Hlavní obsah

Nad Rýnem účtují s merkelovskou migrací

Filip Harzer
reportér
Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Volební stánek křesťanskodemokratické CDU v Kolíně nad Rýnem.

Migrace, ekonomika, ale i odpor ke krajní pravici. Seznam Zprávy zjišťovaly předvolební nálady v důležitém západoněmeckém multikulturním centru, které bude mít na novou podobu Spolkového sněmu velký vliv.

Článek

/Od našeho zvláštního zpravodaje v Německu/

„Už není možné následovat starou migrační politiku Angely Merkelové s jejími měkkými pravidly,“ říká mi Andreas Bohl, který se zrovna před chvílí v centru Kolína nad Rýnem zapojil do agitace ve volebním stánku CDU.

Oblečený je v tyrkysových barvách stranické kampaně křesťanských demokratů, rozdává letáčky, propisky a odznáčky a baví se s kolemjdoucími. Za ním visí dva plakáty lídra opoziční unie CDU/CSU Friedricha Merze, jenž má vysoké šance stát se příštím spolkovým kancléřem.

Bohl je člen kolínského výkonného vedení strany, ale v předčasných volbách do Spolkového sněmu nekandiduje. Má za sebou pestrou vojenskou kariéru a v současnosti se podílí na strategické komunikaci spolkového ministerstva obrany.

S lidmi prý před volbami řeší hlavně migraci, bezpečnost a ekonomiku. Zmiňuje i sérii útoků z poslední doby s islamistickým pozadím. „Hodně lidí teď požaduje jiná řešení, než se nabízela dosud, ale je to komplexní problém a nikdo na něj nemá recept,“ říká a dodává, že Německo je asi poslední evropskou zemí, která ještě zůstává u migrační politiky Angely Merkelové.

„Naše strana CDU se teď od ní odklání směrem k udržitelnější azylové politice,“ doplňuje Bohl. To se nedávno projevilo i ve Spolkovém sněmu, kde klub CDU/CSU po útoku Afghánce v Aschaffenburgu navrhl nezávazné usnesení vyzývající ke zpřísnění migrační politiky.

Reportáž ze severu Bavorska, kterým otřásl útok nožem

Stranický lídr Merz také avizoval, že by první den v čele vlády nařídil trvalé kontroly na hranicích se všemi německými sousedy. Automaticky se mají deportovat žadatelé o azyl, kteří se v zemi dopustí dvou trestných činů, včetně jízdy načerno.

Pro rezoluci hlasovala i protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), o níž se kvůli extremistickým aktivitám zajímají tajné služby. Dle volebního programu AfD by se měli uprchlíci zadržovat na hranicích ve vazebních centrech a o jejich žádostech o azyl by se mělo rozhodovat v zahraničí. V programu AfD se hovoří i o „rozsáhlé deportační ofenzivě“ a remigraci, čili deportacích migrantů a lidí, kteří nejsou považováni za etnické Němce.

Po dění v Bundestagu následovaly hlavně ve velkých městech opakované demonstrace proti pádu „firewallu“, tedy pomyslné politické bariéry mezi standardními stranami a krajní pravicí.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Jeden z transparentů na protestu v Kolíně, který mířil proti CDU: „KEIN MERZ IM MÄRZ“ tedy „V březnu bez Merze“, stojí v hříčce se jménem spitzenkandidáta CDU.

Pro současné protesty má prý Kolíňan Andreas Bohl pochopení, vadí mu však, že směřují i proti CDU, což přičítá hlavně kritice strany v médiích.

„Chápu, že lidé jsou znepokojení, já mám taky obavu z toho, že má AfD čím dál tím víc podporovatelů, protože jejich návrhy řešení pro Evropu a geopolitickou situaci jsou toxické. To nejsou hodnoty naší strany, nikdy s nimi vládnout nebudeme,“ říká k tématu rozhodně.

„Volte lásku – dokud ještě můžete“

V době, kdy jsme se s Bohlem bavili, se konala demonstrace i v Kolíně – na nedalekém náměstí Neumarkt.

V milionovém městě, jež platí za jedno z nejliberálnějších a nejrozmanitějších center v Německu, se sobotního protestního koncertu a pochodu zúčastnilo několik tisíc lidí. Projevy a transparenty cílily proti AfD a kritické byly i vůči křesťanským demokratům z CDU.

„Jsem tu, abych vyjádřila odpor proti extrémní pravici,“ říká mi krátce před začátkem protestu seniorka Susanne s transparentem „Stop extrémní pravici“, se kterým přijela tramvají č. 16.

