Přes 75 milionů Američanů odevzdalo svůj hlas už před volebním dnem při předčasném nebo korespondenčním hlasování. To je víc, než kolik hlasů dostal v roce 2020 Donald Trump.
Článek
Základní informace v bodech
Spojené státy v úterý vybírají 47. prezidenta. Poslední volební místnosti se uzavřou ve středu v sedm hodin ráno středoevropského času na Aljašce, už předtím ale začnou proudit výsledky z jiných států a v některých případech už budeme znát i vítěze. Průběžné sčítání můžete sledovat v tomto článku.
Demokratická strana do klání vyslala dosavadní viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Kandidátkou se stala až poté, co v létě z voleb odstoupil stávající prezident Joe Biden, který na jaře zvítězil ve stranických primárkách.
Republikáni potřetí za sebou nominovali realitního magnáta Donalda Trumpa, který už stál v čele Spojených států v letech 2017 až 2021, ale ve volbách v roce 2020 mandát neobhájil.
Klíčové tak letos bude, jak bude hlasovat sedm států: Pensylvánie, Michigan, Wisconsin, Severní Karolína, Georgie, Arizona a Nevada.
Kromě prezidenta Američané volí členy Kongresu – celou Sněmovnu reprezentantů o 435 členech a 35 členů Senátu, který tvoří 100 lidí. Jedenáct států volí guvernéry, kromě toho se vybírají i členové státních kongresů a různých dalších státních i lokálních úřadů.
Seznam Zprávy sledovaly kampaň přímo ve Spojených státech. Všechny reportáže Eduarda Freislera a Filipa Harzera najdete pod tímto odkazem.
Evropané by v křesle amerického prezidenta preferovali Kamalu Harrisovou, ukázala série průzkumů veřejného mínění výzkumných ústavů Gallup, Verian, Iro research, Sotomo a Ipsos konaných v posledním měsíci. Výzkum pracoval s hypotetickou otázkou „Kdybyste měl/a volit v amerických volbách prezidenta, koho byste volil/a"?
Stejně jako v předchozích letech by většina západní a zejména severní Evropy s velkým náskokem hlasovala pro demokratickou kandidátku. Na opačném konci škály jsou Rusko, Srbsko, Gruzie a Maďarsko, kde preferují republikána Donalda Trumpa.
Narodila se v roce 1964 v Oaklandu v Kalifornii do rodiny přistěhovalců – matka pochází z Indie, otec z Jamajky. Když jí bylo pět, rodiče se rozvedli a Harrisovou vychovávala převážně matka, občanskoprávní aktivistka a výzkumnice v oblasti rakoviny.
Harrisová vystudovala politologii a ekonomiku na Howardově univerzitě, následně získala právnický titul na University of California College of the Law.
Svou kariéru odstartovala na okresním státním zastupitelství v kalifornské Alamedě. Mezi lety 2004 až 2011 působila na zastupitelství v San Franciscu.
Později byla povýšena do funkce generální prokurátorky Kalifornie, a stala se tak první ženou a zároveň první černoškou zvolenou do funkce nejvyššího právníka v nejlidnatějším americkém státě.
V roce 2016 úspěšně kandidovala na senátorku za Kalifornii. Tři roky poté oznámila, že hodlá usilovat o demokratickou nominaci v prezidentských volbách v roce 2020. Za necelý rok ovšem její kampaň zanikla a Harrisová se nakonec dostala na kandidátku současného prezidenta Joea Bidena, který si ji vybral jako svou viceprezidentku.
12:27
Jak vypadá volební lístek na Floridě
12:03
Kolik lidí ve volbách odhlasovalo předčasně
Předtím než se ve Spojených státech v úterý oficiálně otevřely volební místnosti, už odvolily miliony voličů prostřednictvím předčasného osobního hlasování nebo korespondenčně.
Distribuci korespondenčních lístků zahájila 11. září 2024 Alabama. K 31. říjnu odevzdalo své hlasy přes 64 550 126 voličů po celých Spojených státech, teď odhady mluví už o více než 75 milionech.
Stát Georgia, který patří ke skupině států považovaných za klíčové pro výsledek voleb, hlásil už za první den hlasování před řádným termínem voleb rekordní účast voličů. Hlas přišlo odevzdat přes 250 000 lidí, což je téměř dvojnásobek počtu z prvního dne hlasování před čtyřmi lety.
