tento stát vepsat právo na potraty do lokální ústavy. To by k volebním urnám mohlo přitáhnout velký počet žen, které podle průzkumů i předčasného hlasování výrazně preferují Kamalu Harrisovou.