Článek
Necelý den mají zájemci o prezidentský úřad, aby na Ministerstvu vnitra odevzdali kandidátní listiny. Lhůta vyprší v úterý v 16 hodin.
Do pondělních 14 hodin na vnitro dokumenty odevzdalo 14 zájemců, konkrétní jména resort kvůli ochraně osobních údajů nemohl uvést.
Kandidátovi Josefu Středulovi se podle jeho slov podařilo nasbírat jak dostatek podpisů od občanů, tak deset podpisů od senátorů. Politicky „pikantní“ je skutečnost, že mezi zmíněnými deseti zákonodárci jsou dva zvolení za hnutí ANO, jehož šéf Andrej Babiš sám o prezidentský post usiluje.
Středula to uvedl při úterním veřejném natáčení speciálního vydání podcastu Ptám se já. „S výjimkou zákonodárců TOP 09 mám podpisy zástupců všech stran v Senátu,“ řekl Středula ve speciálu.
„Podepsali mi to ještě předtím, než měli zákaz to udělat. Jména ale zatím říkat nechci. Jsou dva, víc teď neřeknu,“ dodal.
Z toho bude možná v Babišově hnutí mrzení: 2 senátoři ANO podepsali Josefu Středulovi, Babišovu protihráči, kandidaturu na prezidenta. “S výjimkou zákonodárců TOP 09 mám podpisy zástupců všech stran v Senátu,” řekl Středula ve speciálu #Ptamseja. Rozhovor v úterý na @SeznamZpravy pic.twitter.com/iqwbRCEakV
— Jiří Kubík (@jiri_kubik) November 7, 2022
Několik dalších kandidátů pak naopak přiznalo či naznačilo, že nemají dostatek podpisů. Do volby z tohoto důvodu nejspíš nepůjdou komunistický kandidát Josef Skála či europoslanec Hynek Blaško.
Že vzdá, zvažuje třeba i bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Potřebných 50 tisíc podpisů podle svých slov získala, kandidovat však chtěla se 100 tisíci podpisy, což se nepodařilo.
Zdravotní indispozice
Jisté nic nemá ještě ani bývalý senátor a whistleblower Libor Michálek. Seznam Zprávám přiznal, že se kvůli několikatýdenní zdravotní indispozici nemohl sběru podpisů aktivně věnovat. Na poslední chvíli to proto zkouší mezi poslanci.
„Ještě dnes a zítra jednám s poslanci o podpoře. Zítra odpoledne bude definitivně jasno,“ řekl.
Poslance prý neoslovuje podle stran, ale spíš podle jejich zájmů či konzervativnosti. „Oslovil jsme třeba poslance z klubu přátel Izraele nebo konzervativnější část poslanců, která je pro ukotvení manželství jako svazku muže a ženy,“ vysvětlil Michálek.
Jak si kandidáti stojí v nejnovějším průzkumu?
V pondělí zveřejněný model agentury Median mírně favorizuje Petra Pavla. Druhé místo přiznává Andreji Babišovi a třetí Danuši Nerudové.
Komunistický kandidát Josef Skála Seznam Zprávám řekl, že prohlášení rozešle redakcím v pondělí večer či v úterý dopoledne. Konkrétnější být nechtěl. „Teď se tím nezabývejme,“ uvedl.
Server iDnes později citoval zdroj z komunistické strany, podle něhož Skála nasbíral pouhých 36 tisíc podpisů.
Občanský kandidát musí předložit minimálně 50 tisíc podpisů občanů, které posléze Ministerstvo vnitra podrobí kontrole. I proto je ze zkušeností potřeba, aby kandidát měl kvůli případným chybám alespoň 65 tisíc podpisů.
Sběr do poslední chvíle
Nutný počet podpisů – i s dostatečnou rezervou – má podle své mluvčí Nikol Klevcovové matematik a miliardář Karel Janeček. Přesné číslo ještě neřekla, neboť hlasy stále dopočítávají. Janeček sbíral hlasy do poslední chvíle, například jeho podpisový stánek u metra Anděl lákal petenty ještě i v průběhu pondělí.
