Hlavní obsah
Online

ONLINE: Trump v povolebním projevu slíbil zlatý věk Ameriky

Foto: Profimedia.cz

Donald Trump před vystoupením ve svém volebním štábu. Na pódium přichází s manželkou Melanií a synem Barronem.

aktualizováno •

Donald Trump vítězí v Severní Karolíně a Georgii, hlásí projekce agentury AP. Čeká se na pět dalších klíčových států, kde ale většinou také vede republikán.

Článek

Základní informace v bodech

  • Spojené státy zvolili 47. prezidenta. Průběh sčítání můžete sledovat v tomto článku.
  • Demokratická strana do klání vyslala dosavadní viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Republikáni potřetí za sebou nominovali realitního magnáta a bývalého prezidenta Donalda Trumpa.
  • Vzhledem k volebnímu systému, ve kterém Američané z ústavního hlediska nevolí hlavu státu přímo, o prezidentovi v konečném důsledku rozhodne jen hrstka z 50 amerických států. Říká se jim battleground states nebo swing states.
  • Klíčové letos bylo hlasování v sedmi státech: Pensylvánie, Michigan, Wisconsin, Severní Karolína, Georgie, Arizona a Nevada.
  • Agentura AP už připsala Trumpovi Severní Karolínu a Georgii. Stanice Fox News - ale žádná další významná zpravodajská síť - už ho prohlásila za vítěze i v Pensylvánii. Pokud se to potvrdí, Trump bude vítěz. Jak se ocitl na prahu druhého prezidentského mandátu?
  • Kromě prezidenta Američané volili členy Kongresu – celou Sněmovnu reprezentantů o 435 členech a 34 členů Senátu, který tvoří 100 lidí. Jedenáct států vybíralo guvernéry, kromě toho se volili i členové státních kongresů a různých dalších státních i lokálních úřadů.
  • Seznam Zprávy sledovaly kampaň přímo ve Spojených státech. Všechny reportáže Eduarda Freislera a Filipa Harzera najdete pod tímto odkazem.

Speciální vysílání pořadu Ptám se já:

Načíst novější příspěvky

Pensylvánii Trumpovi připsaly i CNN a AP

Po stanici Fox News projektuje vítězství Donalda Trumpa v Pensylvánii i CNN a agentura AP. Na rozdíl od Fox News ale republikána neprohlásily za celkového vítěze. Nepřipsaly mu totiž zatím některé volitele v místech, kde je republikánské vítězství vysoce pravděpodobné, ale ještě se kvůli stavu sčítání nedá úplně potvrdit.

Cesta Kamaly Harrisové k vítězství se ale téměř uzavírá.

Trump nastoupil na pódium

Donald Trump předstoupil před své podporovatele ve West Palm Beach na Floridě. Na pódiu se objevil po boku své rodiny, včetně jeho manželky Melanie Trumpové. V prvních okamžicích děkoval nejen svým podporovatelům, ale právě i lidem ve svém okolí.

Foto: platforma X, Wikipedia.org, Seznam Zprávy

Trumpova rodina.

Donald Trump promluví ke svým příznivcům

Donald Trump by měl zanedlouho dorazit do svého volebního štábu ve West Palm Beach na Floridě, kde by měl promluvit.

Mezi přítomnými je Elon Musk, který Trumpa zejména v poslední části kampaně intenzivně podporoval, a také jeho věrní političtí spojenci Robert F. Kennedy Jr. a Tulsi Gabbardová.

Trump by měl promluvit ve chvílích, kdy mu stanice Fox News připisuje vítězství ve volbách. Podle ní totiž získal potřebné hlasy i v Pensylvánii. Jiná média nicméně jeho vítězství v tomto státě ještě nepotvrdila. Naopak Harrisová se dnes k výsledkům zatím nevyjádří, jak už avizoval její tým.

Florida v referendu odmítla rozvolnit zákony o interrupcích

Vedle prezidentských voleb hlasovaly některé státy v referendech i o své potratové legislativě.

Například v Missouri, kde jsou interrupce až na výjimky zakázané, si voliči vyžádali zanesení práva na ukončení těhotenství do státní ústavy. Ve státní ústavě budou potraty také v Marylandu, kde jsou již nyní legální.

Obyvatelé Floridy naopak v referendu odmítli rozvolnění zákonů o interrupcích, jež letos tamní úřady výrazně zpřísnily.

