Hlavní obsah

Vítězové a poražení voleb v USA, pokud jde o peníze

Foto: Win McName, Getty Images

Ilustrační foto.

aktualizováno •

S návratem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu reagují světové trhy na jeho nové politické směřování. Jeho volební triumf přináší vítěze i poražené a investoři napjatě očekávají, co bude Trumpova vláda v budoucnu znamenat.

Článek

Donald Trump je nyní prvním prezidentem od konce 19. století, který bude sloužit dvě nesouvislá funkční období.

Jeho návrat do Bílého domu přináší nejen silný mandát, ale také kontrolu minimálně nad Senátem, což mu výrazně usnadní prosazování klíčových priorit – nízkých daní pro korporace a nejbohatší, vysokých cel na dovoz a snížení vládních výdajů. Jak Trump prohlásil, jde o „mocný a bezprecedentní mandát“.

Jeho celní plán počítá s bariérou až 60 procent na čínský dovoz a deset procent na jiné zboží, což by mohlo zásadně změnit obchodní vztahy USA se světem.

Globální akciové trhy na Trumpovo vítězství reagovaly pozitivně, protože investoři vítají možnost vyhnout se vyšším daním, které se očekávaly pod vedením demokratky Kamaly Harrisové.

„Trump se svým novým velkomandátem bude mít značný manévrovací prostor. Mnozí očekávají, že se USA pod jeho vedením výrazně promění. Staré bude zbouráno a nové zbudováno, je tak nemožné nyní předvídat veškeré dopady jeho vítězství. Trhy jeho příchod oslavují,“ poznamenal tržní analytik Timur Barotov z BH Securities.

Vítězové

Akcie malých amerických firem. Index Russell 2000, který sleduje americké společnosti s menší tržní hodnotou, rostl v úvodu amerického obchodování zhruba o pět procent. „Tyto společnosti jsou více navázané na domácí ekonomiku a mohly by těžit z Trumpova protekcionismu,“ komentuje vývoj Barotov.

Tesla. Akcie Tesly vzrostly o 12 procent už v předobchodní fázi americké seance. Zpravodajský portál Euronews poznamenává, že „společnost těží z Trumpových plánů zvýšit cla na čínská a evropská elektrická vozidla.“

Elon Musk, generální ředitel Tesly a Trumpův hlasitý podporovatel, byl v několika minutách zmíněn v jeho vítězném projevu, což posílilo očekávání investorů, že Tesla bude chráněna před zahraniční konkurencí.

Foto: Trading View, Seznam Zprávy

Elon Musk je velký podporovatel Trumpa a akcie Tesly z toho těží. Po vítězství Trumpa zamířily prudce vzhůru. Graf zobrazuje vývoj akcií za posledních pět obchodních dní.

Podle analytika investiční platformy eToro Jakuba Rochlitze by Trumpova politika mohla zvýhodnit americké automobilky, které čelí výrazné čínské konkurenci a zaostávají v oblasti elektromobility.

„Je důležité poznamenat, že Bidenova administrativa již na Čínu uvalila významná cla, včetně stoprocentního cla na čínské elektromobily, 50procentního cla na solární články a 25procentního cla na klíčové materiály, jako jsou baterie pro elektromobily, minerály, ocel nebo hliník,“ říká pro SZ Byznys.

Americké banky. Hlavní americké banky jako Wells Fargo, Citigroup a Bank of America zaznamenaly asi osmiprocentní růst v předobchodní fázi a se zahájením amerického obchodování zisky rozšiřovaly. Banky na Wall Street totiž očekávají silný výhled, protože Trumpova politika by měla podpořit jejich příjmy a zvýšit úrokové marže.

Bitcoin. Trumpova podpora deregulace finančních trhů včetně kryptoměn přinesla bitcoinu přibližně osmiprocentní růst na nové historické maximum 75 000 dolarů. „Koncem října Trump prohlásil, že ukončí ‚Kamalinu válku s kryptem‘, což naznačuje příznivější regulační prostředí pro digitální aktiva,“ píše Euronews.

Poražení

Němečtí výrobci automobilů. Vyhlídky na vyšší cla na dovoz automobilů do USA přinesly ztráty německým automobilkám. Akcie Porsche, BMW, MercedesuVolkswagenu klesaly kolem pěti procent, což odráží obavy, že Trumpova obchodní politika by mohla dále snížit jejich ziskovost.

Foto: Trading View, Seznam Zprávy

Akcie německých automobilek nesou vítězství Trumpa obtížně a během středečního obchodování klesají. Červená křivka zobrazuje vývoj akcií BMW, modrá křivka měří výkon akcií Volkswagenu a zelená křivka automobilky Porsche.

Čínské akcie. Čínští exportéři se musí připravit na vyšší cla v rámci Trumpovy protekcionistické obchodní politiky, která zahrnuje až 60procentní clo na čínské zboží. Hang Seng index v Hongkongu klesl přes dvě procenta, zatímco akcie BYD, největšího čínského výrobce elektromobilů, ztratily 3,6 procenta, což odráží tržní nervozitu.

Euro. Ekonomové očekávají posílení dolaru, protože Trumpovy politiky mohou podpořit inflaci a přimět centrální banku USA k přísnější měnové politice. „Mezi vítěze patří určitě americká měna, která registruje největší růst od března 2020,“ poznamenal makléř Fio banky Pavel Hadroušek. Vůči euru ve středu přidává přibližně dvě procenta.

Zelené energie. Akcie společností z oblasti obnovitelných zdrojů energie zažily ve středu pokles. Trh totiž podle analytiků reaguje na možnost snížení dotací pro ekologické iniciativy. Akcie First Solar klesají o 19 procent, oslabují také akcie Enphase Energy a NextEra.

Doporučované