Ve volbách v roce 2020 se do předčasného hlasování zapojily dvě třetiny amerických voličů. Trend, který se v americké politice objevuje v posledních desetiletích, posílila pandemie covidu-19.
11:46
Severní Karolína: Když tady Trump prohraje, může být konec
Vzhledem k volebnímu systému, ve kterém Američané čistě z ústavního hlediska nevolí hlavu státu přímo, o prezidentovi v konečném důsledku zpravidla rozhoduje jen hrstka z 50 amerických států. Letos jich je sedm a Severní Karolína je zajímavá v tom, že její ztráta by pro Donalda Trumpa znamenala největší varování.
Proč?
Republikánský kandidát tam zvítězil ve všech prezidentských volbách od roku 1976 s jedinou výjimkou – v roce 2008 o pouhé tři desetiny procentního bodu slavil Barack Obama. Při jeho obhajobě i v dalších dvou volbách byly výsledky vždycky těsné, ale Severní Karolína se držela staré republikánské tradice.
Americká CNN tak má za to, že triumf demokratů v Severní Karolíně by zvýšil pravděpodobnost Kamaly Harrisové na zisk Bílého domu na 95 procent. Pokud tu prohraje, zvyšuje to statistickou pravděpodobnost, že neuspěl ani jinde.
Demokraté už dlouho doufají, že se stát trvaleji přikloní na jejich stranu, kvůli demografickým změnám. V Severní Karolíně se totiž daří univerzitnímu vzdělávání, tamní vysoké školy nabírají na prestiži – zejména Duke University v Durhamu server U.S. News v žebříčku zařadil na dělené šesté místo po boku třeba i světoznámého kalifornského Caltechu.
Univerzity pak produkují vysoce kvalifikovanou pracovní sílu, které se přizpůsobuje i trh práce. Data ukazují, že v průmyslu moderních technologií tam pracuje osm procent lidí.
Průměrná vzdělanost lidí ve státě tedy roste. Podle některých analýz je přitom dosažený stupeň vzdělání nejlepší faktor, na jehož základě lze odhadovat, pro koho bude daný volič hlasovat. A platí, že vzdělanější voliči dávají častěji přednost demokratům.
Na druhou stranu republikáni se mohou spolehnout na venkov, který je v Severní Karolíně početnější než jinde. Politologové navíc upozorňují na to, že na rozdíl od jiných států tam ještě republikáni nedosahují na svá maxima. Jinými slovy: Zůstávají tam demokratičtí voliči, kteří by podle svého demografického profilu mohli snadno přejít k republikánům.
11:17
Momentky z kampaně Donalda Trumpa
10:41
Feministky se děsí toho, že Trump porazí další ženu
Demokraté neskrývají velkou nervozitu a úzkost z toho, že by Donald Trump mohl Kamalu Harrisovou porazit stejně jako Hillary Clintonovou. „V roce 2016 pro nás byla porážka Hillary devastující,“ vzpomíná pro Seznam Zprávy Alice Piferová s tím, že prezidentství získal podle ní „mizogynní“ Trump, který mimo jiné tehdy o ženách mluvil jako o „povalečkách“ a chlubil se tím, jak jim klidně strkal ruku rovnou do rozkroku, protože to jako celebrita mohl udělat.
„Představa, že by porazil i druhou ženu usilující o prezidentství, je nesnesitelná,“ hrozí se Trumpova potenciálního vítězství Piferová a dodává: „Bojím se, že je v této zemi ještě stále příliš mnoho sexistů a rasistů.“
Přesto kvituje pokrok, byť pomalý a často frustrující, jaký americká společnost za jejího života udělala. Připomíná, že za jejího dětství ženy samy nemohly například žádat o bankovní půjčky, kupovat domy či pracovat jako právničky, lékařky nebo snad jako ředitelky významných soukromých a státních společností.
Průzkumy před letošními volbami ukazují vysoké rozdíly mezi preferencemi amerických žen a mužů. Ženy ve velkém preferují Kamalu Harrisovou. Přispívá k tomu i rozhodnutí Nejvyššího soudu, který v roce 2022 zrušil soudní verdikt zajišťující federální právo na interrupci. Stalo se to zásluhou soudců nominovaných Donaldem Trumpem.
Podle průzkumu deníku USA Today a Suffolk University viceprezidentka svého rivala u žen poráží v poměru 53 : 36. Vede i u bílých žen, a to o tři procenta. V této skupině přitom Trump v roce 2020 vyhrál nad Joem Bidenem o 12 procent.
