Hlavní obsah
Online

ONLINE: Už jen hodiny a bude rozhodnuto. Amerika volí prezidenta

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Transparenty na podporu republikánského kandidáta Donalda Trumpa v americkém Milwaukee.

aktualizováno •

Přes 75 milionů Američanů odevzdalo svůj hlas už před volebním dnem při předčasném nebo korespondenčním hlasování. To je víc, než kolik hlasů dostal v roce 2020 Donald Trump.

Článek

Základní informace v bodech

  • Spojené státy v úterý vybírají 47. prezidenta. Poslední volební místnosti se uzavřou ve středu v sedm hodin ráno středoevropského času na Aljašce, už předtím ale začnou proudit výsledky z jiných států a v některých případech už budeme znát i vítěze. Průběžné sčítání můžete sledovat v tomto článku.
  • Demokratická strana do klání vyslala dosavadní viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Kandidátkou se stala až poté, co v létě z voleb odstoupil stávající prezident Joe Biden, který na jaře zvítězil ve stranických primárkách.
  • Republikáni potřetí za sebou nominovali realitního magnáta Donalda Trumpa, který už stál v čele Spojených států v letech 2017 až 2021, ale ve volbách v roce 2020 mandát neobhájil.
  • Vzhledem k volebnímu systému, ve kterém Američané z ústavního hlediska nevolí hlavu státu přímo, o prezidentovi v konečném důsledku rozhodne jen hrstka z 50 amerických států. Říká se jim battleground states nebo swing states.
  • Klíčové tak letos bude, jak bude hlasovat sedm států: Pensylvánie, Michigan, Wisconsin, Severní Karolína, Georgie, Arizona a Nevada.
  • Kromě prezidenta Američané volí členy Kongresu – celou Sněmovnu reprezentantů o 435 členech a 34 členů Senátu, který tvoří 100 lidí. Jedenáct států volí guvernéry, kromě toho se vybírají i členové státních kongresů a různých dalších státních i lokálních úřadů.
  • Seznam Zprávy sledovaly kampaň přímo ve Spojených státech. Všechny reportáže Eduarda Freislera a Filipa Harzera najdete pod tímto odkazem.
Načíst novější příspěvky

Aktivisté z Kalifornie dorazili do Nevady

V jednom z klíčových států v Nevadě jsou ve hře hlasy šesti z celkem 538 volitelů. Server BBC News napsal, že do Nevady, kde ani republikáni, ani demokraté nemají jasnou převahu, zamířilo i hodně aktivistů ze sousední a převážně demokratické Kalifornie, kteří se snaží místní na poslední chvíli přimět k tomu, aby šli hlasovat.

Například ve východní části Las Vegas se dnes sešlo asi 150 dobrovolníků, kteří podporují Harrisovou. „Musel jsem se do té práce fyzicky vložit, ne jen vypisovat šeky nebo se hádat u stolu,“ líčil novinářům Peter Brock z kalifornského Fairfaxu. Věří, že se mu v Nevadě podařilo přesvědčit alespoň některé voliče, že mají hlasovat pro šedesátiletou viceprezidentku, zároveň ale připouští, že mezi lidmi, které potkal, byla často také znát velká únava z předvolební kampaně.

Další Kaliforňanka, Laura Ponchicková z Los Angeles, vyjádřila překvapení, že ještě v pondělí bylo tolik voličů nerozhodnutých. Setkání s nimi si podle svých slov užívala. „Opravdu jsem se připravovala na nejhorší. Mám pocit, že tyto volby byly velmi vyhrocené a v každém to probudilo to špatné. Nakonec ale byli lidé mnohem vlídnější, než jsem čekala,“ poznamenala.

List The New York Times uvádí, že v 3,2milionové Nevadě měl podle předvolebních průzkumů drobný náskok Trump, ale od Harrisové ho dělil méně než jeden procentní bod.

