Hlavní obsah

Nemohl ani holku pozvat na rande, teď mu má mužství vrátit Trump

Foto: Shutterstock.com

Donald Trump vsadil na mužské voliče. Dominuje u nich, na druhé straně se ale od něj odklonila většina žen.

Řada mladých frustrovaných mužů hledá v republikánském kandidátovi spřízněnou duši. Vyznačují se osamělostí, ztrátou sebevědomí a pesimistickým výhledem do budoucnosti. Teď věří, že jim Donald Trump pomůže k lepšímu životu.

Článek

/Od našeho zvláštního zpravodaje v USA/

Z takzvaných focus group vědkyni Mileně Batanové z Harvardské univerzity vyplynul před nadcházejícími prezidentskými volbami jeden jasný trend: ženy se politicky posunuly více doleva, zatímco muži doprava. Zvlášť mladí muži.

Batanova zkoumá, jak moc se v Americe rozšířil fenomén osamělosti, kterou umocnila pandemie koronaviru a později dlouhé období inflace. „Potkala jsem řadu mladých psychicky zdeptaných mužů. Pandemie je připravila o práci i o úspory a inflace jejich mizérii jen prodloužila,“ říká Seznam Zprávám Batanova v bostonské Cambridgi jen kousek od kampusu Harvardovy univerzity.

Dává za příklad nejmenovaného 26letého muže, který se musel uskromnit. Plat se mu totiž v posledních pár letech nijak nezvýšil, naopak nájem a ostatní náklady vzrostly. Tento muž přestal chodit do restaurací, na koncerty či do kina a raději se „stáhl“ do svého bytu.

„Nemohl ani pozvat holku na rande, neměl na to. V izolaci svého bytu se prakticky věnoval jen tomu, že surfoval na internetu, nebo se díval na reely na Instagramu,“ popisuje Batanova.

Výsledek? Muž se nejen propadl do tíživé osamělosti, ale začal se nenávidět. „Jak víme, Instagram nám nabízí hlavně oslnivé a úspěšné životy. A tenhle mladík se začal s touto iluzí porovnávat,“ pokračuje Milena Batanova.

Reportéři Seznam Zpráv v USA

Foto: Seznam Zprávy

.

Reportéři Seznam Zpráv vyrážejí přímo mezi voliče, kteří rozhodují v nejdůležitějších volbách planety. Zajímá nás, jak o výběru mezi demokratkou Kamalou Harrisovou a republikánem Donaldem Trumpem přemýšlejí lidé ve státech, které budou mít na výběr nového amerického prezidenta největší vliv, a jaké argumenty mají skupiny voličů, jejichž slovo bude ve volebních místnostech 5. listopadu nejdůležitější.

Do jeho města Greenville v Severní Karolíně ale nedávno přijel Donald Trump. Muž se vydal na jeho mítink a domů se prý vrátil „nabušený“ energií a sebevědomím. Republikán mu měl svou rázností a sliby o návratu velikosti „vlít novou krev do žil“.

„Po tom mítinku mi tento mladík řekl, že se opět cítil jako chlap, který dobude svět a už se nebude schovávat doma,“ vypráví Batanova.

Foto: Seznam Zprávy

Milena Batanova sbírá data o americké osamělosti, která podle ní přispívá k nynější politické polarizaci.

Její kolega z Harvardu, profesor John Della Volpe, tento typ lidí patřících do takzvané generace Z narozené mezi lety 1996 až 2009 přímo studuje. Della Volpe zjistil, že až tři čtvrtiny těchto mužů cítí osamělost a stres z budoucnosti.

„Tyto pocity podkopávají jejich sebevědomí a snižují jejich zájem o osobní vztahy a dlouhodobé plánování, což vede k tomu, že mnozí z nich popisují svou budoucnost jako pochmurnou, nejasnou a děsivou,“ napsal nedávno profesor Della Volpe ve sloupku pro New York Times.

