Článek
Dům v Pitkovicích na okraji Prahy zatížený hypotékou a dvěma půjčkami od přátel. K tomu podíly na dalších třech nemovitostech, které zdědila manželka.
To je základ rodinného jmění, které na žádost Seznam Zpráv přiznal senátor a nově také kandidát na prezidenta Pavel Fischer.
Vedle hmotného majetku, závazků a rodinných úspor ve výši 100 tisíc korun uvedl Fischer i čisté příjmy za loňský rok: Jde o částku 2,1 milionu korun.
Pavel Fischer oznámil svou kandidaturu se zpožděním teprve zkraje minulého týdne. O příjmech a majetkových poměrech dalších kandidátů na Hrad už redakce informovala dříve. V předvolebním dotazníku oslovily Seznam Zprávy ty kandidáty, které průzkumy veřejného mínění řadí předběžně k favoritům lednových voleb - jde o generála Petra Pavla, bývalou rektorku Danuši Nerudovou, odboráře Josefa Středulu a senátora Marka Hilšera.
Informace k jednotlivým osobnostem se postupně doplňují. V minulých dnech například Josef Středula na základě pochybností publikovaných na sociálních sítích zpřesnil původní informace a uvedl, že jeho příjem v čele největší odborové centrály činí 110 tisíc korun měsíčně čistého.
Generál Pavel pak na žádost redakce uvedl konkrétní výši své vojenské výsluhy - k důchodu tak pobírá za službu v armádě 38 tisíc korun měsíčně.
Sedm otázek na majetek a příjmy Pavla Fischera
1. Podnikáte nebo provozujete jinou (vedlejší) výdělečnou činnost?
Ano. Jsem OSVČ, činnost ale od zvolení téměř nevykazuji, nestíhám, práce v Senátu mě zaměstnává. Za rok 2021 byl obrat 20 tisíc Kč za přednáškovou činnost na škole Sciences-Po ve Francii.
2. Jste spolumajitelem nějaké firmy nebo působíte v řídícím orgánu nějakého podnikajícího subjektu?
Nejsem.
3. Vlastníte nějaké nemovitosti?
Ano. Rodinný domek s hypotékou (Praha 22). Moje žena zdědila 1/12 zahrady - pozemku (Hořice v Podkrkonoší), 1/8 chalupy (Albrechtice v Jizerských horách) a 1/3 rodinného domu (Praha 9).
4. Jak vysoké máte úspory (včetně například podílů v investičních fondech)?
Nemám podíly v investičních fondech. Celkové úspory 100 tisíc Kč.
5. Máte nějaké nesplacené závazky přesahující v jednotlivém případě 100 tisíc korun?
Ano. Hypotéku na rodinný dům ve výši 2 350 000. Dále půjčku na dostavbu domu ve výši 300 tisíc korun od rodinných přátel (Richard Kaucký) a obdobnou půjčku ke stejným účelům ve výši 400 tisíc korun (Jiří Jirkovský).
6. Vlastníte nějaké věci movité, jejichž cena v každém jednotlivém případě přesahuje 500 tisíc korun?
Nevlastním žádné takové movité věci.
7. Jaký byl váš čistý příjem za minulý rok 2021?
2,1 milionu Kč.
Nerudová a pak Fischer
Kdyby se Pavel Fischer, který je předsedou senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, ohledně loňského výdělku 2,1 milionu korun poměřoval s hlavními volebními konkurenty, byl by na druhém místě za Danuší Nerudovou.
Ta uvedla za rok 2001 celkový čistý příjem ve výši 3,4 milionu korun. V případě Josefa Středuly lze díky doplněným informacím uvést, že za loňský rok měl celkový příjem 1,32 milionu korun.
Jak už bylo uvedeno, generál Pavel původně do dotazníku Seznam Zpráv uvedl jen důchod 29 tisíc měsíčně, ale neprozradil, jak vysokou pobírá od armády výsluhu.
Nyní po znovu položené otázce ji redakci sdělil. Pokud jím uvedená čísla i s výsluhou 38 tisíc měsíčně sedí pro celý uplynulý rok - sám generál si totiž nebyl například úplně jistý výší odvodů a valorizací - loni dostal v čistém na své bankovní konto přes 800 tisíc korun.
V pomyslném žebříčku by se tak umístil až na posledním místě.
Jak může generál pobírat souběžně s důchodem i výsluhu?
Možné to je, ale jen v případě - jako u Petra Pavla - kdy je starobní nebo invalidní důchod nižší než (dříve) přiznaný výsluhový příspěvek. V takovém případě se výsluhový příspěvek vyplácí v té výši, o kolik převyšuje důchod. Jedná se tedy fakticky o doplatek do výše služební výsluhy.
Znamená to také, že pokud by se novou hlavou státu stal někdo ze zmíněné pětice, z hlediska příjmů by si vyjma Nerudové viditelně polepšil.