Kandidátku chce odevzdat v úterý v 10 hodin. „Karel komunikoval i se zákonodárci, s nimiž hovořil o podpoře, nakonec se ale rozhodl podat kandidátku s podpisy občanů,“ vysvětlila Klevcovová. Odevzdávat poslední den chce také podnikatel Karel Diviš.
Shánění podpisů pro prezidentské kandidáty je věda
Jaké to je, shánět podpisy pro prezidentské kandidáty, si vyzkoušel i redaktor Seznam Zpráv. Úskalí popisuje v reportáži. Několik kandidátů využilo pro sběr podpisů brigádníky najaté agenturou.
V pondělí odevzdávali své kandidátky senátor Marek Hilšer, kterého podpořili kolegové ze Senátu, ale také favorizovaný Petr Pavel či podnikatel Tomáš Březina.
„Pan Březina předal v 8 hodin ráno na Ministerstvu vnitra 74 tisíc podpisů. Celkově jsme nasbírali 85 tisíc, po trojité administrativní kontrole jsme část z důvodů administrativních chyb vyřadili,“ vysvětlil jeho mluvčí Jaroslav Navrátil.
Týden na kontrolu
Ministerstvo vnitra bude přezkoumávat kandidátní listiny od úterý 8. listopadu do pondělí 14. listopadu. Lhůtu k odstranění nalezených závad budou mít kandidáti mezi 16. a 24. listopadem.
Na starost to bude mít odbor voleb, kterému s kontrolou petic vypomohou další státní zaměstnanci ministerstva.
Podle mluvčího Ondřeje Krátošky však drtivou část obstará stroj. Nejprve zkontroluje úplnost jednotlivých řádků, zda obsahují údaje o petentovi vyžadované zákonem. „Pokud tyto atributy splňuje alespoň 50 tisíc řádků, je zkoumán náhodně vybraný vzorek 8,5 tisíce podpisů. Algoritmus výběru z několika variant bude losovat Státní volební komise ihned po uplynutí lhůty pro podání kandidátních listin,“ vysvětlil a popsal i další postup.
Petice se naskenují a vybrané řádky systém automatizovaně ztotožňuje vůči státním evidencím, zda uvedená osoba s danými údaji existuje a je voličem. Neztotožněné řádky pak přejdou do manuálního posuzování.
Pokud ministerstvo zjistí nesprávné údaje u méně než tří procent podepsaných občanů, nezapočítá je do celkového počtu podepsaných pod petici.
V případě, že zjistí nesprávné údaje u tří a více procent, provede kontrolu u dalšího stejně velkého vzorku. Když ten bude mít chybovost menší než tři procenta, občany s chybnými údaji u obou vzorků ministerstvo nezapočítá do konečného čísla.
Pokud bude chybovost druhého vzorku tři a více procent, tak úředníci od celkového počtu podpisů odečtou počet občanů, který procentuálně odpovídá chybovosti v obou vzorcích.
Rozhodnutí o registraci nebo zamítnutí kandidátní listiny Ministerstvo vnitra vydá v pátek 25. listopadu. Neúspěšní kandidáti se mohou domáhat ochrany u Nejvyššího správního soudu do středy 30. listopadu. O den později, tedy 1. prosince, Státní volební komise kandidátům vylosuje čísla.
Jednotliví kandidáti si do 8. listopadu musí také zřídit transparentní účet. Jako poslední to udělal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který má od minulého pátku dva transparentní účty. Volební pod svým jménem, druhý na dary je psaný na hnutí ANO. Zatím se mu na něm sešla koruna a 11 haléřů na drobných platbách od jeho odpůrců, kteří transparentního účtu využívají proto, aby mu na něm zanechali hanlivý vzkaz.