Hlavní obsah
Online

ONLINE: Američany čeká volební den. Pozornost míří na sedm států z 50

Foto: Shutterstock.com, Seznam Zprávy

Donald Trump a Kamala Harrisová.

aktualizováno •

Přes 75 milionů Američanů odevzdalo svůj hlas už před volebním dnem při předčasném nebo korespondenčním hlasování. To je víc, než kolik hlasů dostal v roce 2020 Donald Trump.

Článek

Základní informace v bodech

  • Spojené státy v úterý vybírají 47. prezidenta. Poslední volební místnosti se uzavřou ve středu v sedm hodin ráno středoevropského času na Aljašce, už předtím ale začnou proudit výsledky z jiných států a v některých případech už budeme znát i vítěze.
  • Demokratická strana do klání vyslala dosavadní viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Kandidátkou se stala až poté, co v létě z voleb odstoupil stávající prezident Joe Biden, který na jaře zvítězil ve stranických primárkách.
  • Republikáni potřetí za sebou nominovali realitního magnáta Donalda Trumpa, který už stál v čele Spojených států v letech 2017 až 2021, ale ve volbách v roce 2020 mandát neobhájil.
  • Vzhledem k volebnímu systému, ve kterém Američané z ústavního hlediska nevolí hlavu státu přímo, o prezidentovi v konečném důsledku rozhodne jen hrstka z 50 amerických států. Říká se jim battleground states nebo swing states.
  • Klíčové tak letos bude, jak bude hlasovat sedm států: Pensylvánie, Michigan, Wisconsin, Severní Karolína, Georgie, Arizona a Nevada.
  • Kromě prezidenta Američané volí členy Kongresu – celou Sněmovnu reprezentantů o 435 členech a 35 členů Senátu, který tvoří 100 lidí. Jedenáct států volí guvernéry, kromě toho se vybírají i členové státních kongresů a různých dalších státních i lokálních úřadů.
  • Seznam Zprávy sledovaly kampaň přímo ve Spojených státech. Všechny reportáže Eduarda Freislera a Filipa Harzera najdete pod tímto odkazem.
Načíst novější příspěvky

Volby, které vyhlíží celý svět

Reportéři a analytici Seznam Zpráv se zamysleli nad tím, jak prezidentské volby ve Spojených státech vnímají další důležití hráči na globální scéně. Proč by íránskému nejvyššímu vůdci Alímu Chameneímu paradoxně mohl vyhovovat ostrý přístup Donalda Trumpa? Čeho se bojí německý kancléř Olaf Scholz? A co takový čínský prezident Si Ťin-pching?

Proč o vítězi rozhoduje jen pár států?

Amerického prezidenta fakticky nevolí přímo občané, ale tzv. sbor volitelů, kteří jsou jednotlivým kandidátům přidělováni na základě výsledků voleb v jednotlivých státech.

Kvůli tomuto systému, který navíc zvýhodňuje na obyvatelstvo méně početné státy před většími, má v konečném důsledku na výběr šéfa Bílého domu největší vliv jen hrstka států, kde jsou síly mezi demokraty a republikány vyrovnané. V ostatních se předem očekává v podstatě jasné vítězství jedné nebo druhé strany.

Analytici se shodují, že v letošních volbách je klíčových sedm států vyznačených na mapě níže šedou barvou. Jde o Nevadu a Arizonu na jihozápadě USA, Severní Karolínu a Georgii na jihovýchodě (souhrnně se jim říká sun belt, tedy slunečný pás) a pak Wisconsin, Michigan a Pensylvánii na severu (rust belt, tedy rezavý pás).

O rozhodujících státech podrobně:

Načítám

Hlavní zprávy