Kamala Harrisová a Donald Trump si zatím připsali vítězství jen tam, kde se to očekávalo. V žádném ze sedmi klíčových států se zatím výsledek odhadnout nedá.
Článek
Základní informace v bodech
Spojené státy v úterý vybírají 47. prezidenta. Poslední volební místnosti se uzavřou ve středu v sedm hodin ráno středoevropského času na Aljašce, už teď ale proudí výsledky z jiných států. Průběžné sčítání můžete sledovat v tomto článku.
Demokratická strana do klání vyslala dosavadní viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Kandidátkou se stala až poté, co v létě z voleb odstoupil stávající prezident Joe Biden, který na jaře zvítězil ve stranických primárkách.
Republikáni potřetí za sebou nominovali realitního magnáta Donalda Trumpa, který už stál v čele Spojených států v letech 2017 až 2021, ale ve volbách v roce 2020 mandát neobhájil.
Klíčové tak letos bude hlasování v sedmi státech: Pensylvánie, Michigan, Wisconsin, Severní Karolína, Georgie, Arizona a Nevada.
Kromě prezidenta Američané volí členy Kongresu – celou Sněmovnu reprezentantů o 435 členech a 34 členů Senátu, který tvoří 100 lidí. Jedenáct států volí guvernéry, kromě toho se vybírají i členové státních kongresů a různých dalších státních i lokálních úřadů.
Seznam Zprávy sledovaly kampaň přímo ve Spojených státech. Všechny reportáže Eduarda Freislera a Filipa Harzera najdete pod tímto odkazem.
Obvykle o výsledcích voleb informují jako první zpravodajské agentury a televizní stanice na základě svých výpočtů.
Pomocí poměrně složité metodiky – založené na analýze již sečtených hlasů, počtu zbývajících hlasů a rozdílu mezi kandidáty – přepočítávají, kdy už prezidentský kandidát nemá šanci na zisk daného státu. Někdy můžou vítěze ve státě vyhlásit ještě ve chvíli, kdy v oficiálním sčítání vede někdo jiný, a to pouze na základě trendů z tohoto sčítání.
A z výsledků z jednotlivých států pak agentury určují i to, kdy kandidát nemůže získat oněch vytoužených 270 hlasů ve Sboru volitelů. V tu chvíli vyhrává jeho soupeř.
Pro představu: agentuře Associated Press, která v USA vyhlašuje volby již více než 170 let, trvalo při minulých volbách déle než čtyři dny, než demokratického kandidáta Joea Bidena oficiálně vyhlásila za vítěze a příštího amerického prezidenta. Dalších 16 dní trvalo, než určila, že Biden je vítězem ve státě Georgie. Do té doby se o demokratickém politikovi psalo pouze jako o pravděpodobném vítězi na základě exit pollů a modelů.
Projekce provádějí ale i přední americká stanice jako CBS, CNN nebo Fox. Zpravidla jde o přesné odhady vítězů
1:35
Sčítání hlasů v Georgii
V jednu hodinu ráno místního času se uzavřely volební místnosti v Georgii, prvním ze sedmi tzv. swing states, které budou rozhodovat o vítězi voleb.
Georgie patří ke státům, které se v roce 2020 přiklonily na stranu Joea Bidena poměrně nečekaně. Pro demokratického prezidenta se vyslovila poprvé od časů Billa Clintona, a to jen velmi těsně.
Průzkumy odhadují, že i letos bude souboj o hlasy v Georgii zřejmě velmi těsný. Stanice CNN nedávno upozornila, že pro Harrisovou vyhlídky nejsou zcela příznivé. Podle průzkumů nezávislí, kteří v roce 2020 podporovali Bidena, přešli spíše k Donaldu Trumpovi.
Viceprezidentka ovšem nadále zůstává silná mezi Afroameričany, kteří tvoří třetinu obyvatel Georgie, což je jeden z největších podílů v zemi. Právě oni mají velkou zásluhu na tom, že před čtyřmi lety stát „zmodral“. Harrisové se dále daří také u mladých obyvatel státu.
1:20
První projekce: Modrý Vermont, červené Kentucky a Indiana
Americká stanice CNN zveřejnila první volební projekce.
