Článek
Ani měsíc po komunálních volbách nelze říct, že by se alespoň rýsovala budoucí pražská koalice. Snahu koalice Spolu prolomit dosavadní neúspěch zbrzdila páteční dohoda Pirátů a Prahy sobě o společném postupu, kterou si pojmenovali Aliance pro stabilitu. Piráti kvůli tomu v pondělí odmítli jednat o koalici pouze se Spolu a hnutím STAN.
„Platí, že Piráti o pražské koalici nadále vyjednávají v rámci Aliance pro stabilitu o síle 24 zastupitelů,“ oznámil v pondělí po poledni končící pražský primátor a lídr pirátské kandidátky Zdeněk Hřib. Piráti získali 13 a Praha sobě 11 zastupitelů. Pro složení funkční koalice v Praze je potřeba minimálně 33 zastupitelů.
Koalice Spolu získala 19 mandátů, hnutí STAN, se kterým do koalice počítají, pak pět křesel.
Koalice Spolu o víkendu vyzvala Piráty, aby s nimi a STAN jednali o složení koalice na takzvaném vládním půdorysu. „Jsme přesvědčeni, že jsme schopni mezi těmito stranami najít možnou nejvyváženější shodu na programových, organizačních, procesních a personálních otázkách,“ napsali Pirátům vyjednavači koalice Spolu.
Nabídli jim pondělní či úterní termín. Piráti však vzkázali, že bez neúčasti Prahy sobě nepůjde o jednání o koalici.
„Pozvánka pro Piráty na zítřejší jednání stále platí,“ řekl Seznam Zprávám Zdeněk Zajíček (ODS) z vyjednávacího týmu. Uvedl, že Spolu má stále zájem o vytvoření koalice na vládním půdorysu. „Když Piráti zítra nepřijdou, budeme si to muset vykládat tak, že zájem o vytvoření takové koalice nemají. Pokud to tak je, měli to říct hned,“ dodal.
Proč vyjednávání o koalici v Praze drhne
Osobní nesympatie, ale i velké ambice některých hráčů stojí za prozatímním povolebním patem v hlavním městě. Základní body popsal ve svém textu redaktor Ondřej Koutník.
Nabídka zní tři křesla pro Piráty
Koalice Spolu přišla s nabídkou rozvržení sil ve vedení města v tomto poměru:
Většinu šesti z 11 mandátů by mělo Spolu (tři pro ODS, včetně křesla primátora, dva pro TOP 09, včetně postu náměstka primátora a jeden pro KDU-ČSL). Piráti by získali tři mandáty, z nich jeden by byl první náměstek primátora. Dva mandáty včetně náměstka primátora by mělo hnutí STAN.
Takto složená koalice by se opírala o vcelku pohodlnou většinu 37 zastupitelů.
Nabídka se tedy netýká Prahy sobě. Její lídr Jan Čižinský ale argumentuje, že „širší koalice bude stabilnější a přečká lépe prezidentské i sněmovní volby“. Na twitteru pak dodal, že koalice vznikla i proto, aby Praha sobě ani Piráti nebyli „menšina, která pouze přikyvuje“.
Proč vznikla Aliance pro stabilitu?
Pražští Piráti a sdružení Praha sobě koncem minulého týdne oznámili, že nadále budou v povolebních vyjednáváních vystupovat už jen společně. Postup nazvali Aliancí pro stabilitu. Více o vzniku této spolupráce si přečtěte v článku redaktorky Martiny Machové.
Zda koalice Spolu v případě, že se s Piráty nedohodne, osloví druhého na pásce, kterým je doposud opoziční hnutí ANO, Zajíček nechtěl spekulovat.
S hnutím ANO však koalice Spolu v uplynulých týdnech již jednala, avšak bez výsledku.
Dnešek byl ze zákona posledním dnem, kdy se může konat ustavující zastupitelstvo. Praha má však ze zákona výjimku, neboť došlo k napadení voleb u soudu. V takovém případě se má ustavující zastupitelstvo odehrát do 15 dnů od rozhodnutí soudu o výsledku posledního návrhu na neplatnost voleb. V Praze by k tomu mělo podle odhadů dojít zhruba v polovině listopadu.
Výsledky komunálních voleb v Praze
Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) – 19 křesel
ANO – 14 křesel
Piráti – 13 křesel
Praha sobě – 11 křesel
STAN – 5 křesel
SPD – 3 křesla
Pro vytvoření většinové koalice je potřeba minimálně 33 zastupitelů.