Interrupce jako zásadní téma pro Harrisovou. Může jí získat hlasy žen

Interrupce jsou jedním z hlavních volebních témat. Především rezonují společností od roku 2022, kdy americký Nejvyšší soud zrušil federálně zaručené právo na umělý potrat. Nyní si každý americký stát tvoří v této otázce vlastní legislativu. Výsledkem je, že 13 států zakazuje interrupce téměř ve všech případech a dalších osm je výrazně omezuje.

Donald Trump v posledních měsících lavíroval ve své kampani mezi podporou celofederálního zákazu interrupcí a naopak přesvědčováním o tom, že o něco takového usilovat nebude. Soupeřka mu připomínala, že to byly právě jeho nominace do Nejvyššího soudu, které Američanky v roce 2022 o toto právo na federální úrovni připravily.

Pro šedesátiletou viceprezidentku je ovšem téma interrupcí jedním z klíčových. Opakovaně zdůrazňuje, že ženy si mají „o svém těle rozhodovat samy“ a nemá jim do toho mluvit vláda. Slibuje také, že by se jako prezidentka postavila proti případnému zákonu, který by chtěl potraty zakázat na celostátní úrovni. Velká část žen právě kvůli otázce interrupcí zvažuje, že svůj hlas Trumpovi nehodí, jak ukazují data.

Slabiny kandidátů: Faktory, které jim mohou pokazit volby

Při pohledu na skandály, šokující prohlášení a kriminální kauzy Donalda Trumpa by se mohlo zdát, že je republikánský kandidát odepsaný. Realita je ale jiná. Trump může stále triumfovat, a to dokonce drtivě.

Kdo je Tim Walz

  • Dnes šedesátiletý Tim Walz, který kandiduje na amerického viceprezidenta po boku Kamaly Harrisové, pochází z Nebrasky.
  • Před vstupem do politiky sloužil 24 let v Armádní národní gardě, kde dosáhl hodnosti vrchního seržanta. Kromě toho pracoval jako středoškolský učitel a trenér amerického fotbalu.
  • V roce 2006 byl poprvé zvolen do Sněmovny reprezentantů USA za 1. kongresový obvod Minnesoty, kde působil až do roku 2019. 
  • V roce 2019 se stal 41. guvernérem Minnesoty, v roce 2022 byl do funkce zvolen znovu. Jako guvernér se zaměřil na rozšíření přístupu ke vzdělání, zdravotní péči a reprodukčním právům a také realizoval významné infrastrukturní projekty.
  • Harrisová svého volebního parťáka popsala jako „bojovníka za střední třídu a vlastence“, který stejně jako ona „věří v příslib Ameriky“. Místo na kandidátce mu podle informací amerických médií vynesla jeho veselá povaha a chemie s viceprezidentkou i popularita na sociálních sítích.
Foto: Twitter @Tim_Walz

Tim Walz.

„Žena prezidentkou být nemůže“

Od zvláštního zpravodaje na Floridě Filipa Harzera:

Novinářská práce kolem volebních místností má na Floridě dost přísná pravidla, můžeme mluvit jen s těmi, co už odvolili, a navíc dost daleko od místnosti. V miamské čtvrti Little Haiti, centru haiťanské komunity, od mladého černošského voliče zaznělo, že žena nemůže být prezidentkou.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Volič v miamské čtvrti Little Haiti.

„Volila jsem Trumpa, už byl prezident a tehdy byly ceny nízké a všechno bylo lepší, jestli vyhraje, půjdeme správným směrem,“ řekla mi volička Elisabeth. Pro Donalda Trumpa hlasovala už potřetí. Pokud vyhraje Harrisová, musí si sehnat schopné lidi - nevěří v její kompetence.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Elisabeth z Miami hlasovala pro Donalda Trumpa už potřetí.

Jak se zavírají volební místnosti?

Volby nejsou ve Spojených státech organizované federálně, a tak se liší i doba, po kterou jsou v jednotlivých státech otevřené volební místnosti. Odlišnosti se dají najít i na úrovni států. Na rozdíl třeba od Česka se ale se sčítáním nečeká na uzavření všech volebních místností. Výsledky začínají přicházet už po konci hlasování v daném státě.

