Hlavní obsah
Online

ONLINE: Harrisová vystoupila na veřejnost a uznala porážku

Foto: Profimedia.cz

Donald Trump před vystoupením ve svém volebním štábu. Na pódium přichází s manželkou Melanií a synem Barronem.

aktualizováno •

47. prezidentem Spojených států se stal republikán Donald Trump. Podle dosavadního průběhu sčítání získal v souboji s Kamalou Harrisovou 292 volitelů, přičemž ke zvolení jich je potřeba 270.

Článek

Základní informace v bodech

  • Spojené státy zvolily 47. prezidenta - Donalda Trumpa. Výsledek sčítání můžete sledovat v tomto článku.
  • Demokratická strana do klání vyslala dosavadní viceprezidentku Kamalu Harrisovou, která už Trumpovi pogratulovala a uznala porážku.
  • Vzhledem k volebnímu systému, ve kterém Američané z ústavního hlediska nevolí hlavu státu přímo, o prezidentovi v konečném důsledku rozhodla hrstka z 50 amerických států. Říká se jim battleground states nebo swing states.
  • Klíčové letos bylo hlasování v sedmi státech: Pensylvánie, Michigan, Wisconsin, Severní Karolína, Georgie, Arizona a Nevada.
  • Přečtěte si analýzu, jak se Donald Trump stal podruhé prezidentem.
  • Kromě prezidenta Američané volili členy Kongresu – celou Sněmovnu reprezentantů o 435 členech a 34 členů Senátu, který tvoří 100 lidí. Jedenáct států vybíralo guvernéry, kromě toho se volili i členové státních kongresů a různých dalších státních i lokálních úřadů.
  • Seznam Zprávy sledovaly kampaň přímo ve Spojených státech. Všechny reportáže Eduarda Freislera a Filipa Harzera najdete pod tímto odkazem.

Speciální vysílání pořadu Ptám se já:

Trump strávil první den po volbách telefonováním, píše agentura AP

Donald Trump strávil první den po prezidentských volbách hlavně telefonováním. Zvolený americký prezident přijímal hovory s gratulacemi k vítězství od podporovatelů, sponzorů, zahraničních politiků a také od prezidenta Joea Bidena a viceprezidentky a neúspěšné demokratické kandidátky na prezidenta Kamaly Harrisové.

Spojili se s ním například francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer, maďarský premiér Viktor Orbán, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a další.

S Trumpem mluvili po telefonu také prezident Biden a viceprezidentka Harrisová. Oba politici podle agentur s Trumpem mluvili o hladkém předání moci. Minulé prezidentské volby poznamenal incident ze 6. ledna roku 2021, kdy dav Trumpových příznivců vtrhl do sídla amerického parlamentu ve snaze násilně přerušit předání moci současnému prezidentu Bidenovi.

Čínský prezident pogratuloval Trumpovi k vítězství ve volbách

Čínský prezident Si Ťin-pching pogratuloval Donaldu Trumpovi k vítězství v amerických prezidentských volbách. Podle agentur to dnes uvedla čínská státní média. Během gratulace vyzval k vzájemnému respektu a oboustranně výhodné spolupráci. Trump v uplynulých hodinách mluvil také s hlavními americkými spojenci v Asii a Tichomoří – Japonskem, Jižní Koreou a Austrálií.

Si ve vzkazu zaslaném Trumpovi, který při svém prvním období v Bílém domě zavedl různá cla a omezení v obchodování s Čínou, uvedl, že Spojené státy a Čína ztrácí při konfrontaci a mají prospěch při spolupráci. Vyzval také k větší komunikaci. „Stabilní, zdravé a trvalé čínsko-americké vztahy jsou v souladu se společnými zájmy obou zemí a očekáváními mezinárodního společenství,“ uvedl Si.

„Nezoufejte,“ vzkázala Harrisová nakonec svým podporovatelům

Svůj proslov Kamala Harrisová ukončila vzkazem, že i když se Spojené státy dostanou v nadcházejících letech do problémů, nakonec z toho vzejdou silnější než dřív.

„Všichni, kdo se koukáte, nezoufejte. Tohle není chvíle, kdy bychom měli složit ruce. Je to chvíle, kdy si máme vyhrnout rukávy, zorganizovat se, mobilizovat se a angažovat se v zájmu svobody, spravedlnosti a budoucnosti, kterou, jak všichni víme, můžeme společně vybudovat,“ rozloučila se s davem.

„Pomůžeme s mírovým předáním moci,“ řekla Harrisová

„Dnes jsem mluvila se zvoleným prezidentem Trumpem a pogratulovala jsem mu k jeho vítězství. Řekla jsem mu, že jemu a jeho týmu pomůžeme a v míru se zapojíme do předání moci,“ řekla Harrisová v prvním povolebním proslovu.

Čeká se na projev Harrisové

Na Howardově univerzitě, kde má viceprezidentka Kamala Harrisová každou chvílí pronést povolební řeč, už čekají zástupy lidí. Očekává se, že Harrisová vyzve všechny Američany, aby respektovali výsledky voleb.

Trumpovi pogratuloval i Biden a pozval ho do Bílého domu

Gratulaci už Donald Trump obdržel i od prezidenta Joea Bidena, který ho ujistil, že předání moci bude hladké. Biden Trumpa i pozval do Bílého domu, kdy se ale má schůzka odehrát, neoznámil.

Trump má nakročeno k získání většiny hlasů, nejen volitelů

Donald Trump si podle Guardianu k vítězství ve volbách (k tomu stačil zisk 270 volitelů) může nečekaně připsat i zisk absolutní většiny hlasů. Všechny hlasy ještě nejsou sečtené, ale Trump nad Harrisovou i v tomto ukazateli zatím vede. Posledním republikánským prezidentem, kterému se povedlo „popular vote“ vyhrát, byl George W. Bush v roce 2004.