V nedělních parlamentních volbách bude volit Levici, tedy postkomunistickou Die Linke, a co se výsledku týče, je optimistická. Strana se teď v celostátních průzkumech pohybuje kolem sedmi procent, a i když ještě na podzim vypadala odepsaná, teď může poměry v Bundestagu ovlivnit zřejmě na úkor sociálních demokratů.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Stop extrémní pravici, říká svým transparentem paní Susanne.

Manifestovat dva dny poté, co v Mnichově najel útočník do skupiny protestujících, se prý Susanne vůbec nebojí. Některé problémy spojené s migrací si však připouští.

„Lidé, kteří sem přicházejí, jsou často osamělí a frustrovaní, takže chápu, že se určité problémy objevují. Já ale volím na základě humanity. Nejsem proti migraci, Německo by měla být země otevřená přistěhovalcům, je to i v našem zájmu, protože je potřebujeme pro naši ekonomiku,“ uzavírá politický rozhovor a s duhovou vlajkou na zádech jde vstříc pódiu.

Praporů na podporu práv LGBT+ lidí bylo ostatně na protestu pod heslem „Za pět dvanáct. Volte lásku – dokud ještě můžete“ spoustu. Akci organizovala německá queer organizace CSD.

Mezitím hrála z pódia píseň Köln ist cool od kapely Stadtrand a zazněl také projev organizátorů: „Naše demokracie je v ohrožení a nenecháme ji zničit.“ Vyzdvihují i to, že se v sobotu konaly podobné manifestace „za rozmanitost“ na 55 místech po celé zemi.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Transparenty cílily i na lídryni AfD Alici Weidelovou: „Paní Weidelová! Omezovat práva leseb a gayů a přitom sama být lesba!? Jste schizofrenní?“ (cedule vlevo).

Kolínská buňka AfD označila protest za „pokrytecký a bigotní“ a zdůraznila, že je volební lídryně Alice Weidelová lesba.

„AfD jako první strana v Německu postavila homosexuální kandidátku na kancléřku. Chce ochránit homosexuály před muslimskou masovou migrací. Homosexuálové se jí nemusí bát – spíše by se měli obávat funkcionáři financovaní z daní, jako jsou organizátoři těchto demonstrací,“ prohlásil mluvčí kolínské AfD Christer Cremer.

Přišli i fotbaloví fanoušci a rugbisti

Protestovat na Neumarkt přišla i čtyřiadvacetiletá ergoterapeutka Micky, jež drží v ruce transparent s namalovanými postavami Ernieho a Berta z dětského pořadu Sezame, otevři se s nápisem „FCK AfD“. „AfD je strašidelná, ale směrem ke krajní pravici se posouvají i další strany. Vadí mi aktuální politika CDU,“ prozrazuje Micky.

„Migrace je důležité téma, ale jsou ještě důležitější, třeba boj s klimatickou změnou a boj za má práva jako queer člověka. A jestli jsem se bála přijít? Nebála, vyjádřit názor je pro mě důležité, navíc je tu dost policie,“ ukazuje na desítky policejních aut kolem náměstí. Volit bude jednu z menších liberálních či levicových stran.

Čísla z důležitého Porýní

Dle jediného regionálního průzkumu z letošního ledna by v Severním Porýní-Vestfálsku, kde Kolín nad Rýnem leží, mohla oproti parlamentním volbám z roku 2021 letos v únoru výrazně posílit právě CDU (v lednu 34 procent). Naopak vládnoucí sociální demokraté by tu o 11 procentních bodů oslabili na 18 procent, což by byl v regionu jejich historicky nejhorší výsledek.

Podobný výsledek by tu dostali Zelení, s mírným odstupem za nimi byla AfD, jejíž podpora se v západoněmecké spolkové zemi oproti roku 2021 zdvojnásobila. Jde však o lednová data, jež se od té doby mohla i výrazněji proměnit.

Výsledky ze Severního Porýní-Vestfálska jsou důležité a často naznačují celostátní politické trendy. S 18 miliony obyvatel jde totiž o nejlidnatější německý region.

Představu o náladách mezi mladými přímo v Kolíně nad Rýnem mohou poskytnout „cvičné“ studentské volby, které se konaly na školách minulý čtvrtek a zúčastnilo se jich 5000 žáků. S více než 26 procenty vyhráli Zelení a v těsném závěsu za nimi byla Levice a sociální demokraté. CDU i AfD mezi žáky propadly.

K účasti na sobotní demonstraci vyzval předem kolínský fotbalový klub 1. FC Köln, který hraje ve 2. Bundeslize. „Ve stanovách deklarujeme svůj závazek ke svobodnému demokratickému základnímu řádu. FC bude vždy aktivně vystupovat proti rasistickým, antisemitským a protiústavním postojům a snahám a také proti diskriminaci,“ psal na webu prezident klubu Werner Wolf.