Na základě nich demokratická kandidátka Kamala Harrisová vyhrává ve Vermontu, baště demokratické strany. Ovládnutí tohoto státu jí má přinést tři hlasy z celkových 270 hlasů od volitelů, které jsou potřeba k vítězství v prezidentských volbách.
Bývalý prezident Donald Trump mezitím vítězí v Kentucky a Indianě, tradičně republikánských státech. Získat v nich může osm a jedenáct hlasů.
Proč jsou pro prezidenta důležité i volby do Kongresu?
Spolupráce s Kongresem, tedy se Senátem (100 členů) a Sněmovnou reprezentantů (435), bývá pro amerického prezidenta zásadní, pokud chce prosadit své politické priority. A to obzvlášť v době vysoké politické polarizace ve Spojených státech, kdy si demokraté a republikáni vzájemně odpustí máloco.
Šéf Bílého domu formálně nemá ani pravomoc navrhovat zákony, takže se musí spoléhat na spřízněné kongresmany. Vláda také potřebuje rozpočet, který musí projít Kongresem. V neposlední řadě zákonodárci na prezidenta a jeho tým dohlíží a v krajním případě smí zákonodárci hlavu státu odvolat v tzv. impeachmentu.
Senát je důležitý už v úvodu prezidentského mandátu. Musí schválit prezidentské nominace na ministry, šéfy dalších vládních agentur i velvyslance. Přes sbor musí projít i nominace do soudů, včetně toho Nejvyššího, kam se dostávají i zásadní politické spory.
0:50
Příznivci Harrisové se schází u její alma mater
Příznivci demokratky Kamaly Harrisové se schází v kampusu Howardovy univerzity ve Washingtonu DC, kandidátčiny alma mater, kterou si vybrala pro konání sešlosti podporovatelů v rámci volební noci.
V davu jsou i bývalí spolužáci Harrisové. Mezi nimi například Cheryl Taylorová, která kdysi viceprezidentku přiměla ke vstupu do Alpha Kappa Alpha, prvního černošského studentského sesterstva v zemi.
„Byla úžasná,“ vzpomíná Taylorová na demokratickou kandidátku a tvrdí, že už v devatenácti letech byla rozenou lídryní. „Krásný, chytrý a dobrý člověk,“ popsala ji a dodala, že je dojatá, že si Harrisová vybrala pro volební noc právě Howardovu univerzitu.
Ani sedm rozhodujících států není jednolitých. Jsou místa, která vám mohou napovědět, jak se hlasování vyvíjí. Pomůže vám průvodce od Eduarda Freislera, amerického specialisty Seznam Zpráv.
První volební místnosti v USA byly před chvílí uzavřeny ve východních okresech států Indiana a Kentucky.
V jednu hodinu ráno místního času bude následovat uzavírání volebních místností v prvním ze sedmi tzv. rozhodujících států, tedy Georgie. V 1:30 se k ní přidá Severní Karolína a ve 2:00 bude rozhodnuto v tom největším z nich, tedy v Pensylvánii, a k tomu v Michiganu.
Ve 3:00 se přidá Wisconsin, poslední z rozhodujících států v oblasti Velkých jezer, a také Arizona, jež leží na americkém západě u mexických hranic. Posledním z klíčových států je Nevada, kde se volební místnosti uzavřou ve 4:00.
0:14
Rozdělené rodiny. Otec upravuje Trumpovu vlajku, syn jen kroutí hlavou
Jedenašedesátiletý Larry Lewis je přesvědčen, že za červencovou střelbu na Trumpa mohou média a jejich podle něj zcela negativní pokrývání exprezidenta a jeho činů.
„Není divu, že se najde nějaký šílenec, který na Trumpa vystřelí, když o něm liberální média neustále mluví jako o Hitlerovi,“ pronese Larry, muž s hluboce zastřeným hlasem z okresu Erie v Pensylvánii, nejdůležitějšího ze států, které letos rozhodnou o vítězi prezidentských voleb.