Harrisová pogratulovala Trumpovi

Kamala Harrisová podle CNN i agentur Reuters a AFP už uznala vítězství Donalda Trumpa. „Zavolala zvolenému prezidentovi Trumpovi, aby mu pogratulovala k vítězství,“ řekl CNN nejmenovaný poradce Harrisové.

Trump vyhrál i Michigan, má už 292 volitelů

Trump podle agentury AP v prezidentských volbách zvítězil také v klíčovém státě Michigan a má tedy už 292 volitelů; potřeboval jich nejméně 270.

Harrisová promluví za tři hodiny

Bílý dům oficiálně potvrdil, že Kamala Harrisová pronese svou řeč ve čtyři hodiny místního času (v 22:00 středoevropského času).

Trumpovi poblahopřál Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu byl podle jeho kanceláře jedním z prvních na telefonické lince Donalda Trumpa. Vítězi voleb pogratuloval a shodl se s ním, že budou spolupracovat, aby zajistili bezpečnost Izraele.

Jaký dopad může zvolení Trumpa mít na americkou podporu Ukrajiny?

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách je velkou výzvou pro Evropu. Musíme být schopni reagovat na to, že Ameriku v tuhle chvíli Evropa zajímá méně, říká ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).

Jak může zvolení Trumpa zahýbat průběhem válek?

Pro Ukrajinu má „mírové návrhy“ a tvrdí, že válku ukončí jedním telefonátem. Současnou americkou administrativu opakovaně pranýřoval, že je málo proizraelská. Jak může zvolení Donalda Trumpa ovlivnit počínání USA ve světě?

Projev Harrisové bude smířlivý, píše CNN

Televize CNN s odkazem na lidi z týmu Kamaly Harrisové napsala, že očekávaný povolební projev viceprezidentky vyzve její příznivce, aby respektovali výsledky voleb.

Výsledek voleb v USA oslabil korunu vůči dolaru o desítky haléřů

Koruna zareagovala na vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách oslabením. Její kurz dnes kolem 17:00 činil 23,59 Kč/USD a oproti úternímu podvečeru tak byla o 34 haléřů slabší. Ve vztahu k jednotné evropské měně koruna prakticky stagnovala, polepšila si o jeden haléř na 25,34 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů serveru Pateria Online.

Harrisová chystá projev. Má si i zavolat s Trumpem

Kamala Harrisová podle zdrojů agentury Reuters chystá svůj povolební proslov na dnešní půlnoc středoevropského času. Podle stanice NBC News k proslovu dojde ještě o dvě hodiny dřív. Ještě před tím podle zdrojů televize Harrisová plánuje zavolat Donaldu Trumpovi, aby uznala porážku.

Tálibán doufá, že zvolení Trumpa otevře novou kapitolu vztahů

Afghánské vládnoucí hnutí Tálibán doufá, že znovuzvolení Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA otevře novou kapitolu vztahů mezi Kábulem a Washingtonem, píše agentura AFP s odvoláním na dnešní vyjádření radikálního islamistického hnutí. Donald Trump během svého prvního prezidentského mandátu s Tálibánem podepsal mírovou dohodu.

Mluvčí afghánského ministerstva zahraničí na sociální síti X uvedl, že doufá v „hmatatelný pokrok ve vztazích“ a že Kábul a Washington „budou moci otevřít novou kapitolu“.

V únoru 2020 Spojené státy s Tálibánem podepsaly dohodu z Dauhá v Kataru, která připravila půdu pro stažení amerických vojáků z Afghánistánu. Prezidentem USA byl tehdy republikán Trump. Dohoda zároveň připravila půdu pro návrat Tálibánu k moci, píše AFP, k čemuž došlo během funkčního období současného amerického demokratického prezidenta Joea Bidena v roce 2021. Žádná země doposud tálibánskou vládu v Kábulu neuznala.

Mluvčí ministerstva zahraničí Tálibánu uvedl, že dohoda z Dauhá byla „podepsána za administrativy prezidenta Donalda Trumpa“ a „ukončila 20 let okupace“.

Od pádu Tálibánu v roce 2001 až do jeho návratu k moci v roce 2021 v zemi působila vláda uznávaná Západem. Vláda byla sužovaná korupcí, ale otevřela zemi světu a rozšířila osobní svobody, zejména pro ženy, píše AFP.

Vance děkoval Trumpovi i manželce

Budoucí viceprezident J. D. Vance poděkoval Donaldu Trumpovi za „příležitost sloužit naší zemi na takové úrovni“.

„DĚKUJI VÁM!“ napsal na síti X. Kromě budoucího prezidenta zmínil svoji „krásnou ženu“, že mu to umožnila, a také americký lid za to, že mu dal důvěru. „Nikdy za vás všechny nepřestanu bojovat.“

Rubio: Trump vyhrál díky tomu, že přetvořil Republikánskou stranu

Podle floridského senátora Marca Rubia vyhrál Trump volby díky tomu, že „od základů přetvořil“ Republikánskou stranu.

„Největší dojem na mě neudělala velikost vítězství, vím, že číslo stále roste, ale způsob, jakým Donald Trump tyto volby vyhrál,“ řekl televizi CNN.

„Vyhrál je tím, že zásadně přetvořil Republikánskou stranu, ale doufám, že také lidem odhalil, že pro voliče ve Spojených státech amerických není primární jejich etnická příslušnost. Není to jejich rasa. Je to to, čím se živí. Je to to, kým v každodenním životě jsou,“ dodal syn kubánských přistěhovalců, který patřil k neochvějným Trumpovým příznivcům.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy