Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
/Od našeho zvláštního zpravodaje./
Na krátký rozhovor se slovenským ministrem školství Tomášem Druckerem ze strany Hlas došlo v sobotu večer ve volebním štábu prezidentského kandidáta Petera Pellegriniho.
V té chvíli byla sečtena zhruba polovina hlasů a Druckerův stranický šéf jasně vedl. Nakonec však skončil až 5,5 % za Ivanem Korčokem.
„Myslím, že je to i referendum o Pellegrinim a o tom, jak je vnímána strana Hlas a v konečném důsledku vláda,“ řekl Drucker Seznam Zprávám.
Hned v noci na neděli začal Pellegrini cílit na voliče otevřeně proruského kandidáta Štefana Harabina, který skončil na třetím místě. „Určitě se budeme ucházet i o tyto hlasy, i když s nimi nemáme shodné všechny postoje,“ podotkl Drucker.
On sám neukazuje politickou pružnost v kariéře poprvé. Ještě loni na jaře o Robertu Ficovi mluvil jako o extremistovi a politikovi, který nemá Slovensku co nabídnout. Dnes je členem jeho vlády.
Reportáž ze slovenské volební noci
Slovensko má za sebou první kolo prezidentských voleb. Seznam Zprávy během volební noci navštívily tři volební štáby: vítězného Ivana Korčoka, druhého postupujícího Petera Pellegriniho i „bohaté nevěsty“ Štefana Harabina.
Průběžné výsledky při sečtení téměř poloviny hlasů ukazují na postup Petera Pellegriniho z prvního místa (Pellegrini nakonec skončil na druhé pozici a na Korčoka ztratil pět a půl procentního bodu). Jsou podle vás tyto volby referendem o dosavadních krocích vlády Roberta Fica?
Svým způsobem to určitě reflektuje i nálady ohledně toho, co reprezentuje vláda. Strana Hlas má sedm ministerstev. Jsou to ty nejtěžší resorty: sociálních věcí nebo školství. Pracujeme tam od první chvíle – ať už jde o třináctý důchod, nebo řešení nedostatku lékařů.
Samozřejmě že Peter Pellegrini je osobnost, kterou není potřeba představovat. Je lídrem strany Hlas. A tak je i vnímán. Myslím, že je to i referendum o něm a o tom, jak je vnímána strana Hlas a v konečném důsledku vláda.
Pan předseda Pellegrini před chvilkou říkal, že bude chtít ve druhém kole oslovit i voliče Štefana Harabina. Ten má jasně proruskou rétoriku, dost tvrdou rétoriku vůči Evropské unii a v pondělí stane před soudem kvůli schvalování ruské agrese vůči Ukrajině. Jak „lovení“ Harabinových voličů ovlivní Pellegriniho rétoriku před druhým kolem? Nevadí vám osobně, že budete oslovovat i „harabinovské“ voliče?
Mám na to dva pohledy. První je, že jsem přesvědčený, že nebudeme měnit nic na politice strany Hlas a Petera Pellegriniho, i vzhledem k tomu, že je Peter Pellegrini bývalý premiér, dvojnásobný předseda Národní rady a nedokáže změnit to, kým je. On je autentický lídr a dokáže spojovat.
Neříkám, že na Slovensku jsme všichni stejní. Jsou tu různé názory, ale určitě se budeme ucházet i o tyto hlasy, i když s nimi nemáme shodné všechny postoje. Určitě jsme ale Harabinovým voličům bližší, než je protikandidát Ivan Korčok, který tyto lidi vůbec nemá jak oslovit.
Kdo je Tomáš Drucker?
Tomáš Drucker byl v letech 2016 až 2018 ministrem zdravotnictví ve třetí vládě Roberta Fica. Poté, co vláda padla kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, se Drucker stal ministrem vnitra ve vládě v čele s Peterem Pellegrinim.
Ve funkci skončil po třech týdnech, jelikož nedokázal prosadit odvolání tehdejšího policejního prezidenta Tibora Gašpara, dnešního poslance strany Směr.
V roce 2019 založil stranu Dobrá volba, která se loni na podzim sloučila s Pellegriniho stranou Hlas. Sám Fico o něm v roce 2019 mluvil jako o „hadovi na prsou“ a o „typickém kavárenském, liberálním politikovi“.
Opozice a část občanské společnosti se v posledních tématech mobilizovaly, proběhla celá řada demonstrací proti politice vaší vlády. Naposledy se protestovalo proti návrhu na likvidaci a de facto zestátnění veřejnoprávního rozhlasu a televize RTVS. Chcete, aby byla ta televize veřejnoprávní, nebo státní či vládní?
My jsme za stranu Hlas jasně řekli, že chceme, aby to byl standardní proces. Podali jsme zásadní připomínky, rozporujeme tam důležité věci. Určitě můžeme mít různé výtky k tomu a názory na to, jak RTVS funguje v oblasti tvorby nebo publicistiky, ale naším cílem není zasahování do nezávislosti a veřejnoprávnosti slovenské televize.
Naše připomínky vedou k tomu, aby RTVS plnila ten účel veřejnoprávnosti. Máme komparativní pohledy na to, jak v porovnání s tím návrhem, který tu je, funguje Česká televize, rakouská ORF. Za stranu Hlas jsme jasně řekli, že jsme proti tomu současnému návrhu. I ze strany našeho koaličního partnera (SNS) cítím, že jsou připraveni jednat.
Takže RTVS nedopadne jako Polská televize za vlády strany PiS nebo maďarská média za Viktora Orbána?
Řekl jsem vám, že o tom budeme jednat, posílat si teď vyjádření přes média nepovažuju za zodpovědné.