Hlavní obsah
Online

Online: Bartoš i celé vedení Pirátů rezignuje. „Je to pro mě velká rána“

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Předseda pirátské strany Ivan Bartoš končí.

aktualizováno •

Povolební jednání po krajských volbách Seznam Zprávy sledují v online zpravodajství.

Článek

Vše o krajských a senátních volbách

Seznam Zprávy dění po volbách sledují. Co byste měli vědět:

Načíst novější příspěvky

Vystrčil o volbách a povodních

Volby konané v původním termínu jsou podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila nejméně nevýhodným řešením. Převážilo právo většiny vyjádřit se v řádném termínu, řekl k diskuzím, zda nebylo vhodnější odložit volby kvůli povodním v některých regionech.

Volby na Seznam Zprávách –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ co vás ještě čeká

V sobotu odpoledne usedne volební štáb Seznam Zpráv. „V sobotu od 13:30 začne kontinuální živé vysílání z volebního štábu SZ z pražského Boršova. Budeme sledovat sčítání hlasů a proběhne i živé natáčení podcastů SZ,“ popisuje editor Vojtěch Krasnický.

V průběhu odpoledne po uzavření volebních místností přineseme vlastní prognózu volebních výsledků, kterou sestavují datoví specialisté Kateřina Mahdalová a Michal Škop (též autoři naší volební kalkulačky).

Výhrůžný e-mail

Agentura ČTK píše, že moravskoslezská policie zatím nemusela řešit vážnější problémy, které by ohrozily volby. Zabývala se ale výhrůžným emailem ve škole s volební místností.

Otevřely se volební místnosti

V celém Česku, včetně vyplavených regionů, se v 8:00 otevřely volební místnosti nebo provizorní volební místa. Lidé mohou volit do 14:00, pak začnou volební komisaři jejich hlasy sčítat a posílat ke zveřejnění na volebním serveru.

Podstatné výsledky senátních i krajských voleb by mohly být známy v pozdních večerních hodinách, konečné pak v noci na neděli.

Seznam Zprávy vám už ale během sobotního odpoledne nabídnou kvalifikovanou prognózu volebních výsledků.

Zveřejníme samozřejmě i kompletní Výsledky krajských voleb1. kola voleb do Senátu.

Video z města, kde se volí

Náš reportér Tomáš Svoboda během povodní sledoval situaci v Opavě, Bohumíně a dalších větších městech Moravskoslezského kraje. A vrátil se tam i nyní, během voleb. Jeho videopříspěvek na síti X:

Co když občanku vzala velká voda

Voliči si do volebních místností musí vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komisaři mohli ověřit jejich totožnost a právo volit. Zhruba stovce voličů, kterým tyto doklady odnesla povodeň, umožnilo Ministerstvo vnitra opatřit si náhradní doklad přednostně.

Den druhý

Česko čeká závěrečný den letošních krajských voleb, které se týkají regionů mimo Prahu. Na části území včetně čtyř senátních obvodů v hlavním městě jsou spojeny s prvním kolem pravidelné obměny třetiny členů horní parlamentní komory. Možnost hlasovat může využít většina českých voličů, kteří nechtěli nebo nemohli v pátek zajít do volebních místností. Ty jsou i v obcích, které se potýkají s odstraňováním následků záplav, otevřené od 8:00 do 14:00.

Volební místnosti se pro dnešek zavřely

Ve 22:00 se v Česku zavřely volební místnosti. Volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu budou pokračovat v sobotu, volební místnosti se uzavřou ve 14:00.

Do večera přišla k volbám asi pětina voličů

Do večera hlasovala v krajských a senátních volbách asi pětina voličů, což je méně než před čtyřmi lety. Tehdy byla účast mezi 20 a 30 procenty. Účast se ale v jednotlivých okrscích výrazně liší. Někde přišlo kolem 15 procent voličů, jinde už třetina. Velmi nízký zájem provází volby v mnoha obcích na Jesenicku, které zpustošila ničivá povodeň. Lidé tam odstraňují škody a na volby nemají náladu. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK.

Manžel uklízí, bývalá sestřička sedí ve volební komisi

V Jeseníku se potýkají s následky povodně. Přesto někteří pomáhají s volbami, i když mají i jiné starosti.

Lidé teď mají jiné problémy, říká starostka Jeseníku

Ve městě Jeseník je 11 volebních okrsků, tři z volebních místností musely být přemístěny jinam. Základní škola Nábřežní byla vyplavena a na Střední škole gastronomie jsou stále evakuovaní lidé, kteří jsou aktuálně bez střechy nad hlavou.