Kamala Harrisová může získat šéfovskou pozici v Bílém domě nikoli jen jako první žena, ale také první osoba, které vše prostě spadne do klína, píše ve svém komentáři publicista Teodor Marjanovič.
Video: Kamala Harrisová se objevila na obří hale Sphere v Las Vegas
Demokratická kandidátka Kamala Harrisová se objevila v reklamě na moderní futuristické aréně Sphere v Las Vegas. Kulovitá stavba je vysoká 111 metrů a široká 157 metrů.
Las Vegas je největší město státu Nevada, nejmenšího ze sedmi států, které letošní volby rozhodnou. Pro Harrisovou je klíčové mobilizovat ve městě levicově smýšlející voliče, aby vyvážila zisky Donalda Trumpa na nevadském venkově.
10:00
Proč není v prezidentských volbách rozhodující počet hlasů?
Stalo se to zatím jen pětkrát v historii, ale v případě úspěchu Donalda Trumpa s tím většina komentátorů počítá i letos. Vítězem amerických prezidentských voleb nemusí vždy být automaticky ten, komu odevzdá svůj hlas většina volících Američanů.
Jak je to možné?
Může za to volební systém, kdy prezidenta fakticky nevybírají Američané přímo, ale do funkce ho potvrzuje tzv. sbor volitelů. Ten má 538 členů, kteří reprezentují všech 50 amerických států a obvod hlavního města Washingtonu.
Počet volitelů za jednotlivé státy se rovná součtu jejich zástupců ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu. Proto jsou zvýhodněny početně menší státy – na rozdíl od Sněmovny totiž mají v Senátu obrovská Kalifornie i „trpaslík“ Wyoming dva zástupce. To je úmysl amerických „otců zakladatelů“ – má to být jednak výrazem toho, že Spojené státy jsou federací, ale cílem autorů ústavy byla i snaha zvýhodnit venkov před městy.
Pokud tedy jeden kandidát těsně zvítězí v několika menších státech, posbírá hodně volitelů a málo hlasů. Jeho protikandidát tak může výrazně zvítězit v několika větších státech, kde posbírá hodně hlasů, ale k tomu relativně málo volitelů.
Z toho pak plyne možný nesoulad mezi vítězem přímého hlasování a zvoleným prezidentem. V tomto století ze systému profitují republikáni – v roce 2000 pomohl Georgi Bushovi mladšímu a v roce 2016 Donaldu Trumpovi.
9:29
Mladí zdeptaní muži hledají útěchu u Trumpa
Z takzvaných focus groups vědkyni Mileně Batanové z Harvardské univerzity vyplynul před prezidentskými volbami jeden jasný trend: Ženy se politicky posunuly více doleva, zatímco muži doprava. Zvlášť mladí muži.
Batanová zkoumá, jak moc se v Americe rozšířil fenomén osamělosti, kterou umocnila pandemie koronaviru a později dlouhé období inflace. „Potkala jsem řadu mladých psychicky zdeptaných mužů. Pandemie je připravila o práci i o úspory a inflace jejich mizérii jen prodloužila,“ říká Seznam Zprávám Batanová v bostonské Cambridgi jen kousek od kampusu Harvardovy univerzity.
Dává za příklad nejmenovaného 26letého muže, který se musel uskromnit. Plat se mu totiž v posledních pár letech nijak nezvýšil, naopak nájem a ostatní náklady vzrostly. Tento muž přestal chodit do restaurací, na koncerty či do kina a raději se „stáhl“ do svého bytu.
„Nemohl ani pozvat holku na rande, neměl na to. V izolaci svého bytu se prakticky věnoval jen tomu, že surfoval na internet nebo se díval na reely na instagramu,“ popisuje Batanová.
Výsledek? Muž se nejen propadl do tíživé osamělosti, ale začal se nenávidět. Do jeho města Greenville v Severní Karolíně ale nedávno přijel Donald Trump. Muž se vydal na jeho mítink a domů se prý vrátil „nabušený“ energií a sebevědomím. Republikán mu měl svou rázností a sliby o návratu velikosti „vlít novou krev do žil“.
„Po tom mítinku mi tento mladík řekl, že se opět cítil jako chlap, který dobude svět a už se nebude schovávat doma,“ vypráví Batanová.
Celá reportáž o mladých osamělých mužích hledajících řešení u Trumpa:
Seznam Zprávy vám v reálném čase poskytnou pohled na průběžné sčítání hlasů, a to jak v mapě, tak v této online reportáži.