Důležitým časem je tedy středeční první hodina ranní, kdy se zavírá první ze sedmi tzv. rozhodujících států, tedy Georgie. V 1:30 se k ní přidá Severní Karolína a ve 2:00 bude rozhodnuto v tom největším z nich, tedy v Pensylvánii, a k tomu v Michiganu.

Ve 3:00 se přidá Wisconsin, poslední z rozhodujících států v oblasti Velkých jezer, a také Arizona, jež leží na americkém západě u mexických hranic. Posledním z klíčových států je Nevada, kde se volební místnosti uzavřou ve 4:00.

Foto: Seznam Zprávy

Kdy končí americké volby.

O vítězi ale nemusí být rozhodnuto rychle. Velká část Američanů – přes 75 milionů – totiž hlasovala už před oficiálním volebním dnem v rámci tzv. předčasného nebo korespondenčního hlasování. Sčítání těchto lístků je v některých státech složitější na zpracování a může se protáhnout. Pokud budou výsledky těsné – což se očekává –, nepůjde bez těchto hlasů určit vítěze.

Připomínka prvního osobního setkání Harrisové a Trumpa

Debata mezi prezidentskými kandidáty, která se konala na začátku září, znamenala také první osobní střetnutí Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa. Právě proto svému protikandidátovi i při příchodu podala politička ruku a představila se celým jménem. Po kultivovaném představení nicméně přišla výbušná debata plná osobních útoků.

Harrisová se snažila celou dobu Trumpa rozhodit a zdálo se, že to zafungovalo. Zmiňovala například jeho soudní procesy či řešení pandemie covid-19. Bývalý prezident působil naštvaně a na političku se ani jednou nepodíval.

K tomu řadu jeho výroků opravovala ještě dvojce moderátorů, ať už přišlo téma potratů nebo dokonce výrok o tom, že haitští uprchlíci jedí ve Springfieldu lidem domácí mazlíčky. Mnozí republikáni pak moderátory televize ABC obvinili ze zaujatosti.

Trump se opakovaně vracel k tématu inflace a imigrace, což jsou pro Harrisovou politicky zranitelné body.

Nevada: Rozhodující stát, kde má vliv debata o spropitném

Foto: Seznam Zprávy

Nevada.

Nevada je nejmenším ze sedmi států, které mohou rozhodnout letošní volby. Vzhledem k pouhým šesti nevadským volitelským hlasům z 538 americká CNN ve své analýze poukazuje na to, že existuje jen málo variant výsledků, ve kterých by se z tohoto státu stal ten skutečně rozhodující. Vyloučit to ale nelze.

Nejdůležitějším kritériem rozhodování pro 26 % voličů v Nevadě je podle průzkumu stav ekonomiky. Nevada se potýká s vysokou nezaměstnaností, její míra dosahuje 5,5 %, tedy nejvíc napříč všemi státy. V Las Vegas, kotvě nevadské ekonomiky, pak dokonce v létě atakovala sedmiprocentní hranici.

Špatná situace nahrává Donaldu Trumpovi. V Nevadě si navíc našel ještě jedno ekonomické téma –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ slíbil zrušit federální zdanění spropitného. To se týká pracujících ve službách –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zaměstnanců restaurací, barmanů, kadeřníků, taxikářů a dalších, kteří často dostávají značnou část svých příjmů v této formě. V Nevadě takovýchto lidí žije více než pětina.

Trumpův slib v Nevadě funguje, Harrisová ho pak převzala. Od soupeřovy kampaně si za to vysloužila přezdívku „Copycat Kamala“ (v českém překladu je nejblíže „kopírka Kamala").

Diskuze probíhá v době, kdy elektronické platby usnadňují sledování spropitného, což zvyšuje riziko spojené s neoznámením těchto příjmů.