Předkladatelé návrhu, který měl být dodatkem ke státní ústavě, potřebovali pro schválení 60 procent hlasů a republikánské vedení státu se postavilo proti němu. Současný zákon, který zakazuje většinu potratů po šestém týdnu, tak zůstane v platnosti. Podle obhájců přístupu k potratům nicméně toto povede ke zpoždění péče a ohrožení životů žen.

Florida byla jedním z deseti států, které hlasovaly o právu na potrat. Jde o sérii rozhodování, která začala poté, co Nejvyšší soud USA v roce 2022 zrušil federální právo na potrat a mnoho států k němu omezilo přístup.

Fox News: Trump si připisuje výhru v Pensylvánii i celkové vítězství

Republikánský kandidát Donald Trump podle projekcí Fox News zvítězil v Pensylvánii, kde byly šance obou kandidátů dlouho vyrovnané a šlo tak o jeden z rozhodujících států pro výsledek voleb. V posledních volbách zde republikánský kandidát navíc neuspěl. Trump zde nyní pravděpodobně získá 19 volitelů.

Ostatní média mu ale zatím výhru v Pensylvánii nepřipsala. Pokud se ale projekce Fox News potvrdí, cesta Kamaly Harrisové do Bílého domu se uzavře.

Foto: Seznam Zprávy

Základní data o Pensylvánii.

Volební místnosti v celé zemi se uzavřely

Všechny volební místnosti v letošních prezidentských volbách v USA byly uzavřeny – jako poslední se tak stalo na Aljašce a na Havaji.

Aktuální odhady přisuzují vedení Donaldu Trumpovi, republikánský kandidát má nyní 246 hlasů a demokratka Kamala Harrisová 187 hlasů. K vítězství ve volbách kandidát potřebuje 270 hlasů.

Predikce médií už bývalému prezidentovi přisuzují i dva rozhodující státy – Severní Karolínu a Georgiu. Nejistota panuje ještě ohledně dalších pěti tzv. swing states, ačkoliv podle prvních projekcí Trump vede ve všech.

Trump zvítězil v Georgii

Donald Trump zvítězil v Georgii, hlásí projekce televize CNN i agentury AP. Jde o jeden z tzv. swing states, v nichž byly šance kandidátů vyrovnané a rozhodne se v nich o vítězi voleb. Bývalý prezident si zde připsal 16 hlasů ve Sboru volitelů.

Foto: Seznam Zprávy

Základní fakta o Georgii.

Trump už předtím zvítězil v Severní Karolíně, která má také 16 volitelů. K celkovému vítězství mu tak chybí 24 volitelských hlasů. Potřebuje tak zvítězit ještě alespoň ve dvou z pěti zbývajících swing states.

Kamala Harrisová musí obrátit stav průběžného sčítání v Pensylvánii, pokud chce vůbec pomýšlet na vítězství. K tomu potřebuje získat další státy.

Harrisová dnes nevystoupí

Kamala Harrisová se dnes nebude k výsledkům voleb vyjadřovat. „Ještě musíme spočítat hlasy. Stále máme státy, které ještě nebyly uzavřeny,“ řekl na tiskové konferenci spolupředseda jejího volebního štábu Cedric Richmond.

V současné chvíli si připisuje důležitá vítězství Donald Trump a mediální predikce očekávají jeho vítězství. To se odráží také na náladách v jednotlivých štábech – zatímco republikáni spíše slaví, demokraté pomalu odcházejí.

Proč jsou pro prezidenta důležité i volby do Kongresu?

Spolupráce s Kongresem, tedy se Senátem (100 členů) a Sněmovnou reprezentantů (435), bývá pro amerického prezidenta zásadní, pokud chce prosadit své politické priority. A to obzvlášť v době vysoké politické polarizace ve Spojených státech, kdy si demokraté a republikáni vzájemně odpustí máloco.

Šéf Bílého domu formálně nemá ani pravomoc navrhovat zákony, takže se musí spoléhat na spřízněné kongresmany. Vláda také potřebuje rozpočet, který musí projít Kongresem. V neposlední řadě zákonodárci na prezidenta a jeho tým dohlíží a v krajním případě smí zákonodárci hlavu státu odvolat v tzv. impeachmentu.

Senát je důležitý už v úvodu prezidentského mandátu. Musí schválit prezidentské nominace na ministry, šéfy dalších vládních agentur i velvyslance. Přes sbor musí projít i nominace do soudů, včetně toho Nejvyššího, kam se dostávají i zásadní politické spory.

Republikáni získali většinu v Senátu

Většinu ve stočlenném Senátu USA získali podle propočtů agentury AP republikáni, budou mít nejméně 51 křesel. Senát nyní ovládají demokraté.