Přímo ve Spojených státech máme zvláštního volebního zpravodaje Filipa Harzera. Sčítání hlasů bude sledovat s republikány na Floridě a ve středu ráno se můžete těšit na jeho reportáže.
Analýzu výsledků pro vás chystá náš specialista na USA, který se nedávno také vrátil z reportážní cesty po rozhodujících státech, Eduard Freisler. Hlasování ve středu ráno rozebereme i s politology, politiky a komentátory ve speciálním vysílání podcastu Ptám se já.
Nabídneme vám i analýzy o dopadech americké volby na zbytek světa nebo informace o klíčových lidech v okolí vítěze. A mnohem víc.
8:15
Mezi Trumpovými skalními příznivci: Měl by vládnout jako diktátor
Na stožáru se třepotá americká vlajka a hned pod ní ta s nápisem Trump. Na odlehlém venkově v konzervativním státě Arkansas poměrně častý jev. Republikánský kandidát Donald Trump tady má neotřesitelnou pozici a na 99 procent tu vyhraje nadcházející prezidentské volby.
Obyvatelé tohoto kraje hustých lesů a hlubokých roklí dali reportérovi Seznam Zpráv Eduardu Freislerovi nahlédnout do motivů, které je 5. listopadu přivedou k volebním urnám. Často tak činí s neúprosnou naléhavostí.
„Trump by to měl vzít do rukou na víc než čtyři roky. Jedině on dokáže Ameriku spravit. Ta naše země je jako dům, do kterého zatéká, je zčásti vyrabovaný a plný krys,“ říká Corry Garret na svém pozemku rozsáhlé farmy mezi městečky Greers Ferry a Clinton v centrálním Arkansasu.
Dá se do dlouhé litanie o tom, že se z demokratů stala nedemokratická strana, která Ameriku ničí svou ekonomickou agendou, otevřenými hranicemi a neschopností zajistit ve městech bezpečnost a pořádek.
Chce Corry vůbec žít v pluralitní demokracii? „Jakápak demokracie? Jestli to má být o tom, jak demokrati ve snaze udržet si své funkce rozdávají všem možným minoritám a imigrantům peníze daňových poplatníků, tak v tom já opravdu žít nechci.“
Na otázku, jaký systém by tedy uvítal, připomíná Trumpova slova o tom, že by byl první den v úřadu prezidenta diktátorem. „Měl by jím být ale delší čas, aby tuhle zemi rychle postavil na nohy.“
Wisconsin se od ostatních rozhodujících států demograficky odlišuje, jde o jeden z nejméně rasově diverzifikovaných států. Data z roku 2022 tvrdí, že ve státě je přes 80 % bělochů, kteří se častěji než jiné etnické skupiny kloní k republikánům. Ale ti wisconsinští jsou zase obecně méně nábožensky založení, což nahrává demokratům.
Poslední průzkumy naznačují mírný náskok Harrisové nad Trumpem, dlouhodobě se ale předpokládá těsný souboj. Ostatně i poslední dvoje volby tam skončily jedním z nejtěsnějších výsledků.
„Ve Wisconsinu má volební kampaň vliv. Ukázalo se to v roce 2016, kdy tu demokratům v týdnech před volbami chyběla kampaň, Hillary Clintonová sem nepřijela. Volby nakonec těsně vyhrál Donald Trump. Pokud si kandidáti myslí, že ve swing states mají něco jisté, je to ten největší prohřešek,“ řekl Seznam Zprávám politolog Philip Rocco z Marquette University v Milwaukee, metropoli státu.
Pozornost ve dnech před volbami vzbudil předvolební průzkum ze sousední Iowy od respektované výzkumnice Ann Selzerové. Ten v Iowě, kde se jinak předpokládá jasné vítězství Trumpa, nečekaně ukázal náskok Harrisové ve výši tří procentních bodů. Wisconsin je přitom demograficky podobný Iowě a nálady tamních voličů se často vyvíjejí podobně, byť Iowa je více vpravo.
Samozřejmě i expertka, která několikrát odhalila trendy, jichž si ostatní nevšimli, se může mýlit. Ale pokud má pravdu, znamenalo by to, že pozice demokratické kandidátky je mnohem lepší, než se předpokládá. Pokud by Harrisová dokonce opravdu zvítězila v Iowě, téměř určitě by to znamenalo i její vítězství ve Wisconsinu.
