Článek
„Pokud si zájemce o post prezidenta nezaloží účet, hrozí mu pokuta 30 až 500 tisíc korun. Když neoznámí odkaz na volební účet nebo na internetové stránky, kde jsou zveřejňovány informace o financování kampaně, lze uložit pokutu od 10 do 100 tisíc,“ uvedla mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Luisa Divišová.
Každý kandidát má povinnost zřídit si transparentní účet pro financování kampaně nejpozději do pěti dnů ode dne vyhlášení volby.
„Úřad bere jako nejzazší termín pro splnění této povinnosti den, kdy došlo k odevzdání kandidátních listin,“ řekla pro ČTK Divišová. To se však týká jen těch kandidátů, kteří dosud kampaň nevedli. Ti, kteří s kampaní začali dříve, museli mít založený účet již dříve.
Povinností kandidáta je také bez zbytečného odkladu nahlásit úřadu adresu internetových stránek, na kterých je přístupný volební účet, a adresu internetových stránek, kde zveřejňuje informace o financování kampaně.
„Úřad poté údaje zveřejňuje na svých internetových stránkách, aby je voliči měli k dispozici na jednom místě. Celkem se tato povinnost týkala 30 lidí, kteří do volební kampaně vstoupili ode dne vyhlášení volby,“ připomněla Divišová datum vyhlášení volby 27. června.
Na webu úřadu je seznam 21 jmen, transparentní účet mají aktuálně všichni. Pouze Radek Hyhlan neuvedl odkaz na žádný web s informacemi o financování volební kampaně. Na jeho účtě je jedna koruna a není na něm jediná odchozí platba. Podle průzkumů veřejného mínění momentálně patří mezi kandidáty s největší podporou voličů v abecedním pořadí Andrej Babiš, Pavel Fischer, Danuše Nerudová, Petr Pavel a Josef Středula.
Mandát vyprší dosavadnímu prezidentovi Miloši Zemanovi 8. března příštího roku. Jména kandidátů budou definitivně jasná až po registraci Ministerstvem vnitra 25. listopadu. Ve středu ministerstvo uvedlo, že pět kandidátů má v přihlášce zjevné nedostatky. Dva ze šesti kandidátů navrhovaných senátory nemají potřebných deset senátorských podpisů.