Změna jeho kontroly se očekávala. Demokraté totiž obhajovali mandát hned ve třech státech, které se kloní spíše k republikánům. Ani v jednom z nich nejspíš neuspějí.

Ztratili Západní Virginii, kde měli šance v podstatě nulové, protože jejich stávající senátor Joe Manchin se ani nepokoušel o obhajobu. Podle projekce neuspěl ani Sherrod Brown v Ohiu a průběžné výsledky nejsou příznivé ani pro Jona Testera z Montany. V tyto muže strana vkládala větší naděje, protože oba politici jsou vyhlášení tím, že dokážou oslovit i dělnické voliče inklinující k republikánům.

Novými senátory se tak stanou Jim Justice ze Západní Virginie, Bernie Moreno z Ohia a pravděpodobně také Tim Sheehy z Montany.

Průběžné výsledky ukazují, že by demokraté mohli ztratit i další mandáty, ale v Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu je zatím na určení vítěze příliš brzy.

Nové rozložení sil ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, je prozatím nejasné.

První otevřeně transgenderová osoba v Kongresu

V Kongresu Spojených států poprvé usedne zákonodárkyně, která se otevřeně prohlásila za transgenderovou osobu. Domovský stát prezidenta Joea Bidena Delaware bude ve Sněmovně reprezentantů zastupovat demokratka Sarah McBrideová, uvedla zpravodajská stanice CNN.

„Děkuji, Delaware! Díky tvým hlasům a tvým hodnotám jsem nyní hrdá, že budu tvým novým členem Kongresu,“ napsala na síti X McBrideová.

McBrideová drží několik prvenství, když se v roce 2020 jako první transgenderová osoba stala státní senátorkou v Delawaru a v roce 2012 první takovou stážistkou v Bílém domě. V roce 2016 měla projev na celoamerickém sjezdu Demokratické strany, kde do té doby žádná otevřeně transgenderová osoba nepromluvila.

Foto: SarahEMcBride/X.com

Sarah McBrideová během kampaně.

V Trumpově štábu panuje dobrá nálada, příznivci Harrisové jsou zklamaní

Nálada mezi podporovateli Kamaly Harrisové ve Washingtonu se v poslední hodině zklidnila a je truchlivá, popsala stanice Sky News. Zatímco tisíce lidí zde drží vlajky a transparenty, převládá smuteční nálada, zatímco chodí výsledky predikující spíše vítězství Donalda Trumpa.

Velké zklamání panovalo ve chvílích, co média předpověděla vítězství republikánskému kandidátovi v Iowě. Poslední průzkumy totiž naznačovaly, že by ho Harrisová mohla přeskočit.

Příznivci demokratické kandidátky se schází v kampusu Howardovy univerzity ve Washingtonu, kandidátčiny alma mater, kterou si vybrala pro konání sešlosti podporovatelů v rámci volební noci.

Naopak nálada na večírku Trumpovy kampaně v kongresovém centru v Palm Beach se v posledních chvílích výrazně zlepšila. Republikáni jsou stále hlučnější, zatímco Trumpovy vyhlídky se neustále zlepšují.

Příchozí jsou z velké části oblečeni do Make America Great Again oděvů a atmosféra připomíná spíše jeden z Trumpových mítinků. Po bývalém prezidentovi zatím ve štábu ale není ani stopy, přiblížil situaci na místě deník The New York Times.

Trump zvítězil v Severní Karolíně

Donald Trump podle agentury AP zvítězil v Severní Karolíně. Na jižanský stát se upínala pozornost, protože jde o jeden z tzv. swing states, který bude rozhodovat o vítězi voleb. Severní Karolínu a jejích 16 hlasů získal Trump ve všech třech svých prezidentských kandidaturách.

Demokratický kandidát zde zvítězil za posledních téměř 50 let pouze jednou - v roce 2008 o pouhé tři desetiny procentního bodu slavil Barack Obama.

Kampaň viceprezidentky Kamaly Harrisové nicméně investovala do Severní Karolíny značné prostředky a doufala, že vysoká volební účast v rychle rostoucích městech, jako jsou Raleigh a Charlotte, jí pomůže stát získat.

Foto: Seznam Zprávy

Základní údaje o Severní Karolíně.

Jak fungují volební projekce

Obvykle o výsledcích voleb informují jako první zpravodajské agentury a televizní stanice na základě svých výpočtů.