Volebního mítinku, kde se 13. července střílelo, se osobně zúčastnil. „Hrozná chvíle a bude se to opakovat. Jeho přímočarý styl a to, že vyznává nesmlouvavý kapitalismus, vadí velkému počtu lidí,“ vypráví reportérovi Seznam Zpráv Larry Lewis a upraví „Trumpovu vlajku“ zavěšenou na sloupu verandy, ve větru se prapor do sebe zamotal.
Velkým počtem lidí myslí „socialisty“ v Demokratické straně na čele s Trumpovou volební soupeřkou Kamalou Harrisovou. „Volím Trumpa, aby si i moje děti mohly jednou koupit dům. Aby nemusely jednou za litr mléka platit 20 dolarů, aby jim jejich vlastní zemi jednou nevzali nelegální imigranti, aby nebyly diskriminované kvůli barvě své kůže,“ pokračuje Larry.
Obě jeho děti jsou stejně jako on bělošské. Má dceru a syna. Ten se náhle na verandě objeví. Představí se jako Austin a rychle dodá, že bude volit Kamalu Harrisovou. „Nemám Trumpa vůbec rád,“ řekne.
Austin vyjmenuje celou řadu věcí, které mu na Trumpovi vadí. Začne 6. lednem 2021, kdy dav Trumpových příznivců vtrhl do Kapitolu. Podle Austina to byl jasný útok na demokracii, podle jeho otce snaha bojovat za ukradené volební hlasy. „Vždyť Trump prohrál se svým tvrzením o podvodu šedesát soudů!“ zvolá Austin podrážděně.
„Soudy. Vždyť se na všechny důkazy ani pořádně nepodívaly,“ odpoví Larry s úšklebkem a znovu si bere na několik minut slovo. Za násilnosti ze 6. ledna viní tehdejší předsedkyni Sněmovny reprezentantů, demokratku Nancy Pelosiovou, která podle něj nepovolala Národní gardu. Samotných útočníků se zastává.
Austin jen nevěřícně kroutí hlavou. Otec to zachytí, není ale naštvaný. „Já byl kdysi jako můj syn. Taky jsem chtěl jako liberál pomáhat chudým, mluvil jsem neustále o empatii a harmonii. Jednou ale dospějete a zjistíte, že liberálové tu chudobu vytvářejí.“
Volby budou mít své vítěze a poražené i v Evropě a Asii
Chtěli byste coby nepřítel Ameriky v Bílém domě Kamalu Harrisovou, nebo Donalda Trumpa? Ostřejší politik může být komplikace, ale doma by mohl diktátorům i pomoci. Seznam Zprávy analyzují vyhlídky 11 státníků po volbách v USA.
Stanice BBC upozornila na první vlnu exit pollů, které ukazují, jaká témata motivovala voliče při hlasování.
Za nejdůležitější téma při vybírání, komu vhodí hlas, označilo nejvíce voličů stav demokracie. Na vrchol žebříčku skládajícího se z celkem pěti možností jej postavila zhruba třetina oslovených lidí. Na druhém místě se umístila ekonomika, dále potraty, imigrace a zahraniční politika.
Na prvním místě žebříčku témat, která motivují voliče, se původně objevila ekonomika. Na přední příčce exit pollů se umístila v každých prezidentských volbách od roku 2008.
Stanice BBC upozorňuje, že se jedná o předběžná data a s tím, jak se budou objevovat další data prostřednictvím exit pollů z celé země, se zřejmě údaje budou měnit.
23:25
Ohrožení demokracie se obávají obě strany
Podle jednoho z posledních průzkumů provedeného před prezidentskými volbami si až tři čtvrtiny amerických voličů myslí, že demokracie je v ohrožení.
Demokraté za hrozbu pro demokracii v zemi označují bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Republikáni namítají, že demokracii naopak škodí demokratická kandidátka Kamala Harrisová a její stávající šéf Joe Biden. Upozorňují také na své obavy ohledně korespondenční volby, elektronických hlasovacích zařízení, imigrace a ministerstva spravedlnosti.
Harrisová označila Trumpa za „fašistu“, který usiluje o návrat k „nekontrolované moci“ a do Oválné pracovny by se vrátil se „seznamem nepřátel“.
