Hlavní obsah

Co se dělo v noci v Bratislavě. Do hry o prezidenta vstoupila bohatá nevěsta

Filip Harzer
reportér
Foto: TASR, Profimedia.cz

Symbolem Korčokovy kampaně byly i jeho výrazné brýle. Exministr zahraničních věcí vyhrál v sobotu první kolo.

Slovensko má za sebou první kolo prezidentských voleb. Seznam Zprávy během volební noci navštívily tři volební štáby: vítězného Ivana Korčoka, druhého postupujícího Petera Pellegriniho i „bohaté nevěsty“ Štefana Harabina.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

/Od našeho zvláštního zpravodaje/

„Moji voliči jsou jednoduše proti banderovskému, ukronacistickému, fašistickému režimu na Ukrajině,“ říká mi těsně před jednou hodinou v noci ve svém volebním štábu Štefan Harabin.

V prvním kole slovenských prezidentských voleb získal 11,7 procenta hlasů. Na své putinovské rétorice nic nemění ani po jeho už druhých prohraných prezidentských volbách. V pondělí kvůli schvalování ruského vraždění na Ukrajině dokonce stane na lavici obžalovaných.

Obložené mísy na stolech za Harabinem jsou skoro prázdné a lidé pomalu odcházejí čekat ven na taxíky. Na plátně se promítají výsledky prvního kola slovenských prezidentských voleb, ve kterých skočil na třetím místě.

Výběr Harabinova volebního štábu působí na první pohled bizarně. Podniku sídlištního typu, který funguje jako bar i kebabárna, vévodí osvětlený nápis „Palmyra club“ s památkami Islámským státem zničeného syrského města Palmýra. Před vchodem je velká fotostěna s podobiznou Harabina.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Volební štáb Štefana Harabina v bratislavské Mlynské dolině.

To všechno stranou centra Bratislavy uprostřed univerzitního kampusu. „Šéf tohoto zařízení je Syřan, on tu za socialismu studoval, my jsme kamarádi,“ objasňuje výběr Harabin.

Co udělá 265 tisíc voličů?

Otevřeně proruského, protiunijního a homofobního kandidáta volilo v sobotu na 265 tisíc Slováků. A právě hlasy pro Harabina zřejmě druhé kolo voleb mezi Ivanem Korčokem a Peterem Pellegrinim pomohou rozhodnout. Zásadní bude, zda dají hlas Pellegrinimu, nebo zda zůstanou doma.

Excentrický Harabin přitom neřekl, zda ve 2. kole vůbec někoho podporuje. Před volbami totiž útočil na oba kandidáty. „Moji voliči jsou tak inteligentní, že oni vědí, co mají dělat,“ říká neurčitě a pak pokračuje v rétorice o „sorosovských médiích“ a ve lžích o Ukrajině.

Pellegrini už vábí harabinovce i Maďary

Navzdory svému radikalismu je teď Harabin bohatá nevěsta. Stejně jako početní voliči maďarské národnosti na jižním Slovensku. Dobře to ví Korčok, ale i Pellegrini.

„Budu se samozřejmě ucházet i o hlasy pana Harabina, pana Kubiše i pana Forróa a obyvatel maďarské národnosti. Chci opravdu širokou podporu,“ řekl novinářům Pellegrini v restauraci Aušpic na pravém břehu Dunaje v sobotu v půl jedenácté večer.

Jeho volební štáb se od Harabinova podstatně liší. Jde o přesný opak toho, co by si člověk představoval pod pojmem „lidový“. Politiky i notáře tu obsluhují číšníci, kteří mají na obleku vyšité logo Pellegriniho kampaně. Podnik s výhledem na bratislavský hrad si Pellegriniho strana Hlas vybrala i pro loňské parlamentní volby. Tehdy jí moc štěstí nepřinesl – skončila až třetí.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Pohled do štábu Petera Pellegriniho v restauraci Aušpic.

Tentokrát to ovšem chvíli po uzavření volebních místností vypadalo nadějně. V té době přicházely totiž první výsledky hlavně z menších okrsků a Pellegrini s velkým náskokem vedl. Od jednoho z médií dokonce dostal otázku, zda má nakročeno k výhře už v prvním kole.

„Svým způsobem to reflektuje nálady ohledně toho, co reprezentuje vláda,“ řekl mi o chvíli později ministr školství a Pellegriniho spolustraník Tomáš Drucker.

V té době Pellegrini pořád ještě vítězil. „Je to referendum o něm, o tom, jak je vnímaná naše strana Hlas a v konečném důsledku i naše vláda,“ dodal Drucker. Společně s dalšími vládními kolegy z Hlasu během večera scházeli z horního patra mezi novináře.