„Netroufám si odhadnout, jaká bude volební účast, ale myslím, že bude velmi velmi nízká. Lidé jsou frustrovaní, naštvaní, přišli o své domovy a mají pocit, že bychom se měli věnovat jiným věcem než třeba zařizovat volby. Zcela je chápu, není to úplně vhodná doba. Budu ráda, až budou za námi,“ říká starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Pro starosty menších obcí v Jeseníkách je organizace voleb velká zátěž navíc, nicméně podporu ze strany kraje nebo Ministerstva vnitra až na pár výjimek mají.

„Tento týden tu byl ministr vnitra, bavili jsme se o volbách a cítíme podporu ze strany Ministerstva vnitra. Za mě tak komunikace probíhá,“ dodává starostka jednoho z nejpostiženějších měst, minimálně v Jeseníkách.

Foto: Jan Novák, Seznam Zprávy

Zdeňka Blišťanová.

V Ústí nad Labem přišlo volit minimum lidí

Nízká účast tradičně provází krajské volby ve vyloučených lokalitách v Ústí nad Labem. V 16:00 byla v Ústeckém kraji odhadovaná účast devět procent. Pro srovnání ve volebním okrsku s číslem 1015 na univerzitní koleji přišli do 16:45 odvolit pouze tři lidé. Pod okrsek spadají ulice v Předlicích. Naproti tomu ve volebním okrsku 1021 na Klíši do 16:45 odvolilo 11,9 procenta voličů. Nízká účast je i v dalších okrscích, kam jsou zapsáni voliči s trvalým bydlištěm na radnicích.

Nevíme jestli řešit volby, nebo uklízet, říkají v Opavě

Volební komise v Opavě se na omezenou dobu přesunula také k mostu v Pekařské ulici poblíž sídliště Kateřinky. „Když lidé vidí, že tu stačí odvolit s občankou, tak se občas zastaví. Ale jinak je to zvláštní. Nevíme, jestli dřív zachraňovat, uklízet, nebo řešit volby,“ říká členka volební komise Monika Pazderová.

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Volby v Opavě.

Nepřístupný Jeseník

Do Jeseníku a jeho okolí se podle krajského rozhodnutí dostanou jen zaregistrovaní dobrovolníci, místní lidé a jejich příbuzní, nebo například právě lidé podílející se na zajištění voleb. Volby mezi místními ale teď nejsou priorita.

Průjezd Jeseníkem.Video: Jan Novák, Seznam Zprávy

Volební účast v Opavě

V Opavě se volební účast okolo 16:30 pohybovala od čtyř do 11 procent. Právě opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO) byl zastáncem odkladu krajských a senátních voleb. Vládu dokonce žádal, aby vyhlásila nouzový stav. Opakovaně poukazoval na to, že připravit volby krátce po ničivých záplavách bude velmi náročné.

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Okolí ZŠ Ilji Hurníka, kde se běžně dřív volilo. Teď je škola zavřená.

Jak to před týdnem vypadalo v Bělé pod Pradědem?

Dvě desítky zaplavených obcí zorganizují volby vlastními silami, byť s komplikacemi, například se změnou volební místnosti. Kvůli problémům by se mohlo podle Českého statistického úřadu zpozdit zveřejnění celkových výsledků voleb.

Podívejte se, jak to v Bělé pod Pradědem vypadlo před týdnem, a jak teď.

Volební účast zatím do deseti procent

V prvních dvou hodinách přišlo hlasovat v krajských a senátních volbách většinou do deseti procent voličů, před čtyřmi roky to bylo kolem desetiny. Údaje se ale v jednotlivých okrscích liší. Někde zatím odvolila jen dvě procenta voličů, jinde zhruba 14 procent. K volbám chodí i lidé v obcích, které v minulých dnech zasáhla ničivá povodeň a nyní se tam volí například v provizorních stanech a přesunutých volebních místnostech. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Volby se podle prezidenta neobejdou bez komplikací

U voleb určitě nastanou komplikace kvůli následkům povodní, ale všichni, kdo budou chtít odvolit, tak mohou. Prezident Petr Pavel to řekl poté, co v Černoučku na Litoměřicku společně s manželkou Evou odvolili ve volbách do Senátu a krajského zastupitelstva.

Pavel řekl, že o komplikacích na určitých místech není pochyb, navíc lidé mají po záplavách spoustu jiných starostí. V nejvíce postižených obcích jsou ale podle prezidenta zajištěny náhradní volební místnosti, případně byly sloučeny volební okrsky. „Myslím, že všichni, kdo budou chtít, tak mohou odvolit,“ uvedl.

Foto: Profimedia.cz

Prezident Petr Pavel odvolil v Černoučku.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy