Článek
Středula přišel na Ministerstvo vnitra po poledni, aby tam osobně předal podpisové archy. Už ráno avizoval, že jich má dostatek od občanů - celkem 62 384 - a navíc i podpisy 11 senátorů.
„Kandiduji, aby si lidé mohli vybrat kandidáta, který nemá žádnou komunistickou minulost týkající se spolupráce s minulým režimem, ale také člověka, který má sociální cítění,“ uvedl.
Jako jediný kandidát mám podporu jak od občanů, tak od zákonodárců. Dnes ve 13:00 jdu na Ministerstvo vnitra podat oficiální kandidaturu na funkci prezidenta republiky.
— Josef Stredula (@JStredula) November 8, 2022
Seznam Zprávy zjistily, že Středulu podpořili senátoři napříč politickým spektrem. Za KDU-ČSL potvrdili Lumír Kantor, Josef Klement, Patrik Kunčar a Miroslav Bazala. Podepsali také Věra Procházková a Zdeněk Matušek, kteří jsou senátory za ANO, Adéla Šípová za Piráty a také Tomáš Jirsa z ODS.
„Politika KDU-ČSL a také odborová politika, co se týká spravedlnosti pro zaměstnance, jsou si dost podobné. Já sám jsem po škole jako mladý byl v odborech žďárských strojíren a později jsem se o práva zaměstnanců zajímal i ve vedoucích funkcích. Proto si myslím, že by Josef Středula neměl v prezidentské volbě chybět,“ vysvětlil předseda senátorského klubu lidovců Josef Klement.
Ke kandidatuře uchazeči o účast ve volbách potřebují minimálně 50 000 ověřených podpisů od občanů, podporu 10 senátorů nebo 20 poslanců.
Karel Janeček hlásí 73 037 podpisů
Miliardář a matematik Karel Janeček přišel na ministerstvo dnes kolem 10. hodiny. S sebou přinesl i krabice s podpisovými archy.
„Já si přál alespoň 60 000, aby byla dostatečná rezerva, ale 73 je dvacáté první prvočíslo, takže je to i symbolicky naprosto fascinující,“ řekl Janeček novinářům.
Do prezidentských voleb hodlá podle předchozích vyjádření investovat maximální povolenou částku - 50 milionů korun během obou případných kol voleb. Dosud má podle transparentního účtu i největší výdaje - asi 24 milionů korun. Podle průzkumů ale v současné době k favoritům nepatří.
„Jsem přesvědčen, že moje šance jsou větší než zlatý řez pí, neboli odmocnina z pěti minus jedna, to celé lomeno dvěma,“ uvedl.
Do povědomí veřejnosti vstoupil Janeček před deseti lety vytvořením Nadačního fondu proti korupci, který tehdy poukazoval na podezřelé zakázky zejména v pražském dopravním podniku. Podporuje i vědecké projekty v rámci Nadačního fondu Neuron a je autorem nové volební metody D21.
Karel Diviš sesbíral 61 600 podpisů
Diviš řekl, že věří, že více než 18procentní rezerva bude pro kontrolu dostatečná. Ministerstvo z odevzdaných podpisů vybere náhodný vzorek 8500 podpisů, které podrobně zkontroluje. Pokud v nich najde příliš chyb, vybere další stejně velký vzorek a následně případný počet chybných podpisů zprůměruje a odečte.
Diviš o podpisy voličů usiloval na festivalech, sportovních akcích, u supermarketů nebo na náměstích. „Sbíral jsem ve všech krajích České republiky, byl jsem téměř ve všech krajských městech,“ řekl.
❗️61 600❗️ To je celkový počet podpisů, který jsem dnes ráno odevzdal na @vnitro ✅️ Ještě jednou obrovské poděkování všem, kteří mě podpořili a dali mi důvěru 💯#kareldivis #kareldivisprezident #podpisy #kandidatura #ministerstvovnitra #mvcr pic.twitter.com/d2cQzr41zN
— Karel Diviš (@KarelDivis) November 8, 2022
Diviš počítá, že do následující kampaně vloží do deseti milionů korun, kampaň si zatím platí především ze svých zdrojů. Plánuje dále objíždět Českou republiku, bude se snažit vést co nejvíce kontaktní kampaň, účastnit se besed a rozhovorů s novináři nebo posílit sociální sítě. Připravenou má i venkovní reklamu.
Na vnitro dokumenty odevzdalo k dnešnímu dni 18 zájemců, konkrétní jména resort kvůli ochraně osobních údajů nemohl uvést. Veřejně to ale už dříve oznámil třeba senátor Marek Hilšer, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta nebo prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová.
Minulý týden se pak do voleb přihlásili také předseda ANO a expremiér Andrej Babiš, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová nebo senátor Pavel Fischer. V pondělí k nim přibyli bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel a podnikatel Tomáš Březina.
Několik dalších kandidátů pak naopak přiznalo či naznačilo, že nemají dostatek podpisů. Do volby z tohoto důvodu nejspíš nepůjdou komunistický kandidát Josef Skála či europoslanec Hynek Blaško.
Že vzdá, řekla i bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Potřebných 50 tisíc podpisů podle svých slov získala, kandidovat však chtěla se 100 tisíci podpisy, což se jí nepodařilo.