Nakonec předseda Národní rady a koaliční partner premiéra Roberta Fica skončil v prvním kole až na druhém místě. Náskok Korčoka nad Pellegrinim je překvapivě víc než pět a půl procentního bodu.

Zřejmě i v reakci na to pak Pellegrini o půlnoci označil Korčoka za politika, který chce Slovensko zatáhnout do válečného konfliktu a podlézá Západu a EU.

Týž večer ve svém štábu řekl i to, že si chce zachovat „slušný a klidný styl politiky“. „To ode mě lidé očekávají, tak mě znají,“ řekl o kampani ve druhém kole.

Rada: Nedívej se na sítě

Ve štábu Ivana Korčoka v prvním patře hotelu Falkensteiner v centru Bratislavy se však během večera živě diskutovalo o tom, jaká „podpásovka“ může ze strany protikandidáta před druhým kolem přijít.

„Už před prvním kolem jsme se o sobě dozvěděli velmi mnoho nových věcí, které jsme v životě netušili. Člověku to nedělá dobře, ale každý nás upozorňoval, že k takovým věcem dojde,“ říká mi trochu ironicky Korčokova manželka Soňa.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Ivan Korčok při tiskové konferenci po boku s manželkou Soňou (a tlumočníkem do znakového jazyka).

„Není to příjemné, člověk to pozná, až když to zažije na vlastní kůži a dotkne se ho to,“ dodává možná budoucí první dáma o negativní kampani. Na chodbě pak dostává radu, ať před druhým kolem raději nečte zprávy a už vůbec ne sociální sítě.

O riziku drsné antikampaně mluvil i Ivan Korčok ve svém projevu po sečtení takřka všech hlasů. Tehdy už bylo jisté, že se do druhého kola voleb dostane z prvního místa.

Stejně jako Pellegrini i Korčok hned večer oslovil maďarské voliče, kteří mohou být jazýčkem na vahách. „Naši maďarští spoluobčané vědí, že je chovám ve velké úctě. Velmi mě bolí, že jsem byl vykreslený jako někdo, kdo má vůči nim výhrady. To jednoduše není pravda,“ dodal v projevu.

Korčok také kritizoval Ficovu vládu za to, že neplní sliby například v tématu drahých hypoték a energií. „Musím a chci mluvit i k těm desítkám tisíc voličů vládní koalice, kteří nesouhlasí s tím, kam vláda zatahuje Slovensko,“ řekl Korčok.

Zatímco ve štábu Pellegriniho se pohybovali hlavně politici Hlasu, u Korčoka bylo živěji. Dorazili například expremiéři Mikuláš Dzurinda, Eduard Heger. Mezi prvními hosty byl lídr opozičního Progresivního Slovenska Michal Šimečka, jenž mluvil o nutnosti ještě silnější mobilizace před druhým kolem.

Podpora od KDH zabrala

Nechyběla ale ani předsedkyně poslaneckého klubu opozičního Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Martina Holečková. Její strana Korčoka před volbami k mírnému překvapení jasně podpořila.

„Pan Pellegrini mluvil hodně o klidu, ale žádný klid do společnosti nepřinesl. O podpoře Ivana Korčoka rozhodl stodvacetičlenný orgán KDH, bylo to dost jednoznačné,“ řekla politička. „Vysoké procento našich voličů podporuje pana Korčoka, myslím, že i my jsme je přesvědčili,“ dodala. To potvrzují i Korčokovy dobré výsledky například z Oravy nebo Spiše, kde bývá KDH tradičně silná.

Korčoka ale v kampani potvrdila i řada umělců. Přímo ve volebním štábu to byl i populární internetový komik František Košarišťan známý jako Fero Joke.

„Slovensko se nevydalo dobrým směrem a začíná se tu šlapat a plivat po demokratických hodnotách. Chtěl jsem se postavit za demokratického kandidáta,“ vysvětluje, proč vůbec poprvé vyjádřil podporu politikovi.

Korčok má hned na první čtyři dny po prvním kole naplánované mítinky na náměstích v Bratislavě, Košicích, Banské Bystrici a v Žilině. Korčokův tým Seznam Zprávám potvrdil, že kampaň se bude soustředit hlavně na dny před Velikonocemi.

Křesťanské svátky totiž do atmosféry před druhým kolem voleb zasáhnou a možnosti kampaně výrazně omezují. Po Velikonočním pondělí budou do volebního moratoria zbývat už jen dva dny, ty jsou obvykle vyhrazeny televizním debatám kandidátů. Podle Petera Pellegriniho budou debaty zřejmě dvě.

Doporučované