Trump nikdy plně neustoupil od svých výroků o tom, že Biden vyhrál volby v roce 2020 podvodem. Odmítl také říci, zda by v případě neúspěchu přijal výsledek letošních voleb. Zahraniční média připomínají, že on a jeho spojenci už teď vymýšlí, jak případně popřít volební porážku.
Ve výrocích, které znepokojily odbornou veřejnost, Trump pohrozil uvězněním svých politických oponentů a použitím armády proti americkým občanům. Rovněž se zavázal omilostnit lidi odsouzené za jejich roli při útoku 6. ledna, který nedávno nazval „dnem lásky“. Sám čelí federálnímu obvinění kvůli pokusu zvrátit výsledky voleb.
22:59
Co volby udělají s Ukrajinou?
Byť nejde o hlavní téma, v kampani se mluvilo i o válce na Ukrajině. „Jsme unavení z toho, kolik našich peněz míří za oceán. Chceme tyhle peníze zpět! Chceme, aby se i naši spojenci v NATO starali o vlastní bezpečnost a nespoléhali na nás. Pro nás je důležitější situace v Indo-Pacifiku a vliv Číny,“ řekl Seznam Zprávám v Milwaukee ve Wisconsinu předseda místní republikánské stranické buňky Hilario Deleon. V tomto pohledu na věc není zdaleka sám.
Pomoc zemi, která se už bezmála tři roky brání ruské agresi, zmiňují ve svých projevech i samotní kandidáti. U demokratky Kamaly Harrisové, která pomoc Ukrajině podporuje od začátku, se očekává, že by udržela kurz nastavený současným prezidentem Joem Bidenem.
To republikán Donald Trump veřejně kritizuje ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. A tvrdí, že válku ukončí pár telefonáty, a to ještě před svým případným lednovým nástupem do Bílého domu.
22:52
Jak se volí v Iowě
Podívejte se na záběry volební místnosti v hlavním městě amerického státu Iowa Des Moines, které pořídil reportér Seznam Zpráv Petr Juna.
Iowa v těchto volbách nebyla považována za jeden z takzvaných swing states, tedy států, které budou rozhodovat o vítězi volebního klání. Republikánský kandidát Donald Trump zde přesvědčivě vyhrál v roce 2016 i 2020. Nedávno zveřejněný průzkum ovšem ukázal, že demokratická kandidátka Kamala Harrisová by mohla Trumpa v Iowě předběhnout a získat až 47 % hlasů.
V Des Moines odhadují vysokou volební účast. Je tedy potenciál, že se Iowa stane jedním ze swing states.
22:40
Jak se z Harrisové stala jednička demokratické kandidátky
Demokratce Kamale Harrisové zbývá poslední krok k tomu, aby se stala historicky první prezidentkou Spojených států. Ještě před pár měsíci přitom počítala s variantou, že do voleb půjde v tandemu se současným prezidentem Joem Bidenem. Po jeho červnové televizní debatě s Donaldem Trumpem ale bylo vše jinak.
Demokratická kandidátka Kamala Harrisová pár hodin před skončením voleb nečekaně navštívila ústředí Demokratického národního výboru (nejvyššího stranického orgánu, pozn. red.) ve Washingtonu DC.
Na místě se setkala se zaměstnanci, kteří ještě před uzavřením hlasovacích místností, obvolávali potenciální voliče. Sama Harrisová s několika z nich po telefonu promluvila.
„Mám se dobře,“ řekla podle zahraničních novinářů, když zvedla jeden z telefonů. „Už jste hlasoval? Ano? Děkuji!“ dodala a místností se rozezněl potlesk.
V dalším telefonu, který vzala do ruky, se zřejmě ozvalo dítě. „Tady Kamala Harrisová – čekám na tebe, až o deset let povyrosteš. Je to moc důležité, máme před sebou kupu práce,“ vzkázala mu.
Dva lidé, bez kterých by Trump těžko pomýšlel na návrat do Bílého domu
Kampaň Donalda Trumpa řídí na první pohled dvě velmi odlišné postavy Susie Wilesová a Chris LaCivita. Dohromady nicméně vytvořili profesionální a jednotnou kampaň, která vyčnívá.