Pomocí poměrně složité metodiky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ založené na analýze již sečtených hlasů, počtu zbývajících hlasů a rozdílu mezi kandidáty –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ přepočítávají, kdy už prezidentský kandidát nemá šanci na zisk daného státu. Někdy můžou vítěze ve státě vyhlásit ještě ve chvíli, kdy v oficiálním sčítání vede někdo jiný, a to pouze na základě trendů z tohoto sčítání.

A z výsledků z jednotlivých států pak agentury určují i to, kdy kandidát nemůže získat oněch vytoužených 270 hlasů ve Sboru volitelů. V tu chvíli vyhrává jeho soupeř.

Pro představu: agentuře Associated Press, která v USA vyhlašuje volby již více než 170 let, trvalo při minulých volbách déle než čtyři dny, než demokratického kandidáta Joea Bidena oficiálně vyhlásila za vítěze a příštího amerického prezidenta. Dalších 16 dní trvalo, než určila, že Biden je vítězem ve státě Georgie. Do té doby se o demokratickém politikovi psalo pouze jako o pravděpodobném vítězi na základě exit pollů a modelů.

Projekce provádějí ale i přední americká stanice jako CBS, CNN nebo Fox. Zpravidla jde o přesné odhady vítězů

Už se volí jen na Havaji a Aljašce

Volební místnosti už jsou uzavřené ve 48 státech USA, hlasovat mohou už jen voliči na Havaji a Aljašce, od kterých se ale žádné překvapení neočekává.

Ve více než polovině států už také americká média vyhlásila vítěze. Opět ale nejde o žádný z těch rozhodujících, byť i tam je momentálně ve výhodě republikán Donald Trump.

Video: Hlasování a sčítání hlasů

Podívejte se, jak vypadalo hlasování a sčítání hlasů v Derry ve státě New Hampshire, v okrese West Palm Beach na Floridě a v Atlantě v Georgii.

Volení a sčítání hlasů v New Hampshire, na Floridě a v Georgii.Video: AP

V Senátu uspěla i jména známá v Česku

Volby do amerického Senátu zatím nenabízí žádné výrazné překvapení. Republikáni podle očekávání zřejmě směřují k zisku většiny v horní komoře, kterou dosud drželi demokraté.

Mandát ve Vermontu jasně obhájil nezávislý senátor zasedající s demokraty Bernie Sanders, na kterého si určitě vzpomeneme i v Česku. V demokratických prezidentských primárkách v roce 2016 zkomplikoval Hillary Clintonové cestu ke stranické nominaci. Sanders i ve svých 83 letech stále platí za výrazný hlas levicového křídla Demokratické strany.

Foto: FB/Bernie Sanders

Bernie Sanders ve volbách podporoval Kamalu Harrisovou.

Ve Virginii směřuje k obhajobě demokrat Tim Kaine, kterého si Clintonová v roce 2016 vybrala za svého kandidáta na viceprezidenta. Za zmínku stojí například obhajoba republikánského senátora za Missouri Joshe Hawleyho. Proslavil se fotkou se zdviženou pěstí, již ukázal protestujícím směřujícím na Kapitol 6. ledna 2021.

Slavit může i Ted Cruz, dvojnásobný uchazeč o republikánskou prezidentskou nominaci, který podle projekcí obhájil senátorský mandát v Texasu. Druhý největší stát platí za republikánskou baštu, i když demokraté tam mírně posilují a dělají si občas naděje na jeho přebarvení. Cruz tam ale i tentokrát vítězí s jasnou převahou.

Foto: Consolidated News Photos, Shutterstock.com

Ted Cruz obhájil svůj senátorský mandát v Texasu.

Americká média vyzdvihují i jména některých nových členů Senátu. Maryland vůbec poprvé zvolil do horní komory Afroameričanku – demokratku Angelu Alsobrooksovou. Její stranická kolegyně Lisa Bluntová Rochesterová je pak první ženou a zároveň Afroameričankou, jíž do Senátu vyslal domovský stát prezidenta Joea Bidena Delaware.

Volební noc v Iowě, kde vítězí Trump

Takto vypadá sledování voleb v hlavním městě Iowy Des Moines. Prozatím si v tomto státě udržuje náskok republikánský kandidát Donald Trump a podle médií v něm také zvítězí. Předchozí průzkumy zde nicméně dávaly naději i Kamale Harrisové a lidé z Trumpovy kampaně jsou díky místním výsledkům stále optimističtější, jak popisuje stanice CNN. V Iowě je v sázce šest volebních hlasů.

Foto: Petr Juna

Sledování výsledků v Des Moines.

NačítámNačíst starší příspěvky