Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
V senátním volebním obvodu Sokolov vyhrála už v prvním kole senátních voleb Jana Mračková Vildumetzová, dnes poslankyně hnutí ANO. Takže na její místo se posune Josef Váňa, jednasedmdesátiletý legendární žokej, dostihový trenér a také místostarosta města Chyše.
Jste připravený se stát poslancem?
Přijmu to. Protože si myslím, že je potřeba ve Sněmovně udělat trošičku víc pro sport. A pro mládež vůbec.
Musel jste se dlouho rozmýšlet?
Abych vám pravdu řekl, já osobně jsem byl rozhodnutý už před tím. A co tomu řekne manželka, až přijedu domů, to jsem sám zvědavý. Ale překvapení to pro ni nebude.
Říkáte, že chcete udělat něco pro sport. Ale poslancem budete rok, pak budou volby. Dá se vůbec něco za tu dobu stihnout?
Musíme se spojit s některými mladými poslanci, třeba s některými skokany na lyžích (poslancem ODS je Jakub Janda, bývalý reprezentant). Mohli bychom změnit třeba zákony, které se týkají mého celoživotního džobu: aby mohl totalizátor přijímat sázky na živá zvířata, protože všude ve světě to je a živí to dostihový sport.
Co je to za systém sázek?
Když se běží závod, totalizátor ohodnotí výhru podle toho, kolik lidí vsadilo. Takže čím víc lidí na něj vsadí, tím menší je výhra. Tohle mě tlačí nejvíc. Jsem ale sportsman od malička a je jedno, jestli je to volejbal, džudo nebo lodě. Dřív jsme měli 35 dětí, které chtěly jezdit na koni, dnes se nechce učit nikdo. Musíme dostat děti zpět ke sportu, aby nečuměly doma do telefonů.
Takže byste takhle přímo lobboval za sázkařský byznys?
Ne, ne, pokud by se zákon změnil, bylo by jedno, kdo bude totalizátor vlastnit. Všude na světě totalizátor živí dostihový provoz. Nějaká část peněz, které takhle vydělá, jde zpátky do dostihového sportu. Asi by to u nás nebyla taková rána jako v Anglii nebo v Indočíně, vyspělých dostihových státech. Ale mělo by to u nás provoz utáhnout.