Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ačkoliv volby v Británii dopadly podle očekávání a skončily výrazným vítězstvím Labouristické strany, volební noc přinesla i několik překvapivých zvratů. Podívejte se na výběr některých z nich:
Pád Liz Trussové
S tím, že Konzervativní strana ztratí ve volbách velkou část svých křesel, se dopředu počítalo. Drtivé porážce vládnoucí strany už dlouhé měsíce dopředu napovídaly průzkumy veřejného mínění.
O něco méně už se ale počítalo s tím, že prohru odnesou i výrazné tváře konzervativců. Jedním z nepravděpodobných poražených se po volbách stala někdejší britská premiérka Liz Trussová, která v Downing Street odsloužila sedmitýdenní intermezzo mezi Borisem Johnsonem a Rishi Sunakem.
Trussová dosud držela s velkou většinou poslanecké křeslo v okrsku jihozápadní Norfolk, po čtvrtečních volbách o ně ovšem přišla ve prospěch labouristického kandidáta.
Podle deníku The Guardian k jejímu pádu přispěl celkový odliv voličů Toryů k labouristům, straně Reform UK i Zeleným, který byl patrný napříč tradičně konzervativní východní Anglií.
Volby také ukázaly, že Britové nejspíše Liz Trussové neodpustili propad na finančních trzích, který způsobila svým krátkým působením v čele vlády.
Výsledky voleb v Británii 2024
Britští labouristé se po 14 letech vrátili do Downing Street 10. Strana pod vedením Keira Starmera ukončila 14 let dlouhou éru konzervativních vlád.
O poslanecký mandát přišel podle agentury Reuters také ministr obrany Grant Shapps, šéfka resortu školství Gillian Keeganová, ministryně kultury Lucy Frazerová, ministryně pro vědu, inovace a technologie Michelle Donelanová nebo šéf resortu spravedlnosti Alex Chalk.
Mandát ztratila také Penny Mordauntová, někdejší kandidátka na lídryni konzervativců a členka vlády odpovídající za koordinaci vládní agendy v Dolní sněmovně. Obětí drtivé prohry se stal i Peter Bottomley, který byl nejdéle sloužícím zákonodárcem v parlamentu, poprvé ho Britové zvolili už v roce 1975.
Corbynův triumf
Překvapivého výsledku dosáhl i bývalý labouristický lídr Jeremy Corbyn, který ve volbách obhajoval svůj dlouholetý mandát v okrsku Islington North.
Zatímco v minulých parlamentních volbách v roce 2019 ještě Corbyn reprezentoval Labouristickou stranu, letos do boje o křeslo vyrazil jako nezávislý kandidát. Ze strany jej totiž v mezidobí voleb vyloučili v návaznosti na vyšetřování anitisemitismu, který pod jeho vedením mezi labouristy bujel.
Před volbami se očekávalo, že Corbynův boj o křeslo v Islington North bude těsný. Bývalý labourista si ovšem nakonec na konto připsal přesvědčivou výhru. Podle britských médií mu k ní pomohla osobní obliba, které se v okrsku těší, i jeho propalestinské postoje.
Jaké změny labouristi chystají
ANALÝZA. Jaký mají labouristé recept na skomírající ekonomiku? Co bude s kontroverzním plánem na deportaci migrantů do Rwandy? A otevřou znovu otázku členství v EU? Podívejte se, jaké kroky plánuje strana, která povede Británii.
Vzestup Reform UK
Poslanecký mandát také ve volbách vůbec poprvé získal bývalý britský europoslanec Nigel Farage, který o vstup do Dolní sněmovny usiloval už poosmé.
Jeho pravicově populistická strana Reform UK dosáhla ve volbách překvapivě dobrého výsledku. Exit poll původně Farageově straně připisoval až 13 křesel, nakonec získala čtyři. V dalších nejméně 89 z celkových 650 okrsků ovšem skončila hned na druhém místě a jejich volební výkon proto mnozí považují za úspěch.
Reform UK dokázala přetáhnout na svoji stranu voliče, které zklamala vládnoucí konzervativní strana – například tím, že nedokázala nabídnout efektivní recept na řešení migrační krize. Její volební výsledek kopíruje vzestup populistických stran napříč Evropou, píše stanice CNN.
Více zde:
Strůjce brexitu Nigel Farage byl po letech marných snah poprvé zvolen britským poslancem. Jeho pravicově populistická strana ve volbách zaznamenala překvapivý úspěch. A zřejmě ovlivní další směřování poražených konzervativců.
Rána pro skotské hnutí za nezávislost
Skotské hnutí za nezávislost utrpělo ve čtvrtečních volbách až nečekaně drtivou porážku.
Skotská národní strana, která usiluje o nezávislost Skotska na Spojeném království, vyhrála ve třech minulých po sobě jdoucích volbách, letos ovšem přišla o většinu křesel. Ta obsadili povětšinou labouristi, kteří se po letech opět vyhoupli na místo nejpopulárnější strany ve Skotsku.
Zahraniční média píší, že prohra Skotské národní strany na určitou dobu pohřbívá tamní snahy o odtržení od zbytku Spojeného království.
V této souvislosti je nutné připomenout, že po odchodu letité lídryně strany Nicoly Sturgeonové partaj marně hledá silného šéfa. Nepomáhá ani fakt, že manžel Sturgeonové byl opakovaně vyšetřován policií v souvislosti s financováním Skotské národní strany.
Propad Toryů ve Walesu
Konzervativní strana přišla ve Walesu o všechna křesla, která se snažila obhájit. Dostala se tak do situace, ve které byla naposledy v roce 1997, napsala britská BBC.
O křeslo přišel i David TC Davies, který působil jako státní tajemník pro Wales, i tři jeho konzervativní předchůdci: Alun Cairns, Stephen Crabb a Simon Hart. Propadl také parlamentní poradce premiéra Craig Williams, který přišel o podporu strany po tom, co se zjistilo, že byl zapojen do sázkového skandálu (psali jsme zde).
Většina původně konzervativních okrsků připadla labouristům, kteří skončili dohromady s 27 poslanci a oproti roku 2019 si polepšili o devět. Úspěch zaznamenala i velšská nacionalistická strana Plaid Cymru a Liberální demokraté.