Wilesová se označuje za „babičku, která se věnuje pozorování ptáků a nesnáší záři reflektorů“, podle jiných názorů nicméně představuje ohrožení americké demokracie. Sedmašedesátiletá žena si v posledních měsících získala u bývalého amerického prezidenta silnou důvěru a stojí v čele jeho poradců a de facto je manažerkou celé kampaně. Přesto se drží v pozadí a téměř nikde nevystupuje.
Jestli tedy Wilesová platí za klidnou sílu kampaně, její nejbližší spolupracovník a druhý z hlavních poradců Trumpa LaCivita nemůže být od tohoto označení dál. Osmapadesátiletý politický konzultant se neštítí urážek a svými dynamickými výstupy na sebe poutá pozornost.
Miliardář a podnikatel Elon Musk bude čekat na výsledky prezidentských voleb v přítomnosti republikánského kandidáta Donalda Trumpa v jeho rezidenci Mar-a-Lago na Floridě. S odkazem na své zdroje o tom informoval list The New York Times.
Musk bude součástí malé skupiny podporovatelů, kteří s Trumpem stráví volební noc, dodal americký deník.
Vlivný podnikatel se už dříve zapsal na seznam celebrit, které před volbami podpořily republikánského kandidáta. The New York Times připomíná, že Musk v minulosti Trumpovi poskytl finanční podporu a je s ním v úzkém kontaktu.
22:01
Celebrity pro Trumpa a Harrisovou
Do kampaně v prezidentských volbách se zapojila i řada světových celebrit. Snad největší debaty rozproudilo, když se k volbám vyjádřila americká popová hvězda Taylor Swift, která patří v současnosti mezi jednu z nejposlouchanějších zpěvaček na světě. Na svém instagramovém profilu, kde oficiálně podpořila Kamalu Harrisovou, ji sleduje téměř 300 milionů lidí.
Za demokratickou kandidátku se v průběhu kampaně postavila také zpěvačka Madonna nebo Jennifer Lopez, basketbalista LeBron James, herec a bývalý republikánský guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger nebo skupinka herců, kteří ve filmové sérii Avengers ztvárnili tým superhrdinů.
Podporu Donaldu Trumpovi vyjádřil například moderátor nejposlouchanějšího podcastu ve Spojených státech Joe Rogan, miliardář a podnikatel Elon Musk, astronaut Buzz Aldrin, který se stal druhým mužem na Měsíci, nebo bývalý profesionální wrestler Hulk Hogan.
Jak velkou roli ve volbách sehraje podpora celebrit, zůstává v tuto chvíli nejasné. Průzkumy ukazují, že jejich vliv je poměrně omezený - pouze zhruba jeden z 10 Američanů uvádí, že je celebrita někdy přiměla k tomu, aby přehodnotil svůj postoj na politiku.
Georgie: Klíčový stát, kde snad nejvíc záleží na Afroameričanech
Georgie patří ke státům, které se v roce 2020 přiklonily na stranu Joea Bidena poměrně nečekaně. Pro demokratického prezidenta se vyslovila poprvé od časů Billa Clintona, a to jen velmi těsně.
Třetinu obyvatel Georgie tvoří Afroameričané, což je jeden z největších podílů v zemi. Právě oni mají velkou zásluhu na tom, že před čtyřmi lety stát „zmodral“.
Jejich podpora je pro Harrisovou klíčová. V průzkumech se u této skupiny pohybuje na hodnotách podpory přibližně kolem 85 %. Joe Biden se před čtyřmi lety ovšem mohl těšit ze zisku vyššího přibližně o sedm procentních bodů. To je dostatečný rozdíl na zvrácení těsné většiny z minulých voleb.
Stará generace Afroameričanů je k demokratům loajální. Problém nastává u mladších černošských voličů. Ti v mnoha případech zvažují volbu Donalda Trumpa. Pokud se skutečně od demokratů odkloní, mohou Harrisovou zachránit ženy, které podle průzkumů ve velkém preferují právě ji, navíc jsou zřejmě vysoce motivované k volbám opravdu přijít.