Analýza Yaleovy univerzity ukazuje, že spropitné v celých USA pravidelně dostávají čtyři miliony pracovníků, což je méně než tři procenta všech zaměstnanců. Značná část z nich, zhruba 37 %, navíc vydělává tak málo, že v současné době vůbec neplatí daně z příjmu federální vládě.

Respektujte volební proces, vyzvali Američany prokurátoři

Nejvyšší státní zástupci 47 amerických států (kromě Indiany, Montany a Texasu) v prohlášení vyzvali Američany, aby respektovali volební proces. Násilí nemá ve volbách místo, uvedli podle agentury AP.

„Vyzýváme všechny Američany, aby volili, aby se zúčastnili občanské diskuze a především aby respektovali integritu demokratického procesu,“ napsali státní zástupci. „Násilí nemá v demokratickém procesu místo; využijeme své autority k prosazení práva proti jakýmkoli nezákonným činům, které ho ohrožují,“ uvedli také s tím, že preventivně odsuzují jakékoli násilné činy související s volbami.

Úřady se chtějí vyvarovat toho, aby se opakovala situace z ledna 2021, kdy příznivci Donalda Trumpa, kteří odmítli přijmout jeho volební porážku, vtrhli do budovy Kongresu ve Washingtonu, přičemž zemřelo několik lidí.

Volba prezidenta není jediná

Američané během úterý rozhodnou nejen o příštím prezidentovi.

Určí složení třetiny Senátu (volí se 34 ze 100 senátorů, těsnou většinu jednoho hlasu mají demokraté) i celé Sněmovny reprezentantů. V některých státech lidé rozhodnou o guvernérovi a dalších postech ve správě.

Místních hlasování je pak bezpočet.V deseti státech, včetně Arizony a Nevady, budou občané hlasovat o právech týkajících se umělého přerušení těhotenství. Na Floridě, v Nebrasce, Severní a Jižní Dakotě se rozhoduje o rekreačním nebo zdravotnickém užívání marihuany.

Války v Gaze a Libanonu jako téma voleb

V den prvního výročí teroristického útoku Hamásu proti Izraeli ze 7. října se k tématu vyjádřili oba kandidáti, ani jeden z nich ale nebyl příliš konkrétní v tom, jak konflikt řešit.

Republikánský kandidát Donald Trump ve svém vystoupení vzpomněl na 1200 zabitých lidí i na více než dvě stovky unesených. Prohlásil, že pokud se stane prezidentem, budou vztahy mezi USA a Izraelem „silnější a bližší než kdy dříve“, zatímco své rivalce v minulosti vyčetl, že je málo proizraelská.

On sám dal najevo, že stojí za Izraelem v jeho politice zlikvidování teroristické organizace Hamás, byť tento cíl označil za nerealistický i mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. „Musíte dokončit, co jste začali. A musíte to udělat rychle,“ vzkázal Trump izraelské vládě. Utrpení civilistů v Pásmu Gazy nezmínil.

Foto: Twitter @netanyahu

Joe Biden se už krátce po masakru ze 7. října vydal do Izraele, aby mu vyjádřil podporu. Jeho administrativa ale zároveň zdůrazňuje nutnost brát ohled na palestinské civilisty.

Kandidátka demokratů by po svém zvolení nejspíš vesměs pokračovala v Bidenově politice, i když se v detailech liší. Na první pohled zmiňuje častěji než Biden utrpení civilistů v Gaze, které v březnu označila za nelidské. Ve svém projevu v den výročí mluvila o humanitární krizi v Gaze a zdůraznila, že dohoda o příměří a propuštění rukojmích je jednou z nejvyšších priorit administrativy Joea Bidena.

„Tvrdím, že Izrael má právo se bránit –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ my bychom se bránili –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a záleží na tom, jak to udělá. Bylo zabito příliš mnoho nevinných Palestinců. Tato válka musí skončit,“ citoval ji server Al-Monitor.