„Bro Trump“

V jejich životě není žádná žena a také nestudují na žádné univerzitě. Chybí jim „parta“, kterou nahrazují youtubery, komiky a podcastery ve virtuálním prostoru, popisuje profesor.

A do tohoto světa přitom pronikl Donald Trump, který vytvořil dojem spřízněnosti, jež panuje mezi dobrými kamarády. Profesor Della Volpe tuto Trumpovu strategii nazývá mistrovskou lekcí takzvaného „bro whisperingu“. V doslovném překladu šeptání mezi kámoši, kteří jsi jsou schopni cokoliv říci a naprosto si důvěřují.

Trumpovi to politicky nahrává.

Harry Enten, hlavní datový expert stanice CNN, například říká, že u mužů ve věkové kategorii 18–⁠⁠⁠⁠⁠⁠29 let Trump Harrisovou poráží v poměru 58 ku 37 procentům. Enten k tomu dodává, že obrovský genderový rozdíl, který definuje letošní prezidentské volby, způsobují právě muži. V porovnání s rokem 2020 jich chce Trumpa volit o šest procent více, dodává expert CNN.

Batanova a Della Volpe se domnívají, že za touto silnější mužskou podporou se zčásti skrývají právě pocity odloučení, nedostatek sebeúcty a z toho vycházející „zlost na celý svět“.

Experti přitom upozorňují, že toto psychické rozpoložení zažívají mladí muži jak v odlehlých venkovských oblastech, tak i ti z center velkých měst. „Trump má své stoupence mezi mladými muži i tady na Harvardu,“ poznamená Milena Batanova.

Po naší schůzce se vydám do kampusu slavné univerzity. Na židlích tu pod rozlehlými stromy sedí hned několik studentů. Většina pohrožena do svých laptopů či telefonů.

„V mém okolí se muži politicky určitě kloní spíše doprava,“ říká mi například student biochemie Jacob Houk.

Za motivy svých mužských přátel či známých uvádí antiimigrační postoje a ekonomickou situaci. „Poslední čtyři roky jsme zažívali vysokou inflaci a museli jsme žít dost úsporně. V našich nejlepších letech si přitom chceme užívat,“ dodává. K volbám jít neplánuje.

Foto: Eduard Freisler, Seznam Zprávy

Student biochemie Jacob Houk na kampusu Harvardovy univerzity. K volbám prý nejspíš nepůjde.

O kousek dál na svém laptopu pracuje Will Julian. Na Harvardu dodělává doktorát ze sinologie. I on ve svém kruhu potkává muže, kteří Trumpovi „propadli“.

„Je to děsivé, protože někteří z nich jsou přitom velmi vzdělaní lidé. Domnívám se, že jim imponuje Trumpova maskulinita a rychlá, jednoduchá řešení, která nabízí. Nezjistí si, co se za jeho návrhy skrývá, ale líbí se jim Trumpova údernost.“

Ženské volební povstání

Julian je nadšeným voličem Harrisové, exprezidenta na druhé straně považuje za hrozbu pro americkou demokracii. Když se loučíme, tento student sinologie vyjádří víru, že Trump díky mužům nezvítězí, že ho naopak porazí ženy.

A faktem je, že u nich si Harrisová vede nadmíru dobře. Výše uvedený Harry Enten ze CNN upozorňuje, že Harrisovou ženy ve věkové kategorii pod 30 let podporují v poměru 67 ku 28 procentům.

A kampaň Kamaly Harrisové se už nechala slyšet, že ženy a dívky už také v hojném počtu pro demokratku hlasují. Trumpovi navíc škodí prohlášení, které například nedávno učinil ve Wisconsinu. Exprezident tam řekl, že bude „chránit ženy, ať chtějí, nebo nechtějí“.

„Trump je hnusák. A to že vsadil na machismus, mu tyhle volby prohraje. Neznám byť jedinou kamarádku, která by ho volila. Tipuju, že tohle bude úplné ženské volební povstání,“ říká mi studentka Debbie, která běží na odpolední přednášku.

Doporučované