Hlavní obsah

Populisté v Německu ztratili zábrany a vyplácí se jim to

Petr Holub
reportér
Foto: Profimedia.cz

Předsedkyně populistické Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová na celostátním sjezdu své strany, 12. ledna 2025, Sasko.

Skandální výroky, například o úplném uzavření hranic migrantům, odchodu z EU nebo o zrušení genderových studií na německých univerzitách, začaly v posledních týdnech přitahovat AfD nejen pozornost, ale také hlasy.

Článek

Analýzu si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Až budeme u vlády, odstraníme všechny větrné turbíny. Pryč s větrnými mlýny hanby!“ ohlásila předsedkyně populistické strany AfD Alice Weidelová. Její strana dosáhla v průzkumech pro únorové volby v Německu 22 procent a obliba roste.

Ohlášení likvidace energetického zdroje, který loni Německu zajistil třetinu elektrického proudu, se stal hlavní citací z předvolebního sjezdu Alternativy pro Německo (AfD), který proběhl o víkendu v saském městě Riesa.

Weidelová (45 let), bývalá analytička z Goldman Sachs, musela později vysvětlovat, že citát je vytržen z kontextu. Týkal se pouze 18 turbín, které se navíc budou teprve stavět, ale kvůli kterým se už kácí přesně ten les v Hessensku, který inspiroval bratry Grimmy při psaní jejich pohádek.

Potvrdila ovšem, že program její strany předpokládá, že po vítězných volbách do Bundestagu, které proběhnou 23. února, zruší většinu opatření Green Dealu. Konkrétně zruší zákaz spalovacích motorů a postupnou likvidaci plynových kotlů. Obnovitelné zdroje přijdou o dotace, ale k bourání větrných turbín prý dojde pouze tehdy, pokud si to budou místní přát.

Green Deal telegraficky

Soubor návrhů, které mají uzpůsobit politická opatření EU v oblasti klimatu, energetiky, dopravy a zdanění tak, aby se mohla podílet na snížení čistých emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 % (z úrovně v roce 1990).

Evropa by do roku 2050 měla být první klimaticky neutrální kontinent, do roku 2030 chce vysázet alespoň tři miliardy stromů.

Zdroj: Evropská komise

AfD je sice extrémně pravicová strana, přesto se nikdo vážně neobává, že někdy skutečně začne turbíny kácet. Zároveň ovšem nelze popřít, že podobné skandální výroky, například o úplném uzavření hranic migrantům, odchodu z EU, nebo o zrušení genderových studií na německých univerzitách, začaly v posledních týdnech přitahovat AfD nejen pozornost, ale také hlasy.

Poslední publikovaný průzkum INSA jí přidělil 22 procent hlasů, jenom o osm méně než vedoucím křesťanským demokratům.

Nervozitu některých novinářů z dobrých výsledků Alice Weidelové a její strany prozradily reakce na výroky současného kancléře Olafa Scholze. Jeho sociální demokraté (SPD) se dnes potácejí s 15 procenty mezi třetím a čtvrtým místem, přesto v neděli straníkům slíbil, že zahájí „stíhací jízdu“, která zajistí, že jeho strana ještě dosáhne na první místo.

Je pravda, že dva měsíce před minulými volbami měla SPD také 15 procent a nakonec je s pětadvaceti procenty vyhrála, ovšem Scholzova hláška vzbudila v řadě komentářů jinou asociaci: Co když tentokrát „stíhačku“ zahájí AfD, která konečně může spoléhat na nějakou mediální podporu, konkrétně od šéfa sítě X Elona Muska?

Musk už v pátek na síti X odvysílal víc než hodinový rozhovor, který vedl s Weidelovou osobně.

Podrobněji

Německo může podle Elona Muska zachránit jen Alternativa pro Německo (AfD). Americký miliardář to řekl v rozhovoru se spolupředsedkyní strany Alice Weidelovou, který v pátek vedli prostřednictvím sítě X.

Nad takovými obavami mávl rukou šéfkomentátor deníku FAZ Jasper von Altenbockum. Upozornil však na něco důležitějšího. „Frivolně radikální“ styl, kterým se začaly špičky AfD bez obav z nepříznivých reakcí vyjadřovat, je podle něho dokladem, že selhala politika „požární zdi“, kterou vyhlásily strany levého i pravého středu. Tato politika předpokládá, že s AfD se nikdo nebude bavit. Tím se dá voličům jednoznačně najevo, že s radikální pravicí nikdo nikdy nepůjde do vládní koalice a o AfD se pak přestanou logicky zajímat.

Dopadlo to ovšem jinak. Alternativa, která ztratila byť jen teoretickou vyhlídku na vládu, už se nemusela tvářit uměřeně a předstírat státotvornost. Bez zábran mohla eskalovat kampaň a němečtí voliči jsou dost nespokojení, aby ji za to svými protestními hlasy odměnili. Pro velké strany, jakými jsou CDUSPD, je nejvíc nepříjemné, že se s tím už nedá nic dělat.

„Požární zeď nefunguje, AfD se izolovat nepodařilo,“ napsal Filipp Piatov z deníku Bild. „Zeď však musí zůstat“, protože s radikalizovanou Alternativou se už jednat nedá vůbec.

Radikalizace zasáhla i do vnitrostranických poměrů AfD. Svědčí o tom už citovaný příklad s větrnými turbínami.

Weidelová chtěla oslabit dojem, že by snad chtěla zbořit všechny turbíny v Německu, ovšem představitel radikálního křídla a šéf zemského sdružení v Durynsku Björn Höcke (52 let) na to reagoval: „Alice se vyjádřila krásně. Pokud získáme vládní odpovědnost, demontujeme zařízení větrného průmyslu. Sice v souladu s právem, ale úplně,“ vysvětlil ve Frankfurter Rundschau, že se předsedkyně nezastaví jen u turbín z pohádkového lesa. Relativně umírnění lídři AfD dnes otevírají cestu větším radikálům.

Politický karneval, který probíhá v režii extrémních politiků, nakonec může mít zcela praktické důsledky. AfD pravděpodobně volby nevyhraje, vedle ní však usiluje o hlasy voličů podobně radikální, jenom levicová strana BSW bývalé komunistky Sahry Wagenknechtové (55 let).

Pokud Alice Weidelová žádá, ať Německo začne znovu kupovat ruský plyn a ukončí jakoukoli vojenskou i hospodářskou podporu Ukrajině, Wagenknechtová ji na nedělním sjezdu své strany obvinila, že to nemyslí upřímně, protože se ve skutečnosti stala „submisivní fanynkou Elona Muska“, amerického miliardáře.

Ani BSW nemusí způsobit převrat a třeba se ani nedostane přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Bundestagu. Přesto bude každému příštímu vládci Německa jasné, jak velká je menšina, pro kterou je podpora Ruska důležitou součástí politického postoje.

Alice Weidelová (45)

Foto: facebook.com/aliceweidel

Alice Weidelová.

  • Je spíše netypickou členkou protiimigrační AfD, které dominují muži.
  • Narodila se 6. února 1979 v Güterslohu v západní části Německa.
  • Vystudovala ekonomii a podnikovou ekonomiku na univerzitě v Bayreuthu a poté pracovala ve společnosti Goldman Sachs Asset Management jako analytička.
  • Šest let žila v Číně, kde mimo jiné pracovala v Bank of China. Ovládá mandarínskou čínštinu.

Doporučované