Pro Harrisovou jde o zvlášť citlivé téma, protože ke zvolení by jí mohla pomoct i relativně početná menšina amerických Arabů. V jednom z rozhodujících států – v Michiganu – tvoří asi čtyři procenta populace, a pokud by se rozhodli nepřijít k volbám, pro viceprezidentku by to mohlo znamenat osudovou ztrátu.

Rebelie mladých černochů ohrožuje vyhlídky Harrisové

V Ballanyte v Severní Karolíně, jednom z rozhodujících států, dochází k nečekanému rozkolu. Řada mladých černošských mužů odmítá podpořit Kamalu Harrisovou. Potvrzují tak celonárodní trend, kdy podpora demokratů u černochů oslabuje, byť si u nich nadále drží jasnou většinu.

„Generace mojí mámy umírala za to, abychom my mohli volit. Střílelo se na ně, brutálně je bili a ponižovali. A můj syn teď tohle právo hodí do koše,“ stěžuje si Seznam Zprávám žena, která se představila jako Miss Eli. Vzápětí vzdorovitě dodá: „Ne, ne. To se nestane. Já ho k těm volbám dotáhnu,“ mluví o svém synu Joshuovi.

Je plná emocí a výbojné energie. „Navíc, když může vyhrát rasista a bigot Trump!“

Joshua se nad jejími slovy trpce zasměje. „S mámou to mám teď nahnuté. Cestou do kostela mě vždy motivuje a peskuje,“ říká mi po konci mše.

Ptám se ho na důvody jeho „rebelie“. Chvíli se zamyslí, než spustí. „Kamala jako prokurátorka v Kalifornii nechala zavřít spoustu mých bratrů jen za to, že kouřili marihuanu. V mé generaci tohle přitom patří do naší kultury, našeho životního stylu. Říkali jí vrchní policistka.“ Bez hlasů, jako je ten jeho, může být cesta Harrisové k vítězství složitá.

Foto: Eduard Freisler, Seznam Zprávy

Holič Mekhi má za to, že Kamala Harrisová není na prezidenství dostateně silná.

Donalda Trumpa Joshua rád nemá. Označuje ho za lháře a hulváta. Nelíbí se mu, že by například přikročil k masové deportaci imigrantů. „Ale je fakt, že za něj bylo všechno daleko levnější. Za Bidena je život těžší,“ dodá.

Joshua není rozhodně sám, kdo se v této komunitě takto cítí. „Slýchám, že (Harrisová) strčila spoustu černochů do vězení. Já si osobně myslím, že žena nemůže být prezidentem. Ostatní chlapi ji prostě převálcují,“ prohodí holič Mekhi na druhém konci města.

I on vzpomíná, že za Trumpa „bylo všechno levnější“. Právě kvůli nižším nákladům se do Charlotte před dekádou přestěhoval z New Jersey. Vypráví, že tam za studio (pokoj s kuchyní, pozn. red.) platil kolem tří tisíc dolarů. Tady dá za stejné ubytování jen 1200.

Reportáž z černošského města v Severní Karolíně:

Kdo je Donald Trump

  • Podnikatel a politik Donald Trump je bývalým prezidentem Spojených států amerických. Ve volbách 2016 porazil soupeřku Hillary Clintonovou, o čtyři roky později ho ve funkci nahradil Joe Biden. Letos opět kandiduje jako republikánský kandidát.
  • Donald John Trump, jak zní jeho celé jméno, se narodil 14. června 1946 v New Yorku. Ve 13 letech nastoupil na vojenskou akademii. Poté studoval nejdříve na Fordhamské a následně Pensylvánské univerzitě, tam absolvoval bakalářské studium v oboru ekonomie a finančnictví.
  • V roce 1968 pak naplno nastoupil do otcovy firmy, kterou o tři roky později převzal a přejmenoval ji na The Trump Organization.
  • Během života nebyl Trump dlouhou dobu jasně politicky vymezený. V roce 1987 se registroval jako republikán, v roce 1999 přestoupil k Reformní straně. O dva roky později se dal k demokratům a zpět k republikánům se vrátil až v roce 2009.
  • Kandidaturu na prezidenta Spojených států amerických zvažoval již na konci 90. let. Průzkumy mu ale ukazovaly malou volební podporu, a tak v únoru 2000 boj o post prezidenta vzdal. V roce 2012 zvažoval, že vyzve tehdejšího prezidenta Baracka Obamu. Nakonec ale také nekandidoval.
Foto: Jonah Elkowitz, Shutterstock.com