„Náš klub podporuje demokracii a chrání právo lidí žít tak, jak sami chtějí. Náš klub je stejný jako tohle město: úžasný,“ říká mi pak přímo na demonstraci jeden z fanoušků FC Köln Hans. „Samozřejmě jsme zaregistrovali i kritické hlasy o tom, že by se politika a sport neměly míchat, ale my se stavíme za lidská práva, a to nejde oddělit,“ dodává.

Na protest přišli i další sportovci. „Je to těžká doba, společnost je rozdělená jako nikdy dřív. Jsou tu silné protidemokratické tendence, a tomu se chci postavit,“ říká mi rugbista Gunnar z týmu RSV Cologne Crushers, který je na Neumarktu i se spoluhráči.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Hráči a podporovatelé kolínského rugby týmu RSV Cologne Crushers.

„Pro mě osobně není imigrace hlavní téma voleb, ale hodně lidí to teď tak cítí a spojují to také s ekonomikou. Málokdo ale nabízí reálná řešení,“ dodává Gunnar.

Potřebujeme ministerstvo integrace, říká šéfka centra

O reálných řešeních a integraci cizinců se později bavím s Elizavetou Khan, která v kosmopolitním Kolíně nad Rýnem v roce 2008 založila a vede neziskovou organizaci Integrationshaus, která lidem pomáhá zapojit se do německé společnosti. Se 22 zaměstnanci tu cizincům poskytují integrační kurzy, vyučují němčinu, radí s byrokracií i s hledáním zaměstnání.

Integrationshaus a migrace v Kolíně

Centrum Integrationshaus, které se nachází v etnicky rozmanité čtvrti Kalk, denně navštíví kolem dvou stovek lidí. Organizace ale provozuje i Demokratické centrum otevřené komunitní akce a také vlastní knihkupectví.

Samotný Kolín nad Rýnem má dlouhou historii přistěhovalectví. Už během průmyslové revoluce do města přicházeli dělníci z Polska, Itálie a později z Turecka. V 60. a 70. letech 20. století přivedl hospodářský rozmach do města tisíce „gastarbeiterů“ z Turecka, Jugoslávie a jižní Evropy.

V posledních dekádách sem proudí migranti z Blízkého východu, Afriky a východní Evropy, zejména po uprchlické krizi v roce 2015. Dnes má Kolín nad Rýnem přes milion obyvatel, z nichž zhruba 40 % má migrační původ. Patří tak mezi nejmultikulturnější města Německa.

Sama Elizaveta Khan je židovská uprchlice ze Sovětského svazu a v Německu žije už 34 let. Od roku 2004 se snaží získat německé občanství, ale naráží na složitou byrokracii. Byrokracii a nedostatek personálních kapacit na řešení problémů cizinců a přistěhovalců vidí i jako hlavní problém německého azylového systému.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Elizaveta Khan v kolínském integračním centru, které provozuje.

„Myslím, že potřebujeme zřídit ministerstvo pro integraci a zjednodušit legislativu. Pravidla jsou jen těžko pochopitelná, mají asi 2000 paragrafů, přitom by stačil jeden odstavec,“ zdůrazňuje. V rozhovoru, který na Seznam Zprávách zveřejníme v příštích dnech, Khan mluví o chybách německého systému, jež se staly po pandemii covidu-19.

„Pod Ausländeramt v Kolíně nad Rýnem (německý úřad pro cizince, jenž se zabývá administrativními záležitostmi týkajícími se imigrantů a cizinců, pozn. red.) spadá asi 300 tisíc lidí. Jenže je tam jen 12 úředníků! Potřebovali bychom jich nejméně 50. Kapacity úřadů jsou hrozně nízké,“ říká.

To pak vede k tomu, že se lidé ocitají ve „vzduchoprázdnu“, k pocitům frustrace a také chybám při deportacích lidí bez povolení k pobytu. A když pak některý z neúspěšných žadatelů o azyl začne zabíjet - jako třeba v Aschaffenburgu nebo Mnichově - přispívá to k odporu společnosti vůči migraci obecně.

Volby v Německu 2025

Předčasné parlamentní volby v Německu se konají v neděli 23. února 2025. Němci si zvolí poslance do Spolkového sněmu - Bundestagu. Volební místnosti budou otevřeny od 8 do 18 hodin, výsledky by mohly být v noci z neděle na pondělí. Jaký je systém voleb a jak vypadají průzkumy?

Politické strany: SPDAfDCDU/CSUFDPBSWSpojenectví 90/ZeleníLevice (Die Linke)

Doporučované