Měsíční plat prezidenta je nyní necelých 303 tisíc korun v hrubém (přes 3,6 milionu ročně) a příští rok by se příjem vázaný na výdělky v podnikatelském sektoru mohl zvednout o dalších přibližně 40 tisíc měsíčně.
Kandidáti podle výše čistých příjmů za rok 2021
Danuše Nerudová: 3,4 mil. Kč. Dle jejího sdělení jde o příjmy ze závislé činnosti, podnikání a kapitálového majetku.
Pavel Fischer: 2,1 mil. Kč.
Marek Hilšer: 1,585 mil. Kč. V této částce je dle jeho sdělení vedle příjmu senátora ještě příjem z nájmu (161 000 Kč) a příjem z úvazku na lékařské fakultě (25 000 Kč).
Josef Středula: 1,32 mil. Kč. Jde o čistou mzdu z titulu předsedy ČMKOS (110 tisíc měsíčně). Svůj výdělek sdělil až s odstupem, pod veřejným tlakem.
Petr Pavel: Jeho čistý roční příjem vychází na 804 tisíc Kč. Nejdříve přiznal jen starobní důchod 29 tisíc Kč měsíčně (ročně 348 tisíc) a neuvedl výši výsluhového příspěvku, který pobírá jako armádní generál v záloze. Nyní uvedl, že výsluha je 38 tisíc Kč měsíčně (ročně 456 tisíc).
Zdroj: Dotazníkové šetření redakce Seznam Zprávy
Zástupci nevládního sektoru opakovaně upozorňují, že pravidelná kontrola majetku a příjmů politiků má význam kvůli zachování důvěryhodnosti. A platí to i pro kandidáty na hlavu státu, jak podotýká právník z protikorupční organizace Transparency International Petr Leyer.
„Obecně tyto údaje považuji za důležité z hlediska informované volby občanů – vědí, do čeho jdou – a zároveň slouží pro následnou kontrolu, zda kandidát ve funkci nějak zásadně své majetkové poměry nezměnil a nevyužil pro to právě svou funkci,“ uvedl Leyer.
Milion bez následku
Před minulými prezidentskými volbami, kterých se také zúčastnil, se řešil kolem příjmů Pavla Fischera, bývalého velvyslance ve Francii, případ z roku 2016. Tehdy byl ředitelem Institutu empirických výzkumů STEM a několik měsíců si přivydělával jako poradce v Pražské strojírně, což je dceřiná společnost pražského dopravního podniku.
Za částku 1,244 milionu s DPH vypracoval pro výrobce tramvajových výhybek a dalších komponentů analýzu ohledně možnosti vstupu na francouzský trh. Smlouvu s ním v březnu 2016 uzavřel předchozí ředitel podniku Vladimír Říha. Honorář zaplacený městským podnikem zahrnoval i přefakturované cestovné.
Nový management firmy v čele s Robertem Masarovičem však později začal tvrdit, že žádnou Fischerovu studii v podniku nenašel, napadl i prodloužení smlouvy. Posléze vedení podniku sdělilo, že má k dispozici jen krátkou verzi studie, která má 39 stránek. Pavel Fischer už tehdy uvedl, že svůj závazek vyplývající ze smlouvy splnil řádně.
Ředitel Masarovič nicméně i dnes tvrdí, že poradenská práce nynějšího senátora zdaleka neodpovídala zaplacené částce. „Dokument jsme považovali za velmi obecný, vytvořený z obecně dostupných informací, v žádném případě neměl cenu 1,2 milionu korun. Toto tvrzení je podloženo právní analýzou AK Balcar a soudního znalce docenta Brady,“ uvádí nynější šéf strojírny.
Nicméně připouští, že pokud Pražské strojírně vznikla nějaká škoda, nese za ni primární odpovědnost předchozí ředitel Říha, kterého i kvůli jiným problematickým kontraktům úspěšně zažalovali.
To byl také podle Masaroviče důvod, proč strojírna proti Pavlu Fischerovi nakonec nepodnikla žádné právní kroky, ač původně jej vyzývala k navrácení části honorářů.
Opět „vykonstruované obvinění“
Prezidentský kandidát Pavel Fischer si stojí za tím, že podmínky poradenského kontraktu dodržel bez jakýchkoliv restů. „Moje spolupráce s Pražskou strojírnou skončila před pěti lety. Dodal jsem v nejvyšší kvalitě v souladu s dohodou všechny podklady včetně nabídky konkrétních projektů. Ty ale nové vedení strojírny nevyužilo, což plně respektuji,“ říká.
Za absurdní označuje fakt, že „vykonstruované obvinění“ ze strany Pražské strojírny přichází opět v době, kdy startuje prezidentská kampaň. Podobně prý jako před pěti lety. „Vyhodnocuji to tedy jako účelovou pomluvu, která má za cíl poškodit mé dobré jméno,“ usuzuje Pavel Fischer.
Text jsme na četné dotazy čtenářů doplnili o vysvětlení, jak může Petr Pavel pobírat důchod zároveň se služební výsluhou.