Donald Trump.

Co by pro Česko a svět znamenal který z kandidátů?

Blíží se zase jedny takzvaně nejdůležitější volby ze všech. Jenže tentokrát je to skoro i pravda, píše v komentáři Jan Lipold.

Jak by zvolení jednoho nebo druhého kandidáta ovlivnilo konfliktní regiony ve světě, rozebírali Milan Rokos a Kateřina Křováková.

Pensylvánie: nejdůležitější z rozhodujících států

Foto: Seznam Zprávy

.

Pensylvánie je na počet obyvatel největší ze sedmi amerických států, které budou letos reálně rozhodovat o vítězi prezidentských voleb. Tomu odpovídá i vítězná cena: 19 hlasů ve sboru volitelů o 538 lidech, kteří vzhledem k americkému volebnímu systému nakonec formálně prezidenta volí.

Souboj mezi republikánem Donaldem Trumpem a demokratkou Kamalou Harrisovou je tam navíc mimořádně těsný. Ani poslední vážené průměry pensylvánských průzkumů neukázaly favorita. Zatímco v některých dalších rozhodujících státech má jeden z kandidátů alespoň nepatrnou výhodu, v Pensylvánii to neplatí.

Může za to demografické složení tamních obyvatel. Jde o tradičně průmyslový stát, kterému proto dominuje pracující třída. Ta v minulosti hlasovala spíš pro demokraty (proto byla také Pensylvánie „jejich“ státem), ale v posledních letech slyší na politiku Trumpových republikánů.

Zásadní část obyvatel Pensylvánie žije ve velkých městech (hlavně Filadelfie a její předměstí, ale také Pittsburgh), což nahrává demokratům. Na druhou stranu je tam i vysoký podíl venkovského obyvatelstva, které pracuje v zemědělství. Je tam také největší podíl seniorů ze všech rozhodujících států. Státu dominují běloši, ale roste i podíl etnických menšin.

Proč neobhajuje Joe Biden?

Dosavadní prezident Joe Biden dlouho čelil otázkám, které se týkaly jeho zdravotního stavu a schopností vykonávat další mandát.

Tyto pochybnosti zesílily po debatě s republikánským kandidátem Donaldem Trumpem na konci června, během níž byl výkon tehdy ještě osmdesátiletého prezidenta často kritizován – komentátoři poukazovali na jeho časté ztrácení nitě, chraplavý hlas a problémy s plynulým vyjadřováním.

Tlak na Bidenovo odstoupení z kandidatury postupně narůstal a v polovině července už více než 30 významných demokratů veřejně vyzvalo stávajícího prezidenta k uvolnění prostoru pro jiného kandidáta.

Nakonec 21. července Biden oznámil na sociálních sítích, že z prezidentského klání odstupuje, a jako svou nástupkyni podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou.

Foto: Bílý dům/Flickr

Kamala Harrisová a Joe Biden.

Modlí se za Trumpovo vítězství, ale na svatbu by ho nepozvali

„Modlím se za to, aby (Trump) vyhrál. Musíme být zase v bezpečí, potřebujeme lepší ekonomiku a ohlídat hranice,“ říká Seznam Zprávám seniorka Debbie před sportovní halou v Milwaukee, největším městě amerického státu Wisconsin, kde se v tu chvíli chystal mítink Donalda Trumpa.