7:19
Momentky z kampaně Kamaly Harrisové
6:50
Američany stále trápí ekonomika: „Za Bidena je život těžší“
Přestože se v souvislosti s letošními volbami často mluví o jiných tématech, i tentokrát platí hlavně staré známe „It’s the economy, stupid“. Zásadním tématem je americké hospodářství. Řadu lidí trápí zdražování a další ekonomické potíže, které se projevily kvůli pandemii.
Joshua ze Severní Karolíny nesouhlasí s řadou plánů Donalda Trumpa, například s chystanou masovou deportací imigrantů. „Ale je fakt, že za něj bylo všechno daleko levnější. Za Bidena je život těžší,“ řekl reportérovi Seznam Zpráv Eduardu Freislerovi.
„Když byl Trump v Bílém domě, všechno bylo levnější a fungovalo lépe,“ souhlasí s ním skalní republikánka Naomi, kterou náš další zvláštní zpravodaj Filip Harzer potkal na Trumpově mítinku ve Wisconsinu.
Jessica z Pensylvánie se bojí zdražování benzinu, bez kterého by se neměla jak dostat do práce. Za Bidena výrazně zdražil a bojí se, že by to pokračovalo i za Harrisové, která akcentuje jiné ekonomické priority.
„Ona chce černochům dát na rozjezd podnikání miliony dolarů. Nejsem rasistka, ale proč by právě oni měli dostávat od vlády pomoc? Na úkor nás bělochů?“ řekla Jessica v narážce na plán Harrisové, která drobným černošským podnikatelům chce odpustit půjčku v celkové hodnotě až milionu dolarů.
6:17
Harrisová i Trump se před finále voleb snaží oslovit voliče v klíčových státech
Oba kandidáti na příštího amerického prezidenta se během svých posledních vystoupení před hlavním volebním dnem snaží oslovit voliče v klíčových státech USA. Oba si předpověděli vítězství, napsala v noci na dnešek agentura Reuters. Donald Trump podle ní pohrozil zavedením dovozních cel Mexiku a Číně, pokud nezakročí proti přílivu drog do Spojených států. Kamala Harrisová slíbila, že bude prezidentkou všech Američanů.
Podle Reuters exprezident také pohrozil Mexiku, že v případě zvolení by zavedl dovozní cla ve výši 25 procent, pokud nezakročí proti přílivu drog do USA. Tímtéž pohrozil i Číně, odkud se dostává mnoho chemikálií používaných k výrobě opiátu fentanylu ke kartelům, které dodávají silné narkotikum do USA. Podle The Washington Post hrozil Trump Mexiku cly na dovážené zboží, pokud nezakročí proti ilegální migraci.
Program Harrisové, která by byla první prezidentkou v historii země a zároveň první hlavou státu s kořeny na jihu Asie, zahrnuje na závěr kampaně vystoupení ve Filadelfii, kde se ji chystala podpořit mimo jiné moderátorka Oprah Winfreyová či zpěvačka Lady Gaga.
6:10
Kvíz: Co víte o Bílém domě a dopravních prostředcích amerického prezidenta?
Volby nejsou ve Spojených státech organizované federálně, a tak se liší i doba, po kterou jsou v jednotlivých státech otevřené volební místnosti. Odlišnosti se dají najít i na úrovni států. Na rozdíl třeba od Česka se ale se sčítáním nečeká na uzavření všech volebních místností. Výsledky začínají přicházet už po konci hlasování v daném státě.
Důležitým časem je tedy středeční první hodina ranní, kdy se zavírá první ze sedmi tzv. rozhodujících států, tedy Georgie. V 1:30 se k ní přidá Severní Karolína a ve 2:00 bude rozhodnuto v tom největším z nich, tedy v Pensylvánii, a k tomu v Michiganu.
Ve 3:00 se přidá Wisconsin, poslední z rozhodujících států v oblasti Velkých jezer, a také Arizona, jež leží na americkém západě u mexických hranic. Posledním z klíčových států je Nevada, kde se volební místnosti uzavřou ve 4:00.
O vítězi ale nemusí být rozhodnuto rychle. Velká část Američanů – přes 75 milionů – totiž hlasovala už před oficiálním volebním dnem v rámci tzv. předčasného nebo korespondenčního hlasování. Sčítání těchto lístků je v některých státech složitější na zpracování a může se protáhnout. Pokud budou výsledky těsné – což se očekává –, nepůjde bez těchto hlasů určit vítěze.