Hlavní obsah

Rumuni si nakonec proruského prezidenta nezvolí, říká expert z Bukurešti

Foto: Profimedia.cz

Bukurešťská demonstrace proti vyloučení Călina Georgescua z voleb.

Velká část Rumunů je zklamaná kvůli ekonomickým problémům a bojí se války na Ukrajině, domnívá se bývalý rumunský diplomat Dan Claudiu Degeratu.

Článek

Rumuni se za měsíc opět vydají k volebním urnám. Zemi začátkem května čeká první kolo opakovaných prezidentských voleb. Ty z loňského listopadu ústavní soud anuloval kvůli podezřelé kampani Călina Georgescua.

Nezávislý kandidát kritizoval Evropskou unii a naopak chválil ruského vůdce Vladimira Putina a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tentokrát kandidovat nebude, a to kvůli zákazu soudu. Jeho voliče se tak snaží oslovit kandidát strany Svaz pro jednotu Rumunů George Simion, jemuž kvůli názorům zakázaly vstup na svá území Ukrajina a Moldavsko.

Zrušení listopadového prvního kola voleb a vyloučení Georgescua vyvolalo v celé Evropě debatu o tom, nakolik jde o opatření proti ruskému ovlivňování voleb nebo spíše o porušení demokracie a svobody slova.

„Tak masivní ruský přímý zásah do rumunských věcí je nevídaný a největší za poslední desítky let,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy Dan Claudiu Degeratu.

Bývalý rumunský diplomat v NATO a nyní profesor Bukurešťské univerzity se specializuje na mezinárodní vztahy a bezpečnost. V minulosti také vedl rumunský Národní institut pro studium totalitních režimů.

Jsou důkazy o zapojení Ruska do kampaně vyloučeného kandidáta Călina Georgescua přesvědčivé?

Existují jasné důkazy o tom, že Rusko podporovalo Georgescua. Na TikToku ho popularizovaly desetitisíce falešných účtů, které publikovaly miliony komentářů. Po jeho vyřazení z voleb hned přestaly zmiňovat jeho jméno a začaly propagovat slogany o dobré politice Vladimira Putina, o škodlivosti Evropské unie a ochraně Rumunska před Unií. A také najednou přestaly útočit na Spojené státy. Ale nejde zdaleka jen o sociální sítě.

Existují také důkazy z ruských diplomatických a politických zdrojů. Z ruského velvyslanectví v Bukurešti a také z ruské Federální a bezpečností služby (ruská výzvědná služba – pozn. red.). Tak masivní ruský přímý zásah do rumunských věcí je nevídaný a největší za poslední desítky let.

Ruští propagandisté jako Alexandr Dugin otevřeně podporovali Georgescua. Stále se vyšetřuje hloubka kontaktů mezi Rumuny z blízkosti Călina Georgescua s ruským režimem. Existuje skupina lidí, která opakovaně do Ruska jezdila.

Rozhodnutí ústavního soudu zakázat Georgescuovi kandidaturu souviselo s vyšetřováním rumunské kontrarozvědky. Jsou nějaké závěry z tohoto vyšetřování z bezpečnostních důvodů tajné?

Nějaké informace ještě budou zveřejněny, ale nyní začalo policejní vyšetřování Georgescua. Také se v květnu uskuteční volby, takže nyní je citlivá doba. Nevím, kdy se nějaké informace veřejnost dozví, ale je možné, že se něco objeví v průběhu soudního procesu s Georgescuem. Kdy se to stane, to nedokážu odhadnout.

Foto: LCV, Shutterstock.com

Călin Georgescu.

Jak lidé přijali ostrou kritiku za zrušení prvního kola voleb a vyřazení Georgescua, kterou na adresu Rumunska vyslovili americký viceprezident J. D. Vance a Elon Musk?

Vláda se snaží s Trumpovou administrativou komunikovat a vysvětlovat problém, veřejně se vyjádřil také předseda Ústavního soudu.

Ta část politického spektra, kterou bych označil za suverenistickou, proruskou a protievropskou, tu kritiku uvítala. Například současný prezidentský kandidát opozice George Simion. Někteří Rumuni to naopak berou tak, že Trump a Vance mají blízko k Moskvě a chtějí více kritizovat evropské země, k čemuž se jim u Rumunska naskytla příležitost.

George Simion oslovuje podobné voliče jako Georgescu, ale veřejně tolik nechválí Vladimira Putina. Je méně proruský než Georgescu?

Neřekl bych. Spíše trochu změnil rétoriku. Cílí také na některé, řekněme, umírněné nebo centristické voliče. Ale je velmi tvrdě proti Evropské unii. A on i jeho strana například odmítají v parlamentu návrhy, aby armáda sestřelovala ruské drony, které se po vyslání na Ukrajinu dostanou do rumunského vzdušného prostoru. Vehementně se to snaží blokovat. Opravdu si myslím, že Simion se příliš neliší od Georgescua.

Rumunská krize

  • Ústavní soud v listopadu zrušil první kolo prezidentských voleb, ve kterém zvítězil překvapivě a naprosto v rozporu s předvolebními průzkumy nezávislý kandidát Călin Georgescu se ziskem více než 22 procenta hlasů.
  • Georgescua, který chválil ruského vůdce Vladimira Putina, měl velkou podporu na sociální síti TikTok.
  • Z opakovaných voleb letos v květnu soud Georgescua vyloučil, což vyvolalo v zemi protesty jeho zastánců. Může ale kandidovat šéf strany Svaz pro jednotu Rumunů George Simion, který má podobní názory jako Georgescu.
  • Simion vede v průzkumech veřejného mínění, jeho největšími soupeři jsou bývalý premiér Victor Ponta, starosta Bukurešti Nicosur Dan a vládní kandidát Crin Antonescu.

Pokud Simion vyhraje, máme v Rumunsku očekávat zásadní změny?

Nastane podobná situace, jako je v Bulharsku, kde je proruský prezident a vláda, která je proevropská. V rumunském parlamentu převládají proevropské strany. Bude to souboj o to, kdo má jaké pravomoci a očekávám, že se parlament bude snažit Simiona nějak limitovat, pokud se skutečně stane prezidentem.

A stane?

Nemyslím si to. Myslím, že nakonec většina Rumunů přece jen zvolí proevropského prezidenta.

Kterého kandidáta tedy?

Určitě bude druhé kolo, do kterého se zřejmě dostane Simion a někdo z proevropského tábora. Katastrofální situace by nastala, kdyby se do druhého kola dostal se Simionem Victor Ponta. Bývalý sociálnědemokratický premiér, který je ale dnes na pozicích nacionalismu a odmítání Evropské unie. Pokud by se toto stalo, bylo by to dramatická změna v orientaci a politice Rumunska.

Proč v současném Rumunsku tak roste nespokojenost s Evropskou unií a NATO?

Je více důvodů. Země má za sebou dekádu krizí a ekonomicky se jí nedaří. Podepsala se na tom i pandemie koronaviru a psychologicky působí negativně válka na Ukrajině, protože je tak blízko. Rumunsko je sousedem Ukrajiny. Bohužel Georgescua volilo i dost Rumunů, kteří žijí v západní Evropě. Vidíme také, že tradiční mainstreamové politické strany jsou v krizi, například sociální demokraté a liberálové.

Doporučované