S manželem Danem mají Trumpa za upřímného politika, který odvedl skvělou práci. Ne se vším prý ale souhlasí. „No to Bože chraň. Na svou svatbu bych ho nepozval,“ říká Dan o vlastnostech exprezidenta a jeho slovníku. Oba odsuzují i útok na Kapitol z 6. ledna 2021. Trumpovi, který své příznivce podněcoval konspiračními teoriemi o zfalšovaných volbách, však odpovědnost nepřičítají.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Učitelka v penzi Naomi. Důležité je pro ni téma migrace, v otázce interrupcí je velmi konzervativní.

„Občas plácá hlouposti, když mluví. Přeříkává se, ale pokud jde o politiku a Ameriku na prvním místě, je to ten pravý,“ vstupuje nám pak do řeči učitelka v důchodu Naomi a její manžel Paul. Jsou z předměstí Milwaukee a s Debbie a Danem se poznali teprve před chvílí v baru. Padli si do oka a rozhodli se vystát frontu na Trumpův mítink společně.

Všichni čtyři už mají odvoleno (některé státy umožňují předčasné nebo korespondenční hlasování) a za svým výběrem si stojí.

„Když byl Trump v Bílém domě, všechno bylo levnější a fungovalo lépe,“ tvrdí skalní republikánka Naomi. Když pak mluví o tom, že je odpůrkyně „vraždění dětí“, tedy možnosti umělého přerušení těhotenství, dojme se a má na krajíčku.

Naominu víru v Trumpa nenahlodá ani má otázka na všechny jeho soudní procesy. Vše je podle ní spojené se snahou odstranit exprezidenta z politiky.

Reportáž z Trumpova mítinku v Milwaukee:

Evropané mají o americkém favoritovi jasno

Evropané by v křesle amerického prezidenta preferovali Kamalu Harrisovou, ukázala série průzkumů veřejného mínění výzkumných ústavů Gallup, Verian, Iro research, Sotomo a Ipsos konaných v posledním měsíci. Výzkum pracoval s hypotetickou otázkou „Kdybyste měl/a volit v amerických volbách prezidenta, koho byste volil/a"?

Stejně jako v předchozích letech by většina západní a zejména severní Evropy s velkým náskokem hlasovala pro demokratickou kandidátku. Na opačném konci škály jsou Rusko, Srbsko, Gruzie a Maďarsko, kde preferují republikána Donalda Trumpa.

Kdo je Kamala Harrisová

  • Narodila se v roce 1964 v Oaklandu v Kalifornii do rodiny přistěhovalců – matka pochází z Indie, otec z Jamajky. Když jí bylo pět, rodiče se rozvedli a Harrisovou vychovávala převážně matka, občanskoprávní aktivistka a výzkumnice v oblasti rakoviny.
  • Harrisová vystudovala politologii a ekonomiku na Howardově univerzitě, následně získala právnický titul na University of California College of the Law.
  • Svou kariéru odstartovala na okresním státním zastupitelství v kalifornské Alamedě. Mezi lety 2004 až 2011 působila na zastupitelství v San Franciscu.
  • Později byla povýšena do funkce generální prokurátorky Kalifornie, a stala se tak první ženou a zároveň první černoškou zvolenou do funkce nejvyššího právníka v nejlidnatějším americkém státě.
  • V roce 2016 úspěšně kandidovala na senátorku za Kalifornii. Tři roky poté oznámila, že hodlá usilovat o demokratickou nominaci v prezidentských volbách v roce 2020. Za necelý rok ovšem její kampaň zanikla a Harrisová se nakonec dostala na kandidátku současného prezidenta Joea Bidena, který si ji vybral jako svou viceprezidentku.
Foto: Twitter @KamalaHarris

Kamala Harrisová.

Jak vypadá volební lístek na Floridě

Od zvláštního zpravodaje na Floridě Filipa Harzera

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Volební lístek ve floridském okrese Miami-Dade je nejen v angličtině, ale i ve španělštině a kreolštině.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy