Článek
Víkendový triumf ANO v boji o radnice lze popsat stejnými slovy jako suverénní vítězství ČSSD pod vedením Bohuslava Sobotky v roce 2010. Před dvanácti lety získali sociální demokraté nejvíc hlasů v 78 větších městech, ANO si jich letos do vítězného seznamu připsalo jen o čtyři méně.
Druhým nejsilnějším uskupením byla koalice Spolu, resp. samotná ODS, která vyhrála ve dvaceti městech. Ve zbylých sídlech obvykle lidé volili místní sdružení.
Ještě nápadnější je úspěch ANO, pokud se bilance omezí pouze na sídla 72 okresů. ANO vyhrálo ve 43 z nich, tedy skoro ve dvou třetinách. V této kategorii Babišovo hnutí laťku sociálních demokratů z roku 2010 výrazně překonalo.
ČSSD před dvanácti lety i dnešní ANO se nejvíc prosadily ve stejných částech republiky, tedy Moravskoslezském, Olomouckém a Ústeckém kraji. Zmíněné regiony je tedy možné považovat za pevnosti, jejichž obyvatelé v časech krizí nejrazantněji požadují státní pomoc.
Z největších měst do této kategorie patří vedle obvyklých podezřelých, tedy Ostravy, Havířova, Ústí nad Labem nebo Děčína, překvapivě také krajské metropole Hradec Králové, Pardubice, Jihlava a Olomouc.
Náhlý vzestup jedné strany v krajských nebo obecních volbách se někdy označuje termínem „tsunami“. Přílivová vlna byla v časech Bohuslava Sobotky strmější, protože tehdy ČSSD získala na radnicích sedmkrát více vítězství než v roce 2006.
Babišovo hnutí letos obhájilo v pětatřiceti městech a k tomu přidalo dobytí dalších devětatřiceti radnic.
Co udělají volby s Ukrajinci v Česku
Platí heslo „Za Babiše bylo líp“ i pro válečné uprchlíky? Proč jsou komunální volby důležité i pro místní Ukrajince? Máte ve svém okolí běžence, který nalezl dočasný domov v Česku? Nasdílejte mu důležité informace z naší ukrajinské sekce, třeba o obecních volbách:
Přehled poražených ilustruje celkový průběh komunálních voleb. Domluva ODS, lidovců a TOP 09 sice zajistila, že nejsilnější středopravé uskupení posílilo proti minulým volbám v největších metropolích, tedy v Praze, Brně a Plzni, jinde však koalice nebyla uzavřena nebo neměla efekt.
Konkrétně občanští demokraté museli předat pozici nejsilnější strany lidem od Babiše ve čtrnácti velkých městech, například v Jablonci, Mladé Boleslavi nebo Teplicích.
Sociální demokracie prohrála s ANO v pěti městech, kde byla dosud lídrem. Nejbolestivější byl nepochybně výpadek ve Znojmě, Jindřichově Hradci a Novém Jičíně. Lidovci ztratili Vsetín a Uherský Brod.
Čelit nástupu ANO v regionech nedokázala ani místní sdružení, zažili to například v Břeclavi, Chebu nebo Kroměříži.
Vzestup ANO v komunálních volbách ovšem nejde zdůvodnit pouze tím, že lidé jsou nespokojeni s vládou. Babišovi lidé investovali do komunálních voleb víc energie než minule a nabídli kandidátky ve větším počtu měst. Zvláště na severozápadě Čech v řadě případů uspěli na první pokus, typickým příkladem jsou Aš, Frýdlant nebo Podbořany.
Naopak nevětší porážky si hnutí připsalo na nových štacích ve středních, jižních a jihozápadních Čechách nebo v okolí Brna, kde často ani nepřekonalo hranici patnácti procent.